Üreticiyi Rahat Bırakın!

Eleştiri nedir? Konunun, kişinin, sorunun; olumlu olumsuz yanının, iyi kötü tarafının, güzel çirkin boyutunun, üstünlüğünün, zayıflığının, zaafının değerlendirilmesidir. Eleştiri, öncelikle inceleme, araştırma ve tespit gerektirir. Ardından tespitlere dayalı ölçme, çözümleme gerektirir. Eleştiri, objektif olduğunda kişisel bakış açısından kurtulur, bilimsel bir niteliğe bürünür. Bilimsel olabilmesinin diğer bir boyutu da bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenlerin saptanmasını ve etkilerini incelemektir.
Özeleştiri de insanın kendisini masaya yatırmasıdır. Özünü, nefsini eleştirilmesidir. Kendisine dışarıdan bakabilmesidir. Duygu, düşünce ve davranışın belli bir gerçeklik ve değerler zinciri içine yerleştirilerek değerlendirilmesidir. Objektifliği sağladığında da çok kıymetli olur ve kişinin kendini aşmasını sağlar.
Ne eleştiri yapanı bulmak mümkün, ne de özeleştiri yapanı. Varsa yoksa başkasını eleştiririz. Belki de en çok başardığımız, suçu başkasına yüklemektir!
***
Yeşilgiresun Gazetesinin 10 şubat 2021 tarihli nüshasında İhracatçılar Birliği Başkanının demecini okuduk: TMO.'nin fiyat istikrarını sağladığını; önceki yıllarda enflasyon oranında artarken geçen sene % 15 oranındaki enflasyona rağmen fındık fiyatının % 30 oranında arttığını; fındığın 30 lira olacağı söylenince üreticinin fındığını satmadığını ve üreticiyi rahat bırakmadıklarını; verilen fiyattan satılmış olsaydı ihracatımızın böyle düşmeyeceğini; dünyadaki en büyük alıcıya da arzın engellendiğini beyan ettiğini anladık.
Bu demeçten ne anlamalıyız: Öncelikle, enflasyonun üzerinde artış sağlanarak fiyatın fazla belirlendiğini söylüyor! TMO.'nin fiyat istikrarı sağladığını öne sürerek, TMO.'den memnuniyetini ifade ediyor! TMO'nun, üretici lehine çalışmadığını, aracılar, ihracatçılar ve dış alıcılar lehine çalıştığını gizli bir biçimde ifşa ediyor! Fındığın 30 lira olacağını söyleyenlerin üreticiye zarar verdiğini ifade ederek Ziraat Odası kanadından gelen 30 lira olacak, fındığınızı satmayın uyarısının kendilerine zarar verdiğini beyan ediyor ama bu durumu gizlemek için üreticiye zarar verildiğini ileri sürüyor! Bütün söylediklerinin üzerine tüy bitirecek bir açıklaması daha var! Dünyadaki en büyük alıcıya arzın engellendiğini söyleyerek bu alıcıyı koruma altına aldığını ifade ediyor!
***
Bakalım, söyledikleri ne kadar gerçek: Enflasyonun üzerinde arttığını söylemesine karşın bir önceki yılda da fındık fiyatı 3 Dolar olarak belirlenmişti. 2020 yılında da 3 Dolar olarak belirlendi. Fiyattaki artışı, Türk Lirası üzerinden hesaplayarak yanıltıcı bir söylem geliştirmiştir. TÜİK'in enflasyon endeksine yapılan itirazları anımsadığımızda enflasyonun üzerinde artış yapıldığı söylemiyle oluşan durum şudur: Kendini eleştirmeyen bir insanın suçu başkasına yüklemesinin güzel bir örneğidir. 2019 yılından 2020 yılına değin ithalata dayalı olması nedeniyle gübre, ilaç, mazot, benzin fiyatlarındaki artıştan haberi olmayanlar bunu söyleyebilir! Fiyatı, Dolara bağlı olan bu girdilerdeki artışın hesabını yapan yok. İşçilik arzının azalmasının oluşturduğu yevmiyedeki artışların maliyet üzerine etkisini farkında olmayanlar böyle söyleyebilir. Ya da bilerek bu söylemi geliştirmişlerdir.
TMO.'nin ürünü belli fiyattan aldığı kabul edilse bile 2020 yılı ürününden ne kadar almıştır? Hatta, hangi ayda ne kadar almıştır? Dahası, Ağustos ayından itibaren bu güne değin gün gün ne kadar almıştır? Üreticinin geri kalan ürününü kimler, ne kadar almıştır? Manavlar dahil tüm alıcıların aldığı miktar ne kadardır? Genel olarak üreticiden kaça alınmıştır? Ekim ayı sonu itibariyle üreticiden alınan ürün miktarı nedir? Her sene olduğu gibi Ekim ayı sonu itibariyle rekoltenin yaklaşık % 70'i aracıların eline geçmemiş midir? Bugün itibariyle üreticinin elinde fındık olmadığı halde arzın engellenmesi nasıl gerçekleşmiştir? Aldığı ürünü, belli aralıklarla iç piyasaya, ihracatçıya veren TMO.'nin fiyat istikrarına katkısı nasıl olmaktadır? TMO.'nin iç piyasaya ve tüccar ve ihracatçıya sattığı fındığın, üreticiye hiçbir olumlu katkısı yoktur. Ancak, fındık satın alan aracıların stok maliyetini düşürmeye katkı sağlar.
Yine soralım: En büyük alıcı, 2019-20 ürün yılında ne kadar ürün almıştır? Bir önceki yıla göre artış oranı nedir? 31.12.2019, 31.08.2020 ve 31.12.2020 tarihleri itibariyle bu yılın ürününden stokları ne kadardır? Hatta, 2020 yılının dört ayında ne kadar fındık almıştır? 2020 yılının ilk 4 ayında aldığı ürünün stoklarından çıkmasının olağan ve beklenen süresi nedir? Bu bilgilere sahip olmadan, bu veriler sorgulanmadan en büyük alıcıya arzın engellendiğini ileri sürmek tüm üreticileri kandırmaktır! Ya da büyük bir cehaletle karşı karşıyayız demektir! Bunun ötesi de varsa vah ülkeme!
Anımsatalım, 2019-20 sezonunda 343.561 ton fındık ihraç edildiği, 2.312.045 bin Dolar gelir elde edildiği belirtilmişti. Bu miktarın, bir önceki yıla göre alıcılar yönünden sapmalarını gördüğümüzde insanların nasıl yanıltılmaya çalışıldığını anlarız. Madem, insanların arz yapması engellendiyse 2014-15 ürün yılında 217.000 ton fındık satarak 2.800.000 bin Dolar gelir elde nasıl elde edilebilmiştir?
***
1935 yılında 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanunun gerekçesi ile hükümleri bu sorularımıza açıklık getiriyor: Gerekçede iç ve dış aracıların zararlı dalgalanmalara sebebiyet verdiğinden dolayı ürünlerin hakiki değerine sahip olamadığı, ürünlerin en müsait fiyatlarla satılmadığı belirtilerek iç ve dış aracılara giden kârın üreticiye aktarılmasının, üreticinin gelirinin artırılmasının, fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesinin, üreticilerimizin dışarıdaki üreticilerin gelir seviyesine ulaşılmasının hedeflendiği açıklanmıştır.
Derhal, hemen şimdi TMO.'nin alım faaliyetinden vazgeçilerek, finansman desteği ile birlikte Fiskobirlik'e alım görevi verilmelidir. Aksi halde üreticinin yanıltılmasına devam edilir. Kimse kendini eleştirmez, suçu üreticiye ve ziraat odasına atarak, kurtulacağını sanır!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?