Araziler ve Binalar!?

Milletvekillerinin açıklamalarından itibaren on dört makalede Giresun İl Özel İdaresi ile ilgili konuları yazıyorum. Yazdığımın dayanağı Sayıştay raporlarıdır. 2012 ilâ 2018 yılı raporundan özellik taşıyan kalemleri irdelemeye devam ediyorum. 2019 yılı raporu, henüz yayımlanmadı. 2012 ilâ 2018 yılı raporundan özellik taşıyan kalemleri irdelemeye devam ediyorum. Şimdi, maddi duran varlıkları hesabına devam ediyorum. 250, 252 ve 257 kodlu hesapların değişimlerini göstermeye çalışacağım.
***

Arazi ve arsalar hesabı ve binalar hesabının yıllara göre dökümüne aşağıdaki tabloda yer verirken bu taşınmazlar için ayrılan amortisman bilgilerini de sunacağım:


Yukarıdaki tablodaki üç hesabın 2013 ve 2014 yılı verisi 2014 yılı raporunun 14. sayfasındaki faaliyet sonuçları tablosundan; 2015, 2016, 2017 ve 2018 yılı verisi ilgili yıla ait raporun içindeki veya ekindeki faaliyet sonuçları tablosundan alınmıştır.
250-arazi hesabının 2015 yılından 2016 yılına azalması, 2017 yılından 2018 yılına azalmasının dikkati çekici olduğunu söylemeliyim. Yine, 252-binalar hesabının 2015 yılından 2016 yılına olan azalması da aynı dikkatle incelenmelidir. 250-arazi hesabının dolar bazında azalma eğilimini sürdürdüğü görülmektedir. 252-binalar hesabının dolar bazındaki değişimi de ilginçtir. 2015 yılından 2016 yılına değişimi bir uçurumu göstermektedir. Bu taşınmaz hesapları, 257-amortisman hesabı ile karşılaştırıldığında aralarındaki uyumsuzluğa da dikkati çekiyorum. 2016 yılında binalar hesabı, yaklaşık 80 milyon lira azalırken amortisman hesabının 5,5 milyon lira artması olağan değildir. Ayrıntılı incelemeyi gerektirir. Bu hususa ilişkin bir ayrıntıya, raporlardan erişemediğimizi belirtmeliyim. Raporlarda zaman zaman amortisman ayrılmadığı ya da yeterli miktarda ayrılmadığı eleştirisi yapıldığını anımsamış olsak bile binalar hesabındaki azalma ile amortisman hesabındaki artışı açıklamaya yetmemektedir.
Bu hesapların değişimleri ve aralarındaki uyumsuzluk, muhasebe kayıtlarının güvenilir olmadığını göstermektedir.
***
Milletvekilleri, İdarenin kötü yönetildiğini kamuoyuna açıkladıklarına göre bir bildikleri vardır! Sabri Öztürk, özellikle 2013-2018 arasında İdarenin kötü yönetildiğini dile getirdiği, dikkate alınarak, soralım:
Arazi hesabının, 2016 ve 2018 yılı azalmasının nedeni nedir?
Binalar hesabının 2016 yılında yaklaşık 80 milyon azalmasının nedeni nedir? 2016 yılında hangi bina ya da binalar satılmıştır?
2016 yılında hem arazi, hem de bina hesabında azalma olurken amortisman hesabında artış olmasının nedeni nedir?
***
Yukarıdaki soruların cevaplarını bekliyoruz. Bu giderler ve satışlar yapılırken, sonuç belgeleri imzalanıp onaylanırken meclis başkanı, meclis üyeleri, encümen üyeleri ne yapıyordu? Denetim komisyonu nasıl bir rapor düzenledi? Meclisteki muhalefet partilerinin temsilcileri kesin hesaba aykırı oy verdi mi? Denetim komisyonunun muhalefet partili üyesinin muhalefet şerhi var mı?
Milletvekilleri, İdareyi kötülediğine, yerdiklerine, zem ettiklerine göre bir bildikleri vardır! Bilgilerinin olduğunu düşündüğümüz bu soruların yanıtını alalım. Muhatabı olan meclis başkanı, üyeleri, encümen üyeleri ve denetim komisyonu üyeleri de altına imza atıkları belgelerin sorumluluklarını alarak açıklama yapmalıdır. Tabi ki, meclisin muhalefet partili üyeleri ile denetim komisyonun muhalefet partili üyesi de katkılarına ilişkin açıklama yapma zorunlulukları vardır? Bekliyoruz.
Deyim yerindeyse yıllardır; iktidar, saman altından su yürütürken muhalefet de suyun üzerine saman taşımaya devam etmiş ki, kimse bataklığı görmesin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?