Kabuğuna Dolmaz, Fındığına Dolar!

Mutlaka, birçok tanımı yapılabilir. Güvenilir, sorumluluk duygusuyla ve tutarlılık içinde hareket ederek toplumun yönetilmesini sağlayacak bilgi ve becerisi olan kişiye lider denir. Doğuştan itibaren aile, çevre, eğitim ve iş sürecinin her aşamasında yaşam uygulamaları da liderliğin gelişmesine olumlu yönde katkı sağlar. Yeteneğin olumlu yöndeki etkisinden de söz edilebilir. Ancak, eğitim yoluyla liderlik becerisi kazanılır. Liderlik, planlamadır, örgütlemedir, yönetmedir. Çalışkanlıktır, etkileme gücüdür. İletişimin ve katılımın sağlanmasıdır. Özgüvenin ve hedefin kitleye benimsetilmesidir. Öngörüdür, birikimdir, tutarlılıktır. Aynı zamanda özveridir, sevgidir, saygıdır. Liderlik, sorumluluk duygusunun en üst düzeye ulaşmasıdır. Yeniliklere ve eleştirilere açık olmadır, özeleştiri becerisidir.    
***
Yeşilgiresun Gazetesinin 20.11. 2021 tarihli nüshasında “ TMO Fındık Fiyatını Güncellesin” başlıklı haberi okuduk. Haberde, Giresun Ziraat Odası Başkanının, dolardaki artışın fındık fiyatına yansıtılmasını, 27 lira olan fiyatın 3 dolar baz alınarak güncellenmesini istediğini okuduk.      
***
21.09.2021 tarihinde bu köşede yazmıştım. 150-200 bin ton fındık alınacağı hayalini kuranların şimdi fiyatların güncellenmesini istediği anlaşılmaktadır. Güncelleme isteğinin de hayal olduğunu baştan söyleyelim. TMO gerçekten, üreticiyi koruyan bir alım politikası uygulayacak olsa buna uygun altyapısını kurardı. 
Birçok kereler yazdım: TMO, bu sezonda azami 30 bin ton kabuklu fındık alabilir. Bugün itibariyle TMO'nun aldığı fındık miktarını bilmiyoruz. Oda Başkanlarımız biliyor mu? Planlı bir şekilde 2021-22 sezonunda 150-200 bin ton fındık alacağını ilan etseydi ve bu miktarı alabilecek ölçüde organizasyon kurulmuş olsaydı, fındık fiyatının 22 liraya kadar düşmesi söz konusu olmazdı. Liranın, Dolar karşısında erimesiyle birlikte fiyatlar, buna paralel olarak bir miktar artabilirdi. Dolayısıyla Başkanın bugün söylediği güncellemeye gereksinim olmazdı.    
***   
Yukarıda açıkladığımız olumsuzluğu göz ardı ederek güncelleme yapılmış olsa ne olur? Öncelikle üreticinin çoğunluğunun elindeki fındığı sattığını, satmak zorunda olduğunu bilmek gerekir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde genel üretim yapısı küçük üreticilerden oluşan fındık çiftçisinin, toplama, harman, patoz giderlerini karşılamak için acil nakde gereksinimi olduğu açıktır. 
Zamanında krediyle aldığı gübre ve ilaç giderlerini de vadesi geldiği için ödemek zorundadır. Bunun dışında ailesinin ve çocuklarının geçimlik ihtiyaçlarını da karşılamak zorundadır. Çocuklarının eğitim giderlerini de karşılamak zorundadır. Bütün bu ve benzeri gerekçelerle üretici, fındığını Eylül ve Ekim ayı içinde satar. Satmaya ihtiyacı olmadığı halde depolama sorunu nedeniyle birçok üretici de ürününü satar veya emanete verir. Yani, yaklaşık rekoltenin üçte ikisi, belki daha fazlası bu iki ayda üreticinin elinden çıkar. Daha doğrusu, küçük üreticinin elinde fındık kalmaz. Kalsa kalsa büyük üreticilerde kalır. Fındık stoklarının, bulunduğu diğer adres ise sermaye sorunu olmayan manav, kırıcı, ihracatçı gibi aracı kesimdir. 
***     
Tam bu noktada “fındık fiyatının güncellenmesi kimin işine yarar?” sorusunu sormak gereklidir.  
Kesinlikle, elinden fındığını çıkarmış üreticinin işine yaramaz. Kısmen, ürününü emanete veren üreticinin işine yarayabilir. Özellikle geçimlik işi başka olan ya da il, bölge ve yurt dışında olup zamanında ürününü emanete verenin işine yarar. TMO'nun karlılığını artıracağı için işine yarar. Belirtildiği gibi elinde stoku bulunan ve kredi borcu olmayan manav, kırıcı, ihracatçının işine yarar.  Her biçimde tekeci alıcının işine yarar. 
***     
21.09.2021 tarihinde Oda Başkanlarının tutarsızlığı dile getirilmişti. Bu sefer, liderlik bilgi ve becerisinin olmadığı da anlaşılmaktadır. Olanını, bitenin anlaşılamadığını, donanımın önderlik etmeye yetmediğini göstermektedir. Fotoğrafın geniş açı ile görülemediği, durumun kavranamadığını göstermektedir. 
Şimdiden söyleyelim. 2021-22 sezonunda ihraç miktarı aynı olsa bile elde edilecek gelir 2020-21 sezonundaki 2 milyar Doları bulamayacaktır.  
Peki, bu durumda güncelleme talebi yerine ne önerilmeliydi? 
Kısa vadede yapılacakları söyleyelim: Öncelikle, TMO önceki yıllar fındık stokunun tamamını “yağlık” olduğunu ilan etmeliydi. Bu sezonda satın almış olduğu kabuklu fındığı en az 4 Dolar/Kg. karşılığı bedelle yılbaşına kadar ihraç ettiği takdirde TMO ve Fiskobirlik'e aynı miktarda destekleme bedeli verileceğinin kamuoyuna açıklanması gerekirdi. Bu gerçekleştiği takdirde TMO ve Fiskobirlik'e ürün teslim edenlere fiyat farkı verileceği de kamuoyuna açıklanmalıydı.  
Uzun vadede, kabuklu fındığın fiyatının 4 Dolar olarak ilan edilmesi ve piyasa da fındık fiyatında %5 ve üzerinde azalma veya artma olduğunda TMO'nun alım veya satım yapacağının kamuoyuna açıklanması gerekirdi. 
Biz bunların yapılmayacağını, yapılamayacağını biliyoruz. Ama Oda yöneticilerin aklına güncellemeden başka bir şey gelmediğine göre acaba, bizim bilmediğimiz başkaca niyetleri mi vardır? Ya da fındığını stokta mı tutuyorlar? 
Emanete mi vermişlerdir? Üreticinin kazanamayacağı geliri, kendilerinin kazanma arzusuyla mı güncellemeden söz edilmektedir?     

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Fındık Fiyatı Ne Kadar Olmalı?