Sadık Öğretmenin Kandili !

A. Dursun YILMAZ
A. Dursun YILMAZ

Yeşilgiresun Gazetesi'ndeki köşemde 02 Ocak 2020 günü “Öğretmen Sadık” başlıklı makalede Sadık Turan öğretmenimin,  Türk Kooperatifçilik Kurumunun Karınca Dergisinde yayımlanan konuşmasından söz etmiştim. Bulancak Fındık Tarım Satış Kooperatifinin 1955-1956 tarihindeki genel kurul toplantısında öğretmenim, ortak sıfatıyla konuşmuştur.  Kooperatifçilik ve fındık üzerine yapılmış bir genel kurul konuşması gibi görünmekle birlikte, bu konuşmasında tam anlamıyla bir kooperatifçilik ve ahlak dersi vermiştir. Bu dersin içinde bilgi ve sistematik bir analiz vardır. 

Şimdi de, Bulancak fındığının kalitesi üzerine yaptığı açıklamasına yer vereceğim. 

***   

Sadık Öğretmenim, bu konuşmasında, aynen “Bizim fındığımız dünyanın en iyi kaliteli ve en yağlı en makbul fındığıdır. Türkiye'nin ve hatta dünyanın fındık merkezi Bulancak'tır. Bulancak ilçesinin fındığı B-6 vitamininin en çok bulunduğu fındıktır. Benervarui denen ilacın yapımında çok kullanılır. Ve hatta kendisidir. Bulancak tombul fındığının 6 tanesi bir tel çubuğa dizilip dik tutulursa tam bir saat yanar. Bulancak'tan sağ ve sola uzandıkça bu nispet 18 taneye kadar düşer. Bulancak fındığının % 70-75 yağı çıkar. Diğerleri çok yerde yarıdan bile aşağıya düşer. Onun için fındığımızın bu değerini bilelim. Temiz çıkararak standart fındıkçılığa gidelim.” demiştir.    

  ***   

Öğretmenlik mesleği, bilgiyi öğretmekten daha fazla bilgiyi elde yöntemini öğretmektir. Rehber olmaktır, kılavuzluk yapmaktır. Ezberleme yoluyla öğrenilen bilginin etkisi ve başarısı, kısa sürede yüksek olabilir. Fakat bilgiye ulaşma yönteminin öğrenilmesi, birikimin kuşaklar boyunca hazineye dönüşmesi demektir. Her bilim dalının bir araştırma yöntemi vardır. Araştırma yöntem bilimi, bütün bilimlerin temeli demektir. Hangi bilimsel disiplin olursa olsun, doğru yöntemle araştırma yapması durumunda doğru sonuca varır. 

Bir öğretmen, konuşmasında kooperatifçilik ve ahlak dersi verirken bilimsel bir analiz yapmıştır. Bu analiz, sosyoloji, ekonomi ve hukuk alanında disiplinler arası bir sosyal bilim uygulamasıdır.  Bunun da ötesinde fındık yakma deneyiyle başlı başına bir araştırma yöntem bilim ve tekniklerini uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu deney, tam anlamıyla bir fen bilimi yöntemi olarak görülmelidir. Bir öğretmenin, üç sayfa oluşturan konuşmasında hem sosyal bilim, hem de fen bilimi yöntemlerini kullanması olağanüstüdür.       

***   

Yaşadığımız bu günlerin zorluğu içinde Sadık Öğretmeni anımsamamak mümkün mü?  

Tüm ezberleri bırakalım. Salgının tüm dünyayı kapsadığı bu günlerde farklı düşünme yol ve yöntemlerini arayalım. Türkçesi taç olduğu söylenen  “Corona” adlı virüsün dünyada binlerce insanın hastalanmasına, hatta ölmesine yol açtığını öğrendik. Bu salgının etkilerini ortadan kaldırmak için bilimsel araştırma yöntem tekniklerini kullanmalıyız. Corona'nın taç olduğu kadar insanın başının arkasında yer alan bir hale olarak tanımlandığını da göz ardı etmeyerek, insanlar bilime sahip çıkmalıdır.  

Örneğin, üniversitelerin fen bilimi ile ilgili birimleri fındık başta olmak üzere yerel bitkiler üzerinde araştırma yapabilir. Eczacılar, bilimsel bilgileri ile yerel bilgileri birleştirerek, bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler geliştirebilir. İlaç üretilmesinden söz etmiyorum. Hızlı biçimde yapılacak tarama ve araştırmalarla çay ve benzeri önerilerde bulunulabilir. Fındık ile galdirik ya da sakarcanın ve yahut şalgamın tek tek veya birlikte etkileri test edilebilir.  Bu amaçla halk içinde hızlıca bir tarama yapılarak yaşlıların birikimine başvurulabilir. 

Bunun için tüm vatandaşların, ezberci uygulamalardan ve pazara dönük çok mal tüketme anlayışından vazgeçerek insanı ilk sıraya koyan, kârı arka plana iten bir anlayışa sahip olması gerekli ve zorunludur. Bu salgının hem toplumsal, hem de ekonomik yaşamımızı daraltıcı etkileri, uzun uzun yıllar sürecektir. Bu nedenle ezberlerden kurtularak yeni yol ve yöntemler aramalıyız. Kılavuzumuz, Sadık Turan Öğretmenim gibi araştırıcı, analiz edici, yöntemler geliştirici insanlarımız, vatandaşlarımızdır.  Sadık öğretmenin fındıktan yaptığı kandil, ışığımız olsun!

- Yeşilgiresun Gazetesi, A. Dursun YILMAZ tarafından kaleme alındı
https://www.yesilgiresun.com.tr/makale/4986424/a-dursun-yilmaz/sadik-ogretmenin-kandili