Sağlık Sen: ’Sağlık Çalışanları Önemli Kazanımlar Elde Etti’

Süral, yaptığı açıklamada, son toplu sözleşmeyle sağlık çalışanlarına önemli kazanımlar sağladıklarını belirtti.

Bundan sonra da yeni hak ve kazanımlar için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Süral,”Teşekkürler sağlık çalışanlarımız. Siz her şeyin en iyisine layıksınız. Desteklerinizle daha güzel günlere inşallah.” dedi.

Başkan Süral, toplu sözleşmede elde edilen kazanımlarla ilgili de bilgilendirmede bulunarak, şunları kaydetti:

“Yüz binlerce sağlık çalışanının sabit ek ödemeleri yüzde 20 artırıldı. Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri ve adli tıp kurumunda görev yapan çalışanlar, yüzde 20 zamdan yararlanacak. Ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter gibi sağlık hizmetleri sınıfında çalışanlar, tekniker, teknisyen, mühendis gibi teknik hizmetler sınıfında çalışanlar, memur, bilgisayar işletmeni, veznedar, şoför ve VHKİ gibi genel idari hizmetler sınıfı çalışanları, hizmetli, teknisyen yardımcısı, berber ve gassal gibi yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm sağlık çalışanları ek ödeme sabitinin yüzde 20 artışından faydalanacak.”

Yaklaşık 400 bin sağlık çalışanının ek ödeme kadro unvan katsayısı ilavesinin de yüzde 100 oranında artırıldığına işaret eden Süral, “Acil servise hizmet veren röntgen ve laboratuvar birimlerinde çalışanların nöbet ücretleri yüzde 50 artırıldı. Dini bayramlarda verilen artırımlı nöbet ücreti uygulamasının resmi bayramlarda da verilmesi sağlandı. Resmi ve dini bayramlarda nöbet tutan her sağlık çalışanı, yüzde 25 artırımlı nöbet ücreti alacak. Resmi ve dini bayram tatilleri sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde görev yapan sağlık çalışanlarına nöbet ücreti ödenecek. Çevre sağlığı ve tütün denetimi yapan sağlık çalışanlarının performans puanı yüzde 40 oranında artırıldı.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapanlara ödenen sosyal hizmet tazminatı yüzde 100 oranında artırıldı.” diyen Süral, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal hizmet tazminatının kapsama alanına kadın konuk evi, ŞÖNİM ve şiddetle mücadele irtibat noktalarında görev yapan sosyal hizmet çalışanları da dahil edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda görev yapan yüksek lisans ve doktora sahibi öğretmenlerin ek ders ücretleri artırıldı. Buna göre yüksek lisans sahibi öğretmenler yüzde 7, doktora sahibi öğretmenler ise yüzde 20 artırımlı ek ders ücreti alacak. Asli görevlerinin yanında ambulans şoförlüğü de yapan Acil Tıp Teknisyeni ve Teknikerleri ile Toplum Sağlığı Teknisyenlerinin, performans puanları yüzde 50 artırıldı. Doğum yapan 112 çalışanlarının 2 yıl süren nöbet yasağının, süt izni bitiminden itibaren isteğe bağlı olarak kaldırılması sağlandı. Uzman ebe ve hemşirelerin, özel hizmet tazminatı ilaveleri yüzde 40 oranında artırıldı. Entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde tutulan nöbetlerin ücretleri yüzde 50 artırıldı.

Geçici görevlendirilen diş hekimlerine, ek ödemesi yüksek olan kurumdan ödeme yapılacak. Yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı tanımındaki yardımcı ibaresinin kaldırılması için çalışma yapılacak.  Sözleşmeli yöneticiler, sabit ek ödeme hakkından yararlanacak. On binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, bu sözleşme döneminde tekrar yapılacak. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları milli parklar ve tabiat parklarından ücretsiz yararlanacak. 2020 yılında sona eren sözleşmeli aile hekimi uzmanlık eğitimine devam edilecek.”

Süral, toplu sözleşmede genel olarak kamu çalışanlarına yönelik 2022 için 5+7, 2023 için 8+6 ve her oran için enflasyon farkı olacak şekilde yüzdelik zam alındığını dile getirdi.

Toplu sözleşme ikramiyesinin de 134,84 TL iken toplu sözleşmeyle 400 TL’ye yükseltildiğine işaret eden Süral, iki yılın sonunda 489 TL olacağını sözlerine ekledi.

- Yeşilgiresun Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yesilgiresun.com.tr/haber/7826009/saglik-sen-saglik-calisanlari-onemli-kazanimlar-elde-etti