Giresun Ekonomisinde Fındık, Fiskobirlik, Siyaset

İnsanın, toplumda kabul edilebilmesinin en önemli göstergesi güven duygusudur. Güven duygusunun, temelinde de tutarlılık oturur. Bir insan tutarlı değilse güvenilir de değildir. Tutarlı insan, ağzından çıkan sözcükleri tarttığı gibi yaşam süreci içinde gelişmeye açık olarak aynı çizgisini sürdürür. Yaşamında kırıklar yoktur. İnişler, çıkışlar, zikzaklar olmaz. Bir sağa, bir sola yaslanmaz. Belli bir ivme ile kendisini ve içinde bulunduğu çevreyi geliştirir. Tutarsız insanın, güvenilmezliğinin yanında kendisini ve içinde bulunduğu toplumu geliştirmesi mümkün değildir. Deyim yerindeyse, kendini, her şeyi ve herkesi ayağından aşağı çeker!
***
06 Nisan 2021 tarihli Yeşilgiresun Gazetesinde “Hani, Fındık İhracatınız Başarılıydı, Ne oldu!” başlıklı makalem ile aynı günde yayımlanan fındık ile ilgili bir haber okudum. Haberin başlığı “Fiskobirlik, Giresun'la Özdeşleşmiş Bir Değerdir” şeklindeydi. İktidar partisinin milletvekili, yaptığı basın toplantısında Fiskobirlik'in fındığın hafızası olduğunu, çok değer verdiklerini, Giresun'la özdeşleşmiş bir değer olduğunu, Fiskobirlik'i yıpratmak ve zayıflatmak gibi bir düşüncelerinin asla olmadığını, Fiskobirlik'in sadece Giresun'un değil, Türkiye için hayati bir öneme sahip olduğunu, fındığın çok stratejik bir ürün olduğunu beyan ettiğini okudum.
Milletvekilinin demecini okuyunca hem şaşırdım, hem üzüldüm, hem de içimden “günaydın” demek geldi! Bu demeci veren kişinin, uzaydan yeni gelmiş olabileceğini düşünmekten kendimi alıkoyamadım! Mutlaka, herkesten önce ve habersiz, uzaya gitmiş olmalı ve en az yirmi yıldır uzayda yaşıyor olmalıdır! Aksi halde, böyle bir demeci vermeye hakkının olmadığını düşünerek, bu biçimde konuşmazdı!
***
Şimdi, demecin içeriğini yorumlayalım: 1938 yılında yaşamımıza giren ve bugün 83 yaşında olan kurumun fındığın hafızası olduğunu söylemek çok güzel. Beğendiğimi söylemeliyim. Ancak, 2003 yılından beri uygulanan, daha doğrusu uygulanmayan fındık alım politikasının Fiskobirlik'i çökerttiğinin farkında olmayan birisi, hafızadan söz edebilir mi? 2000'li yılların başından bu güne değin uygulanmakta olan işten çıkarma politikasıyla deneyimli ve birikimli personelin tasfiyesinin, bu hafızanın yok edilme çabası olduğunu görmeden, hafızadan söz etmek tutarsızlığın dik âlâsıdır. Son yirmi yılda Fiskobirlik'in hafızasından yararlanma çabası olsa destekleme alımı yapması için görevlendirme yapılırdı. Görevlendirme yapılmadığına ve deneyimli personel tasfiye edildiğine göre hafızanın silinmesi için çaba gösterildiğini düşündürmektedir. Değer verilmediğinin en büyük göstergesidir. Hafıza korunuyor ve değer veriliyor olsaydı, geçmişinde fındık alım ve satımı yapmamış bir kurum olan TMO. fındık alımı için görevlendirilmez, Fiskobirlik'e görev verilirdi. Fındık alımı için görevlendirilmediği sürece Fiskobirlik'in zayıflatılmaya ve yıpratılmaya çalışıldığını söylemek hiç yanlış olmaz. Fiskobirlik, ortağı olan üreticilerin kuruluşu olduğu kadar ortak olmayan üreticinin de hamisidir. Hatta bölge ekonomisinin lokomotifidir! Fiskobirlik'e görev verilmemesi demek, lokomotifin hangarda bekletilmesi drezin (raylar için küçük araba) ile vagonların taşınması demektir! Fiskobirlik, Giresun ile özdeşlemiş ise neden alım dönemlerinde komşu illeri-mizin üreticilerine göre ilimizin üreticileri dezavan-tajlıdır. TMO.'nin Giresunlu üreticilerin aleyhine olan uygulamalarından söz ediyorum. Fındık çeşidi, fire, randıman gibi uygulamalarındaki alım zorluklarından söz ediyorum. Ordu ilinde çakıldak fındıklar, hiçbir zorluk çıkarılmadan TMO tarafından satın alınırken üreticimizin fındığı firesi çok diye iade edilirken neredeydiniz? Randıman şikâyetlerini hiç mi duymadınız? Giresun tombul fındığı, dünyanın en değerli çerezlik fındığı iken Ordu'nun çakıldak fındığından geri kalmasının nedeni nedir? Fiskobirlik, Giresun ile özdeşlemiş olsaydı, üreticimiz bu zorlukları yaşar mıydı?
Evet, katılıyorum, fındık yalnızca Giresun için değil, ülkemiz için hayati bir öneme sahiptir. Ve stratejik bir üründür. Sözünü ettiğim makalede dediğim gibi ortalama 250.000 ton iç fındık ihraç ederek ortalama 1,6 milyar Dolar gelir elde edebildiğimiz bir üründür. İhraç edilen tarım ürünleri arasında ilk sırada yer alırken stratejik olduğu gibi net ihraç tutarı açısından motorlu araçlarla (otomobil, hafif ticari araç vb.) at başı yarışan bir ürünümüzdür. Evet, o kadar çok stratejiktir ki, ihracımızdan ithalatımızı çıkardığımızda çok övünülen motorlu araç net ihraç geliri ile yarışan bir ürünün, neden bu kadar sahipsiz olduğunun adıdır.
***
Tutarsızlığın en yoğun görüldüğü alan, siyasettir. Dolayısıyla siyaset dünyası, toplumumuzda en güvenil-mez bir kurum olarak görülmekte ve kabul edilmektedir. Eğer, bir nebze güven duygusunun kazanılması isteniliyorsa derhal, hemen, şimdi Fiskobirlik'in 2021 yılı ürününün alımı için görevlendirildiğini, en az 100.000 ton fındık alacağını, Giresun kalite fındığın tamamını alacağını, Giresun tombul fındığının fiyatının en az 4,- Dolar ilan edildiğini, finansmanının sağlandığını, Fiskobirlik'e ürün bedelinin % 15'i kadar işletme giderlerini karşılamak üzere bedel ödeneceğini açıklayın. İlgili kararnamesinin, Mayıs ayı sonuna kadar yürürlüğe gireceğini de ifade edin.
Bu açıklama ile fındık fiyatının artacağını, 2021-22 mevsiminde önceki sezonu gelirinden en az 1 milyar dolar daha fazla gelir elde edileceğini şimdiden söyleyeyim. Aksi halde üreticimizin, bir yabancı tekelin ve yandaşı ihracatçılarımızın boyunduruğundan çıkması mümkün değildir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?