Bilgisizliğin Cesareti

Yaşam boyunca gördüğüm, saptadığım bir durum var: İnsanlar, para kazandıkça kendilerini hem zeki ve hem de akıllı hissederek kibirleri artıyor. Çok para kazandıkça başkalarını da küçümseyerek, üstünlük gösterisi yapmaya çalışıyor. Bir zenginlikten söz etmiyorum. Birey olarak çok para kazanmayı bir ölçü olarak alıp başkalarından akıllı olduğu düşüncesini geliştiriyor. Aslında, bir kibir budalalığıdır. İnsanların zeki olmasına söylenecek bir şey yoktur. Ama akıllı olmanın ölçüsü çok para kazanmak değildir. Akıllı olmanın birinci koşulu kendini iyi biçimde eğitmekten, donatmaktan geçer.
***
Yeşilgiresun Gazetesinin 03.03. 2022 günlü nüshasında “ KFMİB'den fındık üreticisine gübre uyarısı” başlıklı haberi okuduk. Haberden, kurum yetkilisinin üreticilere fındığın verim ve kalitesini artıran gübreleri kullanması çağrısında bulunduğu; gübrelemenin bugünlerde başladığı; gübre atılmayan bahçelerde verimin çok ciddi düşüş gösterebileceği; özellikle engebeli arazilerde verimin düştüğü; orta ve yüksek kesimlerde toprak tabakasının az olduğu, dolayısıyla gübre atılmadığında verimin düştüğü; kimyasal gübre kullanamıyorsa mutlaka hayvan gübresinin tercih edilmesi uyarısında bulunduğunu öğrendik.
***
Çiftçilik, deneyim, bilgi işi olduğu kadar zanaat işidir. Çiftçi, deneyimi nedeniyle gübrenin atılacağı günü değil, atılacağı saati, dakikayı dahi bilir. Bu konuda başkasının aklına hiçbir biçimde ihtiyacı yoktur. Çiftçi, bahçesindeki dalın, yaprağın, püskülün değişimi görür, bilir, ona göre yapılacakları belirler ve tedbirlerini alır. Çiftçi, bir zanaatkâr edasıyla toprağını işler. Bu konularda, hiç kimse çiftçinin eline su dökemez. Her işletmede olduğu gibi çiftçilikte de muhasebe yapılır. Konulan sermaye ile birlikte işletme giderlerin, hâsıla ile ilişkisi kurulur. Kar ile zarar hesabı yapılır. Bir yıllık bir işletme döneminde 364 gün harcama yapılıp bir gün tahsilat yapılan çiftçilikten başka bir iş yoktur. Dolayısıyla bir yıl boyunca ciddi miktarda kaynak elden çıkarken hava koşullarına bağlı olarak senede bir gün hasılat elde edilir.
Doğal olarak gübre hem maliyet unsurudur, hem de verimi ve hasılayı etkiler. Çiftçilikte de kâr zarar hesabı yapılırken sermaye maliyeti de dâhil edilmelidir. Gübre, ilaç gibi girdilerin yanında emek maliyeti de hesaba dâhil edilmelidir. Yani, bir fındık çiftçisi ister kendi emeğini sunsun, isterse dışarıdan hizmet satın alsın ciddi miktarda işçilik gideri yapar. Emek maliyeti, yolu olan ve düz arazilerde aşağıya inerken eğimli ve yolu olmayan arazilerde çok yukarılara çıkar. Makineli tarımın yapılabildiği ovalık yerlerde daha doğrusu Orta ve Batı Karadeniz Bölgesinde fındık tarımının dönüme maliyeti çok düşüktür. Makineler aracılığıyla az emekle üretim yapılabilmektedir. Giresun ilinde ise 70 derecelere varan eğimli ve araçla ulaşımı olamayan arazilerde fındık üretimi yapılmaktadır. Dolayısıyla Giresun ilinde fındık emek yoğun biçimde üretilmektedir. Bu da dönüm başına maliyeti artırmaktadır. Eğimli arazilerde verim düşüklüğü de kaçınılmazdır. Diğer bölgelere göre verim düşüklüğü de Giresun ilinde fındık üretiminin birim başına maliyetini olumsuz etkilemektedir. Giresunlu fındık üreticisi, köle ücretine çalışmaktadır.
Diğer yandan ülkemizdeki tüm üreticiler için büyük bir sorun olan gübre fiyatlarındaki artış her bir fındık üreticisini olumsuz etkilemektedir. Son bir yıl içindeki gübre fiyatlarındaki artış, üreticilerin ellerini kollarını bağlamıştır. Bu fiyatlarla bahçelere, tarlalara gübre atılabilmesi mümkün değildir. Köle ücretinin yanında gübre fiyatları da gözetildiğinde üreticinin angaryaya mahkûm olduğu açıktır.
Kendini akıllı zannedenler kimyasal gübre kullanılamıyorsa hayvan gübresinin tercih edilmesini önermiş. Eskiden her bir fındık üreticisi hanede birkaç büyükbaş hayvan olurdu. Her bir köyde birkaç küçükbaş hayvan sürüsü olurdu. Köylerde hayvan mı kaldı? Gübresi kullanılabilsin! Değil hayvan, insan da kalmadı. Zamanında köy okullarının kapatılmasına itiraz etmeyenler bugün hayvansal gübre kullanılması için aklı veriyor. Dün Büyükşehir Belediyesinin sınırlarının il sınırına kadar büyütülmesine itiraz etmeyenler bugün hayvan gübresinin kullanılması için çiftçiye cahil muamelesi yapıyor. Çiftçi, Büyükşehir Belediyesinden parayla su satın alarak bir de üstüne atık su bedeli ödeyerek hayvan bakabilir mi? Bir hayvanın ne kadar su içtiğini bilmeyenler, hayvan gübresinin bahçelere atılmasını önererek, kendini akıllı sanırken bilgisizliğini ortaya koyuyor!
***
İnsanlar, işini yaparken başkasına akıl vermeyi bırakmalıdır. Önce kendine bakmalıdır. Ülkemizdeki fındık ihracatçılarının başarısız olduğunu çok kereler yazdım. Fındık ihracatında başarı olabilmesi için miktar ve bedel olarak sürekli ve doğrusal bir artışın olması gerekir. Fındık ihracatı, hem miktar hem de değer yönünden çok oynaktır. Bu da ihracatçının ihraç yaptığını göstermez. İthalatçının, istediği kadar ve istediği bedelle mal aldığını gösterir. Birim başına ihraç fiyatını ve katma değerini artıramayanların başarısız olduğu kesindir. İstikrarlı biçimde fındık ihraç miktarını artıramayanların başarısından söz edilemez.
Aslında cahilin cesareti demek lazımdı, ama bilgisizliğin cesareti dedim. Üreticinin başkasının aklına ihtiyacı yoktur. Başkalarına akıl vereceğinize işinizi doğru dürüst yapın. Üreticiden, fındığı en az 4 ABD Doları karşılığı alın ve 5 Dolar civarında satın ki, Giresunlu fındık üreticisi, kölelik ücretinden kurtulabilsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındık Fiyatı 2022 için ne kadar açıklanmalı?