KARABAĞ'IN İŞGALDEN KURTARILMASI

ABD'nin kışkırtması ile Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırması ile başlayan savaş, Ermenistan'ın yenilgisi ile sona erdi. Azerbaycan, Karabağ'ı Ermeni işgalinden kurtardı. Ermenistan'ı kışkırtan ABD de Kafkasları istikrarsızlaştırma amacına ulaşamamış oldu.
Rusya, Türkiye ve Azerbaycan ittifakı ABD'nin planını bozdu.
Türk-Rus ittifakı yeni değil, 101 yıl önce de başarı ile uygulanmış ve Kafkas Seddi'nin yıkılması ile sonuçlanmıştı.
KAFKAS SEDDİ
Kurtuluş Savaşı yıllarında, Atatürk'te, Rusya'da Türk-Rus işbirliği sağlanmasını istiyordu. İki tarafında düşmanları aynı idi, başını İngiltere ve Fransa'nın çektiği emperyalistler. Ancak İngilizler iki ülke arasına Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan'dan oluşacak Kafkas Seddi oluşturmak ve iki ülke itifakını zayıflatmak istiyorlardı ama başaramadılar. Atatürk ve Lenin'in akılcı çabaları sonucu Kafkas Seddi yıkıldı ve Türk-Sovyet işbirliği gerçekleşti.
Kafkas Seddi'nin yıkılmasının yolu, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan'ın Bolşevik devletler arasına katılması olarak görülüyordu.
Atatürk 26 Nisan 1926 günü Lenin'e yazdığı mektup ile Sovyet Hükümeti'ne bir teklifte bulunuyor. Teklifin ikinci maddesinde “Bolşevik kuvvetleri, Gürcistan üzerine askeri harekât yapar veyahut takip edeceği siyaset ve göstereceği tesir ve nüfuzla, Gürcistan'ın da Bolşevik ittifakına dahil olmasını ve içlerindeki İngiliz kuvvetlerini çıkarmak üzere bunlar aleyhine harekâta başlamasını temin ederse, Türkiye Hükümeti de emperyalist Ermeni hükümeti üzerine askeri harekât icrasını ve Azerbaycan hükümetini Bolşevik devletler zümresine dahil etmeyi taahhüt eder.”
Atatürk 26 Nisan 1920 günü aynı teklifi Kâzım Karabekir'e de gönderiyor.
(Atatürk'ün Bütün Eserleri. Cilt 8. Birinci Basım. Sayfa 113-114. Kâzım Karabekir, İstikllâl Harbimiz cilt 3 sayfa 1423. EMRE YAYINLARI Altıncı Basım.)
Kafkas Seddi'nin yıkılışı basında da yer alıyordu: “Bolşevik birlikleri ile 500 kişilik Türk birliği Nahçıvan'da birleşti. Bu durum, birbirleriyle bağlantı kurmak için çabalayan iki taraf arasında sevinç yarattı. Türk birlikleri Enternasyonel marşı ile karşılandı. Türk askerleri de “ Aç bağrını biz geldik” marşını söylediler. Bunun ne marşı olduğunu soran Ruslara, müfreze komutanı Veysel Bey 'Türk İnkılap Marşı' karşılığını veriyor. “ ( 1 Ağustos 1920 Pazar. ) .(Zeki Sarıhan. Kurtuluş Savaşı Günlüğü Cilt 3. Sayfa 152.Türk Tarih Kurumu Yayınları. Birinci Baskı.)
☼ ☼ ☼ ☼
Karabağ'ın işgalden kurtarılması Kafkas Seddi'nin ikinci defa yıkılmasıdır. Sorunun bölge ülkelerinin birliği ile çözülmesi ile Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ sorunun çözümü için oluşturulan MİNSK Grubu başarısız olmuştur. 1994'te kurulan MİSK Grubu zaten Karabağ sorununa bir çözüm getirememişti.
☼ ☼ ☼ ☼
Ateşkes sağlandıktan sonra, Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve ve Ermenistan'ın içinde olacağı 'altılı platform' önerisi ortaya çıktı. Bu çok olumlu bir öneri, hayata geçmemesi için de bir neden bulunmamaktadır. Ermenistan'da böylece ABD etkisinden çıkar ve bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler içine girebilir. Çok zor durumda bulunan Ermenistan, Türkiye ile de ilişkilerini düzeltelebilir. Türkiye'ye karşı, “Ermeni Soykırımı” yalanı gibi bazı iddialarından vazgeçmek koşulu ile. Küçük bir ülke olan Ermenistan, komşularının yardımı ile ülkesinin ekonomisini geliştirip halkını daha rahat yaşatabilecek ortama kavuşabilir.
☼ ☼ ☼ ☼
Karabağ'ın işgalden kurtulmasının bize öğrettiği sorunlarımızın çözümü bölge dışı ülkelere karşı bölge ülkelerini birleştirmektir.
Astana Süreci ile hayata geçirilen uygulama geliştirilmeli ve Suriye, Irak ve Libya'da da hayata geçirilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Süleyman Çelebioğlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?