Babası ve İlk Hocasıyla Alperen Şengün ve Dönemin Giresun Basketboluna Dair

Bilindiği üzere dünya basketbol kamuoyu 29 Temmuz’da Türkiye saati ile 03.00’de yapılacak olan 2021 yılı NBA draftlarına kilitlenmiş durumda.

* Alperen’in kahramanı ve rol modeli babası Kemal Şengün’dü. Zaten Alperen’in babasını örnek alması boşuna değil.

*  Alperen söken çocuğu. Eğer Basketbol oynamasa, Salim hocam sahip çıkmasa her yöne kayabilirdi.

* Çok net söylüyorum kesinlikle Allstar olacak

*  Uruguay maçı öncesi yolladığı mesajda “ben hepsini paketlerim bunların” dedi.

*  Bu şehrin ileri gelenlerinden olsam böylesine bir tarihi olay karşısında Amerika’ya giderdim ve Alperen’in seçildiği anda yanında olurdum.

 

 Bu yılki seçmeler Giresun şehrimiz açısından çok büyük önem taşıyor zira Giresunlu bir basketbolcu olan Alperen Şengün hem de ilk sıralardan NBA’nın güzide takımlardan birisi tarafından seçilecek. Hiç kuşkusuz bu gelişme Giresun şehri spor tarihinin en önemli spor olayı olarak önümüzde duruyor.

Bizlerde seçmeleri merakla beklerken Alperen Şengün’ün basketbol hikayesinin başlangıcını en iyi bilen babası Kemal Şengün ve ilk antrenörü olan Salim Taslı ile Alperen Şengün ve basketbol üzerine söyleşelim istedik.

Salim hocam herkesin bir kahramanı vardır. Alperen’in basketbol hikayesindeki kahramanı kimdir?

“Alperen’in kahramanı ve rol modeli babası Kemal Şengün’dü.”

Sevgili Kemal, sizde gençlik yıllarında basketbol oynamış birisiniz. Ben kendi adıma iyi bir basketbolcu olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Alperen’in basketbola başlamasında sizin ve ailenizin rolü nedir?

“Salim hocamın dediği gibi Alperen basketbol kahramanı olarak beni görüyordu. Gençlik yıllarımda basketbolu çok seviyor ve pota ile top bulduğum her yerde basketbol oynuyordum. Önce büyük oğlum Alican’ın basketbol oynamasını istedim. O sıralarda Giresun Lisesi ikinci sınıfa gidiyordu. Alperen ile arasında sekiz yaş fark var. Bir gün Alperen ile birlikte abisinin Lise maçını izlerken Alperen devre arasında sahaya girerek topu eline aldı ve potaya doğru attı. Bu atış sayı olmuştu ve atışındaki yeteneği fark etmemek elde değildi. Alperen’in basketbol topuyla ilk tanışması ve ilk sayısı böyle oldu. Sonra Alican’ı basketbol oynaması için kimin yanına versem diye düşünürken karşıma Salim Taslı çıktı.”

Bundan sonrasını Salim Taslı’dan dinleyelim.

Salim hocam; Kemal ile gençlik yıllarınızda aynı lise takımında beraber basketbolda oynadınız. Kemal oğlu Alperen ile ilgili bir taleple geldiğinde ne düşündünüz? Süreç nasıl başladı?

“Seninde söylediğin gibi Kemal gerçekten iyi bir basketbolcuydu. Zaten Alperen’in babasını örnek alması boşuna değil. Amerika’dan geldikten sonra Giresun’da basketbol adına bir şeyler yapmak istiyordum. Okullarda seçmeler yapıp basketbol oynamak isteyen gençleri arıyordum. Bir gün Kemal’le karşılaştığımızda lisede oğlu olduğunu ve antrenmanlarıma katılıp katılamayacağını sordu. Bende kendisine, Lise talebesinin basketbola başlaması için hem geç bir yaş hem de ilkokul çocuklarına yönelik bir çalışma başlattığımı söyledim. Bunun üzerine Kemal “Salim hocam bende bir çocuk daha var basketbol antrenmanlarına o gelsin o zaman” dedi. Hiç tereddütsüz kabul ettim. Bu noktada araya girmek istiyorum. Söz konusu tarihlerde Salim hocam Giresun’da yeni bir basketbol hareketi başlattı ve İlkokul çocuklarından oluşan yirmi dört adet takım kurdu. Bu çocukların antrenman yapabilmesi için o zamanlarda basketbol oynamak için elverişli olmayan Giresun Üniversitesinin depboy mevkiindeki spor salonunu seçmişti. Zaten başka seçeneği de yoktu. Hummalı bir çalışmayla önce iki hayırsever basketbol sevdalısı bulup potaları aldırdı. Sonra üniversitenin malzeme desteğiyle birlikte bir işçi gibi çalışarak spor salonunun verniklenmesi onarılması v.s gibi işleri tamamladı. Ardından çalışmalara başladılar. Bu çocukları bir kulüp altına aldığında ise yine basketbolu seven insanlara formalarını ve malzemelerini yaptırdı. Alperen Şengün’de böylesine fedakârca hazırlanan bir ortamda basketbola başlamıştı.

Sevgili Kemal; Alperen ile ilgili olarak seni üzen bir olay oldu mu?

“En çok üzüldüğüm olay; yine çalışmak üzere İstanbul’a giderken otobüste aldığım bir haber oldu. Yeşilgiresun Belediyespor ile Trabzonspor basketbol maçlarından birisinden sonra olaylar çıkmıştı ve bu olaylarda iki kişi yaralanmıştı hatırlarsanız. İşte o iki kişiden birisi Alperen’di. Daha. Maçtan sonra elinde lahmacun olduğu halde spor salonunun çıkışında ne olduğunu anlayamadan polisler tarafından coplanmış. Daha küçücük bir çocuk. Çok üzülmüştüm.”

Salim hocam; Alperen’in antrenmanlardaki durumu nasıldı?

“Sözümden çıkmayan, gösterilen hareketi ilk seferde yapabilen, arkadaşlarına liderlik yapabilen, sosyal, esprili v.s. Birçok olumlu meziyeti vardı. Bir de onun gelişiminde takım arkadaşı Murat Korkmaz’ın katkısını görmezden gelemeyiz. Beraber yarışıyorlardı. Banvit takımı onu da istedi ancak kendisi eğitim yönünde tercihini kullandı.”

Sanırım haftada bir ya da iki kez antrenman yapıyordunuz?

“Hayır. Alperen ile her gün çalışıyorduk.”

Sevgili Kemal; Alperen akşam eve gelince o gün yaşadığı basketbol olaylarını  sizinle paylaşıyor muydu?

“Evet paylaşıyordu. Çok hırslı bir çocuktu. Ben çalışmak için İstanbul’a gittiğim zamanlarda arkadaşlarıyla bile görüşüyordum. Bu sezon Beşiktaş’ta oynarken bile maçlardan hemen sonra eve gelip sevincini bizimle paylaştı. Bazen eleştirdiğimde “ben Süpermen değilim baba” diyor.”

Salim hocam basketboldaki atılımınızın ilk yılından sonra süreç nasıl devam etti?

“İlk yıldan sonra yolumuza Yeşilgiresun Belediye spor olarak devam ettik. Ancak beni üzen bir olay var ki, o sezonun sonunda her yıl yapılan Türkiye Minikler Basketbol şenliğine kulüp tarafından gönderilmedik.

Ertesi sezon ise Giresun Üniversitesi spor kulübüne geçtik. O sezonun sonunda katıldığımız Türkiye Minikler Basketbol şenliği Alperen ile son katıldığımız turnuva oldu. Denizli’deki turnuvada Alperen’i izleyen Banvit takımının hocası Ahmet Gürgen çok beğendi ve kendisini Banvit’e davet etti.”

Salim hocam bu daveti Alperen nasıl karşıladı?

“Alperen’e seni Bavit’e vereceğim, basketbol geleceğin için doğru adres orası dediğimde hiç tepki vermedi sadece dinledi.”

Sevgili Kemal Banvit’in teklifi karşısında Alperen size karşı nasıl davrandı?

“Salim hocam bir şey söylememiş ama bize “ Banvit’e gideceğim, milli takıma gireceğim ve buradaki arkadaşlara destek olacağım” dedi. Çok istekliydi. Hedefini koymuştu.”

Salim hocam Alperen gittikten sonra seni aradı mı?

“Aramaz mı? İlk on beş gün içinde her gün aradı. Çocuk on bir yaşında ve ailesinden ayrıldı. Ancak kısa süre içinde ortamına alıştı.”

Salim hocam Alperen’in oyun tarzını nasıl belirledin?

“Takımın uzunuydu. Ancak ben Alperen’den sadece ribaunt almasını ya da uzun gibi davranmasının değil top sürmesini, şut atmasını kısaca her pozisyonun gereklerini yerine getirmesini istedim.”

Salim hocam; Dolayısıyla fundemantal’ı sağlam ve yerleşik oldu?

“Evet hem de nasıl? Alperenden ribaundu alınca topu hızlıca sürerek karşı alana geçirmesini sürekli istedim. Aslına bakarsanız Banvit’e hazır gitti.”

Sevgili Kemal; Alperen’in bu noktalara geleceğini on sekiz yaşında NBA oyuncusu olacağını o günlerde düşünmüş müydün?

“NBA izlemiyordum bu yüzden çok bilgi sahibi de değildim. Ancak Türkiye’nin en iyi takımlarında oynayacağından kuşkum yoktu. Çünkü çok istekli ve hırslı bir çocuktu.”

Salim hocam Alperen’in bugünkü duruma geleceğini düşündün mü?

“Bugünkü durumu o günden nasıl tahmin edebiliriz? Ancak Alperendeki potansiyelin hep farkındaydım zaten öyle olmasaydı küçücük yaşta ailesinden ayrılmasını nasıl isteyeceksiniz ki?”

Sevgili Kemal, Alperen’in Basketbol macerasında başarısız olacağı duygusuna kapıldın mı?

“Hayır kapılmadım. Alperen davranışlarıyla böyle duygular hissetmemizi hep engelledi. Hem ondan önce biz Söken mahallesinde oturuyorduk. Yani Alperen söken çocuğu. Eğer Basketbol oynamasa, Salim hocam sahip çıkmasa her yöne kayabilirdi.”

Sevgili Kemal Alperen’in NBA de oynayacak olması seni korkutuyor mu?

“Asla, ona güveniyorum. Alperen’de kendisine güveniyor.”

Salim hocam Alperen’den NBA beklentin nedir?

“Çok net söylüyorum kesinlikle Allstar olacak. Basketbol adına her şeyi yapabiliyor. Alt yapıda her pozisyona uygun oynayabilme becerisini verdim ona.”

Sevgili Kemal, Alperen de senin bildiğin ama bizim bilmediğimiz basketbol adına farklı davranışlardan bir tanesini söyler misin?

“Mesela en çok sayıyı kim atmışsa ben ondan daha çok atacağım diyor ve aynı şey diğer istatistikler içinde geçerli. Yani bunu kendisine dert ediniyor.”

Salim hocam Alperenle haberleşiyor musunuz? Mesela olimpiyat elemeleri için seninle bir şey paylaştı mı?

“Evet. Uruguay maçı öncesi yolladığı mesajda “ben hepsini paketlerim bunların” dedi. Gerisi bizde kalsın.”

Sevgili Kemal Giresun kamuoyu Alperen gerçeğine sizce nasıl yaklaşıyor?

“Giresun’da gerekli alakayı göremedim. Ben bile bu ortamda Alperen’in NBA heyecanını yaşayamıyorum.”

Salim hocam bu konuda siz ne dersiniz?

“Kemal’e aynen katılıyorum. Bu şehrin ileri gelenlerinden olsam böylesine bir tarihi olay karşısında Amerika’ya giderdim ve Alperen’in seçildiği anda yanında olurdum. Böylelikle hem destek vermiş hem de reklamımı yapmış olurdum. Ama gelin görün ki …"

 

 

 

27 Tem 2021 - 22:36 - --- Okunma


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Önümüzdeki Yıl Fındık Fiyatı Ne Kadar Olmalı?