Ne Kadar Girerse O Kadar Çıkar !

Bulancak ilçesinde temiz su sorunu var. Birkaç yıldır, şebekeden sular kirli akıyor. Zaman zaman temiz akmış olsa da çoğunlukla kirlilik sürüyor. Herkesin eleştirdiğini, söylendiğini ya da şikâyet ettiğini duyduk, işittik. Son dönemde yerel gazetelerde sorunun giderilmesine ilişkin çalışmaların sürdüğünü, arıtma tesisi yapılmakta olduğunu öğrendik. Suyun arıtılmasından sonra temiz su içebilmeyi umuyor ve diliyoruz. Ancak…
***
O dönemdeki etkili ve yetkili Giresunlu siyasetçilerin Bitlis iline sürgüne gönderme becerisinden önceki görev yerim olan Başkent'te, 1994 yerel seçimlerinden sonra Valilik ve Belediye olarak dönemin Cumhurbaşkanı'na brifing vermiştik. Tüm İl Müdürleri görev ve hizmet alanlarına göre hazırlık yapmıştı. Hazırlanan metinlerin birleştirilmesinden sonra sunuşu Vali yapmıştı. 1994 yerel seçimlerinde göreve seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı da kurumuna ilişkin sunuş yapmıştı.
Bir hususu belirtmeliyim. Sunuş metinleri, kendisine önceden verildiği için Cumhurbaşkanı'nın metinleri dikkatle okuduğu, içeriğini en ince ayrıntısına kadar bildiği anlaşılmaktaydı. Sunuşları aldıktan sonra Cumhurbaşkanı, kürsüye geldi. Valiliğin sunuşundaki köy sayılarının farklı yerlerde değişik olduğunu belirterek, hangisinin doğru olduğunu sordu. O dönemde Tarım İl Müdürlüğü, Bayındırlık İl Müdürlüğü, Özel İdare ve Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü gibi kurumlar arasındaki sayı farklılığını saptayarak, eleştirmişti. Diğer bir eleştirisi de Büyükşehir Belediye Başkanı'na yönelikti. Dönemin Belediye Başkanı, sunuşunda Mart ayında göreve gelmesinin üzerinden dört ay geçmesine karşın -şimdi sayısını anımsayamadığım- çok yüksek sayıda artezyen kuyusu açarak, Ankara Büyükşehir sınırları içindeki yerleşimlerin su sorununu çözdüğünü, en az 20-30 sene su sorunu olmayacağını ifade etmişti. Bunları dinleyen Cumhurbaşkanı, barajlar kralı olduğunu, suyu iyi bildiğini belirterek, çok sayıda artezyen kuyusu açılmasının doğru olmadığını, bu işin bir hesap kitap meselesi olduğunu, toprağa ne kadar su girerse o kadar suyun çıkarılabileceğini, daha fazla suyun çıkarılmasının doğru olmadığını, bu nedenle açılan kuyuların sayılarının ve kapasitelerinin yeniden gözden geçirilmesini ve yenilerinin açılmamasını isteyerek, eleştirdi. Diplomatik bir dille söylemiş olsa da deyim yerinde ise fırçasını atmıştı.
Ne var ki, iddialı başkanın öngörüsü de tutmadı. Yirmi dört yıllık görev süresinin içinde artezyen kuyuları yetmediği gibi üstüne Kızılırmak nehrinden de su getirdi. Yüksek yatırım ve işletme maliyetli su isale hattının giderinin Ankaralılara yükletilmesinin yanında sülfürlü suları yaşayanlara içirme başarısını da göstermişti! Oysa DSİ.'nin Gerede havzasından su getirme planı ve projesi uygulanmış olsaydı, hem düşük maliyetli hem de kaliteli su içme olanağı sağlanmış olacaktı.
***
Ülkemizin her yerinde var ama Karadeniz bölgesinde çok yoğun sayıda var. Neredeyse her bir derenin üzerinde çok sayıda kısa adı HES olan hidroelektrik santralleri yapılmaktadır. Bölgenin yükseltisinden ve eğiminden yararlanılarak dereden savaklarla su alınarak elektrik enerjisi üretme tesisleri yapılmaktadır. Küçücük derelere bu denli büyük sayıda ve kapasitede elektrik üretimi yapılmasına esastan itirazım var. HES'lerin, bölgenin yaşam dengesini bozduğuna ilişkin çok sayıda teknik bilgi kamuoyuna yansımıştır. HES'lerin, doğa, su, tarım, hayvancılık ve iklim üzerindeki olumsuz etkilerini sürekli olarak okuyoruz.
Bununda ötesinde yaşadığımız şebeke suyu kirliliği, somut bir sorundur.
Acaba, Bulancak ilçesindeki içme suyu kirliliğinin nedenleri arasında Pazarsuyu Deresi üzerinde çok fazla sayıda HES yapılması var mıdır? Bu HES'ler, yeraltı su seviyesini değiştiriyor mu? Yeraltı sularının akış yönünü değiştiriyor mu? Pazarsuyu Deresinin sularındaki azalma nedendir? Pazarsuyu Deresinin akış rejiminde ne yönde değişiklikler olmuştur? Yine, aynı derenin debisinde olan değişiklikler nelerdir? Bu der üzerindeki HES'lerin aldığı su miktarı ile bıraktığı su miktarı açısından ne yönde bir etki vardır? Bildim bileli, Pazarsuyu Deresi havzasındaki kuyulardan şebeke suyu alınmaktadır. Böyle bir sorun yoktu. Son birkaç yıldır, oluşmuştur. HES'lerle doğrudan bir bağlantısı var mı, yok mu bilmiyoruz? Bulancak ilçesindeki şebeke suyu kirliliği üzerindeki etkisi mutlaka incelenmelidir. Arıtma tesisi yapıyoruz diyerek kimseyi avutmayın. Sorun, daha derinlerde olabilir.
***
İster hukuki, ister manevi, hangi biçimde söylerseniz söyleyin. Doğa ananın, kendine özgü kuralları vardır. Tüm canlılar bu kurallara bağlıdır. Diğer canlıların olduğu gibi insanların da bu bağımlılık ilişkisinden kurtulmaları mümkün değildir. “Biz yaparız, bizden sonrası tufan” mantığı ile işler yapılamaz. Çocuklarınız, torunlarınız, onların çocukları, inanın, susuz kalırlar. Bunları, Kuranı Kerimde, susuzluk cezası ile yok edilen kavimlerin olduğunu bilenler yapmaz! Bildiği halde yapanların sonunu düşünmek bile istemiyorum! Toprağa giren su miktarından daha fazlası yer altından çıkarılamaz. Ne kadar giderse o kadar çıkar!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?