GERÇEK İSLAMİYET / 1

"Oku" emriyle başlayan ölümüne bir yolculuktu, İslamiyet. Ama okumadığı halde bilen? Çok sayıda insan vardı. Okumadan araştırmadan bilenler sayesinde düzen gitgide saçma bir hale dönüşüyordu. Şöyle ki; birileri, birilerinin hakkı ile dördüncü dairesini hatta onuncu arabasını alırken, birileri evine sadece bir ekmek fazla götürebilmenin hesabını yapıyordu.
Merakıma yenik düşüp dört kutsal kitabın üçünü (Tevrat, Zebur, İncil) sipariş ettim. Kuran-ı Kerim Elmalılı tefsiri zaten evimde mevcut. Art arda ilk kutsal kitaptan başlamak sureti ile okudum notlar aldım. Şahsıma ilginç gelen çoğu şeyi bu yazı dizisinde sizlerle paylaşmak niyetindeyim.
Öncelikle dört kutsal kitap Allah'ın razı olduğu hayırlı işlerle, hoşlanmadığı, günah sayılan davranışları açık bir şekilde belirtmişlerdir. Başka ilahlara tapmak (şirk), anne-babaya hürmetsizlik, adam öldürmek, zina yapmak, hırsızlık, yalan söylemek, yalancı şahitlik, komşu haklarına tecavüz, kendini beğenmişlik, cimrilik, kıskançlık, öfke, oburluk, tembellik, zulüm, iftira etmek başlıca günahlar olarak görülüyor.
Ayrıca anne babaya itaat ve sevgiden, mülkiyet hakkına ve alın terine saygıdan, dürüst ve çalışkan olmaktan, sabırlı ve affedici olmaktan, iffetli ve namuslu olmaktan, alçakgönüllülükten, cömertlikten, şükrünü bilmekten, hoşgörülü ve merhametli olmaktan ise övgü ile bahsedilmektedir.
Zamanımızda malı çok olan dininden bihaber yaşayıp fakiri, fukarayı unutmakta. Bazı yerlerde ise keyfi olarak günden güne ezmekte. Günümüz şartlarında çoğu şeyin yozlaşması, hak din İslamiyet üzerine hurafe olması beni de ziyadesiyle üzmekte.
Misal olarak saçı açık veyahut transparan giymiş bir kadına bakıp “kesin cehennemlik” demek şirkin en büyüğü bence. Ya da namazda, ibadette gördüğü biri için “cennetlik” tabiri.
Diğer bir husus dünyanın dört yanında yapılan festivaller. Afrika'da veya başka coğrafyalarda açlık ve susuzluktan ölen binlerce insan varken Tayland'da su savaşları, İspanya'da domates festivalleri, İngiltere'de peynir savaşları yapılmakta. Buralarda harcanan su, peynir ve domates açlık ve susuzluğu bitirmese de yarı yarıya azaltabilir.
Ateistlerin meşhur soruları vardır ya birini ele alalım “şeytan ateştense, ateş ateşi nasıl yakar?” (Aslında güzel bir soru, en azından Kuran'ı okumuş.) Sad Suresi 85. ayete göre soruluyor doğal olarak bu soru. Cevap Şemsi Tebrizi'den gelsin “kafana çamurdan yapılma bir çömlekle vurulunca nasıl acıtıp kanatıyorsa, ateş de ateşe misliyle azap edebilir.”
Ben Ateistlerin kibrini çok görmüyorum kendilerine. Bu hususta zaten açık bir ayet mevcut:
“Ahirete inanmayanların yaptıklarını kendilerine süslü göstermişizdir, Neml/4”
Kur'an-ı Kerim'de mezhep kavramı yoktur. Kişisel görüşüm mezheplerin birleştirilmesi gerekmekte, o ayrı.
Bir saçma iş daha vardır ki hiçbir dini kaynağı bulunmadığı halde yapılır. Vefat eden birinin arkasından 7, 40, 52 si gibi günler belirlenir, dualar edilir, yemek verilir. Kur'an-ı Kerim'de hiçbir ayette böyle bir şey geçmemektedir.
Kadınların Cuma Namazı kılamaması, devlet başkanı olamayacağı gibi şeylere de okurken denk gelmedim.
"De ki: Ey Kitap ehli! Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni (Kur'an'ı) uygulamadıkça hiçbir şey üzere değilsiniz." (Mâide Sûresi: 68)
Bu ayet farklı bir mana taşıdığı için çok önemli. Diğer dinlere mensup olanların (kendisine İslamiyet ulaşmamış olanlar) kafir olduğu iddiasının gerçekten ne kadar uzak olduğunu kitabımız bize bildiriyor.
Altın, gümüş, mal-mülk ve yabancı para stoklayarak halkın fakirleşmesine yol açan kişiler için de bir ayet mevcut:
Ey iman edenler! Doğrusu, ruhban kimselerin çoğu, insanların mallarını haksız şekilde yerler. İnsanları Allah'ın yolundan çevirirler. Altın ve gümüşü biriktirip de onları Allah yolunda harcamayanlar var ya, işte onları can yakıcı bir azaptan haberdar et.
(2. bölümde görüşmek üzere…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Onur Ustaoğlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Önümüzdeki Yıl Fındık Fiyatı Ne Kadar Olmalı?