Gül Üzerine Gül Koklamak !

Hangisi, öncedir? Yanıtı, hiç uzatmayayım. Sevginin öncülü, saygıdır. Saygının olmadığı yerde sevgi olmaz, olamaz, yeşermez, yeşeremez. Saygı olmadığında, sevginin, sahte olduğunu bilmeliyiz. Saygısız, sevgi; aldatıcıdır.
Aldatıcı olduğu için gerçeğin ifadesi değildir. Aldatmanın olduğu yerde güven olmaz. Güven, aldanmamanın temelini oluşturur. Güvendiğiniz kişiye, insana, zümreye, topluma sırtınızı verirsiniz. Sırt vermenin, tarihsel bir kökeni vardır. Her türlü tehlikeye karşı birlikte karşı koymayı öngörür. Arkadan gelebilecek gizli saldırılara karşı birbirini güvenceye alır. Arkadaş sözcüğü de sırt sırta vermenin en kısa yolunun adıdır. Arkadaş, güven demektir. Her türlü saldırıya karşı yanındakine arka çıkmaktır. Güvenmek, aynı zamanda sadakattir.
***
Yeşil, bir rengin adıdır. Yeşil, aynı zamanda “yaş, taze, canlı, diri, yaşayan” demektir. Yeşil, baharın rengidir. İçinde bulunduğunuz ortam canlı ise yeşildir. Yeşil ile her yer, her şey tazedir. Yenisinin doğmasına izin verdiği gibi büyümesine de fırsat tanır. Yeşil, doğanın rengidir. Aynı zamanda doğalın rengidir. Saygının ortamında sevgi yeşerir. Saygının olmadığı ortamda hazan mevsiminin rengi vardır.
Azerbaycan, Başkurt, Özbek, Tatar ve Türkmen Türkçe'sinde “Yaşıl” olduğunu anımsatarak yeşilin, “Yaş” demek olduğunu belirtmeliyim. Eskiden Giresun ilinde birçok kişinin, özellikle köylerde yeşil rengine ve taze otlara yaşıl dediğini, gençler, bilemeyebilir.
Gökyüzünün rengi nasıl maviyse, yeryüzünün rengi de yeşildir. Yeraltının rengi de karanlıktır, siyahtır. Yaşam, bu üç rengin çevresinde dolanır. Ya da gökyüzü, yeryüzü ve yeraltı, insanlığın yazgısıdır. Bu üç boyut, yalnızca tarihin değil canlı, cansız; maddi, manevi, iç ve dış dünyanın derinliğidir.
***
Yıllar önce annemi bir ameliyat için Ankara Numune Hastanesine götürmüştüm. Hastane, kalabalık, Anadolu'nun çeşitli kentlerinden, kasabalarından, köylerinden gelen insanlar dertlerine derman arama peşindeler. Kimisi ayakta, kimisi de yatarak tedavi olmaya çalışıyor. Bu yoğunluğun içinde röntgen filmi çekilmesi için sıra bekliyoruz. Alan dar, insan çok. Annem, sedyede sırasını bekliyor. Bir başka kişi de sedyede sırasını bekliyor. Ayakta bekleyenleri saymak mümkün değil. Ortamın sıkışıklığı, beklemenin sıkıntısı insanları söyleşmeye başlatıyor, tabi ki. Sohbet uzadıkça sedyedeki kişi, babamın ölümünün üzerinden otuz küsur sene geçtiğini söyleyen anneme “Niye evlenmedin?” ve bana da “Annene Cuma günleri sormuyor musun” deme küstahlığında bulundu. Deyim yerindeyse yetmiş beş yaşını aşmış anneme yeşillendi! Annem, yattığı yerden sakince “Gül üstüne gül koklanmaz” cevabını vermişti. Benim cevabım gelmeden sorunu, ustaca ve temelden çözmüştü.
***
Toplumun, hangi kesimine bakarsanız, bakın. Güvensiz ilişkiler içinde yaşıyoruz. Kişiler, kişileri; insanlar, insanları kandırma peşindedir. Arkadaş diye tanımladığınız kişi, arkanızdan dalavere yapar. Kardeşim dediğiniz kişi, en küçük çıkarı için sizi satar. Bir yemek karşılığında taraf değiştirir. Sevgilim değiniz kişi, istediğini vermediğinizde sevgili olmaktan vazgeçer. Her şey çıkar üzerine mi kurulur?
Siyaset dünyası, daha da acımasız. En ufak çıkar, taraf değiştirmeye, parti değiştirmeye değin varıyor. Düşünceye, sadık kalmak diye bir şey yok. Belki, düşüncesi de yok. Ben aday olmazsam olmaz, illâ benim aday olmam gerekir diyerek ne güven, sadakat, ne de saygı ve sevgi bırakıyor. Bütün yeşiller, gazel oluyor. Yeşilin inceliği, gazelin kabasına dönüşüyor. Nedense, siyasetçiler “Gül üstüne gül koklanmaz” diyemeyerek, her yeşillenenin arkasından koşmaktadır.
***
Siz, hangi yandasınız? Değil bir gün, beş gün, bir ay, bir yıl, elli yıl geçse de gül üstüne gül koklamayanlardan mısınız? Yoksa rüzgârın geldiği yöne dönenlerden misiniz? Çıkarınızın peşinde koşanlardan mısınız? Güven yoksa saygı da yoktur; saygı yoksa sevgi de yoktur. Canlı olmayan ortamda saygı yaşamaz, saygının olmadığı yerde sevgi de yoktur. Saygının yeşili sevginizin rengi olsun. Sürekli baharın yeşili, sizi kucaklasın. Selam olsun “Gül üstüne gül koklanmaz” demişlere, diyeceklere…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Fındık Fiyatı Ne Kadar Olmalı?