MUSTAFA KEMAL PAŞA İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDEN SONRA OSMAN AĞA’NIN GİRESUN’A DÖNÜŞÜ VE RİYASETİ CELİLE MUHAFIZ BÖLÜĞÜ

On kişilik muhafız gurubunun Mustafa Kemal Paşa’nın emrine bırakılmasından sonra Feridunzade İsmail Bey, Kaymakamzade Asım Bey, Hotmanoğlu Ethem, ve Rizeli Şevki Reis; Ankara dönüşü Osman Ağa’ya refakat eden arkadaşlarıydı. Ankara’dan yaylı arabalarla yola çıktılar. Rum çetecilerinin kuş uçurtmadığı yolları geride bırakarak İnebolu’ya geldiler. Motorları İnebolu’daydı. Beklemeden Samsun’a hareket ettiler. Samsun’dan, Giresun Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti’ne açtıkları telefonla seyir halinde olduklarını duyurdular.


Gelmesi beklenen motor, Ayvasıl Burnu açıklarında çeteler tarafından karşılandı. Havai fişek, bomba, tabanca ve mavzer sesleriyle iskeleye çıktılar. Bütün Giresun halkı iskeledeydi. Her yer bayraklarla süslenmişti.
Osman Ağa, Mustafa Kemal Paşa’nın emrine bıraktığı müfrezenin sayısını artırmak istiyordu. Giresun’a gelir gelmez, bir ay içinde tam teçhizatlı yüz gönüllü hazırladı. Şubat ayının ilk haftasında, hazırladığı gönüllüleri Mustafa Kemal Paşa’nın emrine gönderdi.
Mutasarrıf Sadrettin Bey’in, Giresunlu yüz muhafızın Ankara’ya hareketlerinin kararlaştırıldığını bildiren yazısı:

Vesika no. 7273
A 111
D 16
F 22–16
İçişleri Bakanlığı Giresun/ 05.02.1921
568-66 06.02.1921

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA

Özel surette dikkat ve özenle donatılarak hazırlanan Ankara’ya mürettep güzide yüz er bugün saygılarını sunmuş ve yarın Ankara’ya doğru hareketleri kararlaştırılmış bulunduğu arz olunur.
Büyük Millet Başkanlığı’na arz.
06.02.1921

Dr. Adnan Mutasarrıf
Sadrettin

Kocaeli Komutanı Albay Halit Bey’in, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na aynı konudaki yazısı:

Vesika no.7274
A 111–15
D 16
F 22–15 Karargâh
Sayı 1–207 07.02.1921

BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA,
l- Maiyeti devletlerinizde muhafızlık görevini yapmak üzere yüz silahlı erin Ankara’ya hareket ettirildiği Giresun’dan bildirilmiştir. Bu yolda yüksek emirleriniz olup olmadığının bildirilmesini arz ederim.
2–1–179 numaralıdır.
Kocaeli Komutan
Albay Halit

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Paşa’nın yanıtı:

Vesika no. 7275
A 111–15
D 16
F 22–14
T.B.M.M. Bşk.
Şifre no. 2–156 Ankara/08.02.1921


GEVYE YOLUYLA KOCAELİ KOMUTANI ALBAY HALİT BEY’E

Cevap: 07.02.1921 tarihli şifreye

Giresun Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti ve Belediye Reisi Osman Ağa’nın Ankara’da bulunduğu zaman söz konusu yüz silahlı erin Giresun’dan buraya gönderilmesi kararlaştırılmıştı efendim.

T.B.M.M. Reisi
Mustafa Kemal

Merkez Ordusu Komutanı Nurettin Bey’in, Giresunlu Muhafızların 15.02.1921 tarihinde Samsun’dan Ankara’ya hareket edeceklerini bildiren yazısı:

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA

Sayı: 518 Amasya/15.02.1921

Büyük Millet Meclisi’ne muhafız olarak Ankara’ya gidecek olan yüz seçme neferin 13–14 tarihinde motorla Samsun’a geldikleri ve istirahatlerinin sağlandığı ve bugün 15.02.1921’de Ankara’ya doğru hareket edecekleri arz olunur.

Evraka 19.02.1921 Merkez Ordusu Komutanı
Meclis Başkanlığı 4–533 Nurettin

Aralıksız gönderilen muhafızlarla “Maiyet Müfrezesi”nin sayısı yüzelli piyade ile kırk süvariye çıkarıldı. Piyadelerin sayısının artmasıyla birlik üç takıma ayrıldı. Birinci takıma Keşaplı Hotmanoğlu Ethem, ikinci takıma Bulancaklı Oruçoğlu Aziz, üçüncü takıma Giresunlu Gıcıroğlu Muharrem Çavuş komuta ediyorlardı. Gümüşreisoğlu Mustafa Kaptan da milis teğmen rütbesiyle bölük komutanı idi.
Sayısı artırılan “Muhafız Birliği”, “Giresun Gönüllü Laz Müfrezesi” adını aldı. Müfreze eratı milli giysiliydi. Üstlerinde aba zıpka, başlarında kabalak, ayaklarında körüklü çizme (abuk sabuk), göğüslerinde arma fişeklik, bellerinde bıçak, omuzlarında mavzerleri vardı.
Mustafa Kemal Paşa’nın şehre giriş ve çıkışlarında, arabasında bir ya da iki Giresun uşağı bulunuyordu. Çankaya’dan Meclis binasına gidiş gelişlerinde ise, yanına muhafız olarak Sütlaşzade Vahit ile Kayadibli Aşıkoğlu Hacı İlyas’ı alırdı.
Osman Ağa Mustafa Kemal Paşa’nın askeri kişiliğine hayrındı O’na gönülden bağlıydı. Maiyetine ikiyüzden fazla muhafız verdi. Emrine bıraktığı muhafızlara gerekli talimatlarını verdikten sonra, onlara şu tembihte bulundu.

“PAŞA HAZRETLERİNİN MUHAFAZASI, YALNIZ VE YALNIZ SİZLERE AİTTİR. O’NU HER YERDE SİZLER KORUYACAKSINIZ. HER YERDE O’NUN MUHAFAZASINI TAHTI TEMİNE SİZLER ALACAKSINIZ. ŞAYET PAŞA HAZRETLERİ’NE EN UFACIK BİR ŞEY OLURSA, KENDİNİZİ YOK BİLİN. HATTA VE HATTA GERİDE BIRAKTIKLARINIZI DA…”

Mustafa Kemal Paşa'nın Muhafız Birliği'ni Giresun uşaklarından kurması anlamlıdır. Mertliğine, cesaretine, yiğitliğine ve sadakatine gönülden inandığı Giresun Uşaklarına canını emanet ederek gittiği her yere onlarla gitmiş ve Onlardan “Fedailerim” diye bahsetmiştir.
KAYNAKLAR
Ö. Erden Menteşeoğlu, Mustafa Kemal Paşa'nın Muhafız Alayı Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa, Ankara, 2014
Özel Notlar:
Emekli öğretmen yazar Ali Osman Sönmez'in (1915–1983) Giresun Muharip Gaziler Derneği'nde tuttuğu özel not defterinden.
Belge numara ve tarihleri belgelerin içinde verilmiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?