Birey, Yönetici ve İmzası

Yeşilgiresun Gazetesinin 26.11.2021 tarihli sayısında “Nurittin Karan İstifa mı Etti?” başlıklı haberi okuduk. Haberde, Fiskobirlik yönetim kurulu üyeliğinden usulsüz bir şekilde düşürüldüğünü, istifa ettiğine dair 17.11.2021 tarihli bir dilekçe vermediğini, usulsüz bir dilekçeyle yönetim kurulu üyeliğinden düşürdüğüne ilişkin açıklamaları yer almıştır. Haberden, başkanı ve diğer yönetim kurulu üyelerini suçladığı, konuyu adli mercilere taşıyacağı anlaşılmaktadır.
Konunun bireysel boyutunun yanında kararı, “Giresunlu fındık üreticilerinin tırnaklarıyla kurduğu” Fiskobirlik yönetim kurulunda Giresun'u yok sayanları Giresunlu siyasetçi, sivil toplum kuruluşu ve kamuoyunun takdirine bırakması nedeniyle dikkatimizi çekmiştir!
Yeşilgiresun Gazetesinin 03.12.2021 tarihli sayısında da “Muhtarlardan Karan'a Tam Destek” başlıklı haberi okuduk. Haberden, muhtarların örgütlü bir tepkisinin olduğu anlaşılmaktadır. 2 dernek ve 53 muhtarın, aynı zamanda Giresun Ziraat Odası Başkanı olan Nurittin Karan'a destek ziyaretinde bulunarak, usulsüz bir şekilde Fiskobirlik yönetim kurulu üyeliğinden düşürülmesini şiddetle kınadıkları anlaşılmaktadır.
Ayrıca, “…Giresun'un öz be öz bir kurumu olan Fiskobirlik…” ibaresi de kullanılan basın açıklaması yapılmıştır. Bu ibare; sorunun, toplumsal boyuta taşınmak istendiğini göstermesi açısından dikkat çekmektedir.
***
Birey, hiçbir müdahale ile karşılaşmadan iradesini kullanabilen ve toplumsal ilişkilerin bileşkesinden oluşan bölünmez niteliğe sahip bir varlıktır. Vatandaş, aynı dili konuşan, aynı vatana bağlılık hisseden, aynı bayrağın altında olmaktan gurur duyan bireydir. Birey, içinde bulunduğu toplumun üyesi olarak kendine, ailesine, çevresine, bağlı olduğu sosyal kesimlere ve topluma karşı sorumludur. Hak ve vecibelerin, bu sorumluluk bağlamında bir anlamı olur. Birey olamadığınızda, vatandaş olamadığınızda bir hakkın ve vecibenin varlığından söz edilemez. Sorumluluk duygusu olmayan bir hak ve vecibe olamaz.
***
Yönetici, birey olmanın ötesinde karar verme yeterliliğine sahip ve örgütlenme ve iletişim becerisiyle astlarını harekete geçirebilen başkalarının sorumluluğunu üstlenen kişidir. Yönetici, toplumsal yapı içinde karar ve emir verme yetkisini taşımalıdır. Aynı zamanda, bağımsızlığın ifadesidir.
Yönetim bilimi ise kurum ve kuruluşların örgütlenmesi ve örgütün amacına uygun olarak çalışması ile denetim, teşvik, düzeltme ve iyileşmeyi de kapsayan süreci de gözeten bilimdir.
***
4572 sayılı Kanun uyarınca faaliyet gösteren Fiskobirlik'in Anasözleşmesinin 43 ilâ 53. maddelerinde yönetim kurulu ve üyeleri ile ilgili düzenleme bulunmaktadır. Yönetim kurulu üyelerinin en önemli özelliği “basiretli bir tacir” gibi davranmasıdır. Karar alma becerisine ve yeterliliğine sahip olmasıdır. Yönetici, temsil ettiği sosyal yapının haklarını korumakla yükümlüdür.
Yönetim kurulu üyeliğinin boşalabilmesinin birçok koşulu vardır. Bunlardan birisi de “istifa” yoludur. İstifa, birlikte yol alınan ve ortak sorumluluk taşınan yerde yol ayrımını ifade eder. Olağandır.
Ancak, haberlerden anlaşıldığı kadarıyla bir “istifa” dilekçesinden söz edilmektedir. Fiskobirlik yönetim kurulu başkanı da bir “istifa” dilekçesinden söz etmektedir. Ana muhalefet partisi il başkanının açıklamasından her bir yönetim kurulu üyesinden imzalı boş kâğıt alındığını, Nurittin Karan'ın imzası bulunan boş kâğıdın doldurulup tarih atıldığını, imzanın eski, tarihin yeni olduğunu belirtmektedir. Bu açıklamanın doğruluğunu ve dayanağını bilmiyoruz. Ancak, yalanlandığını da duymadık. Hatta Nurittin Karan'ın ve muhtarların açıklamasından “usulsüz dilekçeden” söz edilerek zımni biçimde kabul edildiği bile söylenebilir. Sorun; istifa edilmesinde değil, boş kâğıda “imza” atılmasındadır.
***
Hem Giresun Ziraat Odası Başkanlığı, hem de Fiskobirlik yönetim kurulu üyeliği yapan bir kişinin, yönetici olmasının yanında liderliğinin de olması beklenir. Bir yöneticide bulunması gereken nitelikler yukarıda sıralanmıştı. Bu niteliklere uygun olan kişi, aynı zamanda bireydir. Birey, gerçekten birey; vatandaş gerçekten vatandaş ise hakları, ödevleri ve sorumluluk-ları vardır. Bir bireyin, imzalı borç kâğıt vermesi ne demektir? Olabilir mi? “Ben bütün haklarımdan vazgeçtim; irademle karar vermeyeceğim; hakkımda her türlü kararı verebilirsiniz; kâğıdı alan kişiye teslim oldum; ister borç senedi durumuna, ister istifa dilekçesine dönüştürebilirsiniz.” demektir. Temsil ettiği Giresun Ziraat Odasının tüm kurumsal ve toplumsal iradesini, bir başkasına teslim etmek demektir. Deyim yerindeyse “esir” olmak demektir! Esir olan kişi, bağımsız davranabilir mi? İmzasını teslim eden kişinin Giresun'un ve Giresunlunun haklarını koruyabilmesi mümkün mü? “Giresunlu fındık üreticilerinin tırnaklarıyla kazarak kurduğu” Fiskobirlik'i, fındığı ve üreticisini savunabilmesi mümkün mü?
Kişi, siyasetçinin, sivil toplum kuruluşları ve kamuoyunun takdirine bırakmadan önce varsa “Neden, boş kâğıda imza attığını” izah etmelidir. Yetkinleşmemiş bir insanın, şahsı adına boş kâğıda imza atması kabul edilemez ise de anlaşılabilir. Köylerinin adına temsil görevi ile Oda Meclisini oluşturan ve bu delegasyon tarafından fındık üreticilerini temsil etmek üzere seçilen kişi, boş kâğıda imza atabilir mi?
Bir sözümüzde muhtarlara olsun: Fiskobirlik, “öz be öz” Giresun'un bir kurumu ise bu güne kadar kurumu korumak için ne yaptınız? “Özerkleştirme” yanılsamasıyla kooperatif ve birliklerin kapısına kilit vurulurken neden itiraz etmediniz? Fiskobirlik'in hafızası ve zenginliği olan donanımlı personeli tasfiye edilirken neredeydiniz? Destekleme alımlarına son verilirken neden mücadele etmediniz? Taşınmazlar satılırken neredeydiniz? Bu soruların sayısı artırılabilir. Ama daha fazlasına gerek yok. “Öz be öz” kurumunuzun yok edildiğini farkında bile değilsiniz! Cami yıkılmış, mihrap yok olmuş. Caminin kör, sağır, dilsiz ve vasiye teslim olmuş bekçisini savunmaya devam ediyorsunuz!
***
Birey; imzasını, iradesini başkasına teslim etmez, edemez. Vatandaş, bağımsızlığını korur, bu yolda çaba sarf eder. Vatandaş, boş kâğıda imza atmaz, atamaz. Yönetici, “boş kâğıda” imza atarak, iradesini bir başkasına teslim etmez, edemez. Eğer, “kâğıda imza atma” vakası doğru ise görev yapılan sürenin içinde hiçbir kararın, usulüne uygun olarak alınabilmesi mümkün olmadığı gibi “yönetim kurulu üyesi” olma vasfının dahi olmadığını gösterir. Yönetici olabilmenin en önemli niteliği, karar verme yetkinliğine sahip olunmasıdır. İmzasını teslim eden karar verme yetkinliğine sahip olabilir mi? Usulsüz dilekçeden söz edilmekle birlikte dilekçedeki imzanın sahteliğinden söz edilmemektedir. Konunun muhatabı, bu hususu derhal açıklığa kavuşturmalıdır. Belki, bu vaka olmadan, testi kırılmadan önce söylemek gerekirdi. Yine de geç sayılmaz. Umarım ve dilerim, en azından başkaları bu hataya düşmez: Bu tür görevlere seçilmek isteyenler öncelikle Mustafa Kemal Atatürk'ün “Medeni Bilgiler” kitabını okuması gerekir. Yalnızca okumak yetmez, özümlemek de gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Önümüzdeki Yıl Fındık Fiyatı Ne Kadar Olmalı?