ALEVİ - BEKTAŞİ MÜZİK KÜLTÜRÜ ve SEMAHLAR

Semahlar iki cilt olarak yayımlandı. Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED), T.C. Tu­rizm ve Kültür Bakanlığı katkılarıyla. Böylece müzik ekinimizde çok önemli bir yeri olan ezgilerin tümü notalarıyla yapıtlaştı.
Semahlar, Salih Turhan ile Neşe Ayışıt'ın çalışması.
Halk müziğimizin araştırmacı olarak da ses sanatçısı olarak da önemli adların­dan Salih Turhan. 1956 Elazığ doğumlu. Liseyi Elazığ'da, yüksek okulu Ankara'da bitirmiş. 1982'de TRT Erzurum Radyosuna ses sanatçısı olarak girmiş. 5 yıl sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosuna naklen tayin olmuş. Yurt içi de, yurt dışında sanatçı, uzman olarak yurdumuzu temsil etti.
Çok önemli bir araştırmacı Salih Turhan. 1000 kadar halk ezgisinin notasını yazdı. Çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Radyo, televizyon izlenceleri düzenledi, sundu. Araştırmacı, derlemeci, eğitici, ses sanatçısı, yazar... İstanbul Devlet Halk Müziği Korosunda sürdürüyor ses sanatçılığını. Çok sayıda kitabı var. Kimi kitapları: Notalarıyla Uzun Havalarımız, Bayburt Musiki Folkloru, Notalarıyla Musiki Folkloru, Ankara Halk Müziği, Ordu Türküleri, Giresun Türküleri Oyun Havaları, Uşak Türküleri, Gümüşhane Türküleri ve Oyun Havaları, Adıyaman Türküleri ve Oyun Havaları, İstanbul Türküleri, Bursa Türküleri ve Oyun Havaları, Sivas Türküleri ve Oyun Havaları, Müziğin İzinde Üç Kardeş Şehir (Harput - Elazığ - / Şanlıurfa / Kerkük) : Tatyan Havaları, Yemen Türküleri, Ordu Türküle­ri, Irak Türkmen Havaları, Elazığ Harput Havaları, Hafız Osman Öğe Türküleri, Müziğin İzinde Üç Kardeş Şehir, Müziğin İzinde Dört Kardeş Şehir...
Neşe Ayışıt 1966 Ankara doğumlu. 1986'da Kültür Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Halk Müziği Korosunda ses sanatçılığı görevine başladı. Hacettepe'de "Kırklar semahla­rının insansal ve yerel müzik karakteristiği" tezi ile yüksek lisans bitirdi. Yapıtları, makaleleri, çevirileri var...
İki ciltlik "Semah" yapıtının notalar öncesinde bu önemli müzik ekiniyle ilgili çok geniş, doyurucu bir bilgi aktarımı var. Bu bölümde "Alevilik-Bektaşilik inanç ve litüelleri, Alevi, Bektaşi Müziği, Genel Kaynakça... ilgilenen her okuyucuyu tam tamına bilgilendiriyor.
Semah notaları "adlarına" göre ABC sıralamasıyla yer alıyor yapıtlarda. A: Abdal Olsam Şallar Giysem Ağnına Tokat / Zile semahı ile başlıyor. Z: Zülfü Kahküllerin Amber Misali Tokat / Zile semahıyla bitiyor. Salih Turhan'la Neşe Ayışıt'ın Semahlar'ı halk ekiniyle, müziğiyle, halk yazınıy­la ilgilenenler için en geniş başucu yapıtı...
Çoğumuzun bildiği, semah denince ilk anımsadığımız "Kırklar Semahı"nın sözleri:

Kırklar meydanına vardım
Gel beri hey can dediler
İzzet ile selam verdim
Gel işte meydan dediler

Kırklar yerinde durdular
Yerlerinden yer verdiler
Meydana sofra kurdular
Lokmamıza sun dediler

Çık semaha bile oyna
Silinsin pak olsun ayna
Kırk yıl bu kazanda kayna
Daha çiğsin can dediler

Pir Sultan'ım nedir halin
Dua eyle kaldır elin
Kesegör gıybetten dilin
Olasın sultan dediler

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Günay --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındık Fiyatı 2022 için ne kadar açıklanmalı?