Rekolte Spekülasyonu Başladı

Yeşilgiresun Gazetesinin 11.03. 2022 günlü nüshasında “Fındıkta İlk Rekolte Tahmini 790 Bin Ton” başlıklı haberi okuduk. Haberde “Sektörün ticaretini yapanlar tarafından oluşturulan komite tarafından ilk belirlemelere göre 2022 ürünü fındık, bugünkü haliyle dallarda yaklaşık 790 bin ton civarında gözüküyor…” denilmiştir.   
Haberden de anlaşılacağı üzere çalışmanın içinde Tarım Bakanlığının olmadığı görülmektedir. Sektörün ticaretini yapanlar denildiğine göre Ticaret Borsaları ile İhracatçı Birliklerinin işin içinde olduğunu tahmin etmek zor değil. Belki birisi, belki ikisi de var. Ancak önemli değil. Tarım Bakanlığının il bazında kuracağı komiteden önce rekolte tespiti yapılarak bir ön alma çabası görülmektedir. Yöntem açıklanmadığı için güvenirliliği düşük ve geçerliliği de yoktur. Doğal olarak çiçek sayımı üzerinden tespit edildiğinden hata payı yüksektir. Yalnızca, spekülasyon amaçlıdır. 
Bugünlerde, fındık yetişen bölgelerde yoğun kar yağışı gerçekleşmiştir. Doğrudan olumsuz etkisinin olduğu söylenemez. Ancak, don riski çok yüksektir. Özellikle orta kesimde karın erimesiyle birlikte don riski artabilecektir. Don riski gözetildiğinde rekoltenin azalabileceği de hesaba katılmalıdır.   
***
2021 yılının Temmuz ayında Tarım Bakanlığı 645 bin ton olarak belirlediği rekolteyi İhracatçı Birliklerinin 818 bin ton belirlemesi üzerine eleştirilmişti.
 Bu köşede, 27.07.2021 tarihinde şu tespitler yer almıştı: “…645 bin ton olarak belirleyen kamu otoritesine siz görevinizi gereği gibi yapmıyorsunuz, elemanlarınız yetersiz demektir! Buna karşılık, bizim elemanlarımız yeterli, rekolte tespitinin gerçekçi olduğunu iddia etmektir. … Doğrudan görevi olmayan ve muhtemelen belirleyen heyete, eleman vermiş olmakla birlikte ayrıca açıklama yapan Birliğin 645 bin ton rekolteye göre % 27 oranında fazla bir rekolte saptayarak yalnızca spekülasyon yaptığı açıktır. Bu hususu, dikkate alması gereken kamu otoritesidir. Umarım, söyleyecek sözleri vardır. Ama, yıllardan beri ihracatçı kuruluşlar, her yıl ayrıca rekolte belirlediğine göre otoritesiz olmayı içlerine sindirmiş olmalıdır. Aksi halde her yıl belirlediği rekolte ve Birliklerin belirlediği rekolte de oluşan sapmaları bir rapora bağlayarak, muhataplarını bugüne kadar uyarması ve bu ikiliğin giderilmesi gerekirdi. Olmadığına göre bir kabulleniş var demektir. …Bu ikiliğin asıl muhatabı kamu otoritesidir. ...Daha önceleri de söylediğimiz gibi ihracatçıların, rekolteyi fazla göstererek açıklanacak fiyatın düşük olmasını amaçlayan bir yanıltma çabası görülmektedir. …Avrupa Birliği ve ABD, …tama yakın bir kesinlikle ülkemizdeki fındık üretimini zaten biliyor. Bu söylemlerin yurtdışındaki alıcılara hiçbir etkisi olmaz. Bilmeyenler: üreticilerimiz, küçük alıcılardır, bölgesinin dışını öğrenemeyen, hakim olamayan küçük ticaret erbabıdır.” 
Yine bu köşede, 03.08.2021 tarihinde rekolte ile ilgili tespit ve açıklamaya devam edilmişti. İhracatçı Birliklerinin yeniden rekolte tespiti talebi eleştirilmişti.  
***      
Bu köşede yazılan iki yazıda da belirtildiği üzere uydu ve bilgisayar teknolojisi nedeniyle yabancılar, yüzde yüze yakın güvenilirlikle rekolteyi belirlemektedir. Yalnızca fındık değil; buğday başta olmak tüm hububat, diğer tarla ve bahçe ürünlerinin rekoltesini belirlemektedir. 
Bildiğim için değil öngörüde bulunarak söylüyorum: Herkesin tekelci firma diye dikkati çektiği İtalyan firmasının her hafta, uydu bilgilerini alarak bilgisayar analizine tabi tuttuğunu artık anlamak gereklidir. Hatta bu günlerdeki kar yağışı nedeniyle belki de her gün analiz yapılmaktadır.  
Onun için ihracatçı Birliğinin yetkililerini buradan uyarıyorum. İç piyasanın küçük oyuncularını ve üreticileri kandırmak için rekolte üzerinde spekülasyon yapmaktan vazgeçin.  Bu spekülasyonu yapanlara, “yalancı çoban”  masalını anımsatmak isterim. Sürüye, gerçekten kurt geldiğinde kandıracak köylü bulamazsınız. 
Örneğin 2021 yılında Tarım Bakanlığının 645 bin ton rekoltesi gerçeğe yakınken 818 bin ton rekoltenin gerçeklerden çok uzakta kaldığı açıktır. Gerek satılan ürün, gerekse borsalardaki hacim, bu tespiti doğrulamaktadır.  Rekolte üzerinden yapılan bu spekülasyon, yarın sizi de vurur. Yapmayın, etmeyin! 
***    
Ne yapılmalı? Tarım Bakanlığınca, ayrı bir rekolte belirlemesi yapmaması hususunda öncelikle İhracatçı Birliklerinin uyarılması ve bu uyarının yapıldığı da kamuoyuna açıklaması gereklidir. Sonrasında rekolte belirlemenin metodolojisini, kamuoyuna duyurmalıdır. Hatta, metodoloji açıkladıktan sonra bir süre kamuoyunun itirazına açık tutulmalıdır. 
Metodoloji kesinleştikten sonra çalışma komitelerine katılacak kurum ve kuruluşlar belirlenerek kamuoyuna açıklanmalıdır. Bu konuda da kamuoyuna itiraz hakkı tanınmalıdır. Sonrasında her il için komitede görev yapacak isimler saptanmalıdır. Her bir il için ayrı ayrı olmak üzere rekoltenin güvenirlilik düzeyi de açıklanmalıdır. Tarım Bakanlığı, gerçekten Bakanlık olmalıdır. İhracatçı Birliklerinin dümen suyunda giden bir Bakanlık olmaktan vazgeçerek işin kaptanlığını yapmalıdır. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındık Fiyatı 2022 için ne kadar açıklanmalı?