MEHMET MAKSUTOĞLU -3

Mehmet Maksutoğlu bir kaset çıkardı. Görele'nin Gelin Ağlatma Hava'sını 1989'da araş­tırmacı Savaş Ekici benim de bulunduğum bir çalışmada Hüseyin Özdemir'den derlemişti. Savaş Ekici'nin derlediği, notaladığı türkü 1992'de Kültür Bakanlığı Yayını Türk Halk Kültüründen Derlemeler adlı yapıtta yayımlandı. Bunu Savaş Ekici'nin TRT repertuvarına gönderip göndermediğini bilmiyorum. Aynı türküyü Ümit Bekizağa (TRT sanatçısı) da derledi. Notaladı. Türkiye Mehmet Maksutoğlu kaynaklık etti. Türküyü çaldı, söyledi. “Görele’nin İçinde İkiliyim İkili” türküsünü de Mehmet Maksutoğlu kaynaklık etti. Türküyü Ankara Radyosundan arkadaşı Ümit Bekizağa derledi, notaladı.
Mehmet Maksutoğlu derlediği Görele türküleri var. Derlediklerinden notaya alınanlar:
Yaylanın Dudiyesi, notalayan: Ümit Bekizağa
Gördüm Seni Ufağım, notalayan: Hakan Tekçi
Dumanlar Alçak Alçak, notalayan: Hakan Tekçi
Mehmet Maksutoğlu'nun derlediği, notaya alınmayan Görele türküleri:
Evlerinin Önünden
Gelir Geçer Araba
Ocak Başında Eşün
Çevür Gılıği Çevür
Görele Horan Havası
Bu üç notalanmayan derlemenin ikisinin sözlerini aktaracağım. 24 Mart 2020. Saat,13.00, evde ça­lışma odamdayım. Bugün onuncu gün, dışarı çıkmak yasak. Tüm dünyada salgın, koranavürüs salgını var. 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Okuyarak, çalışarak, yazarak değer­lendiriyorum, zorunlu ev günlerimi... Köylüm Ahmet Torun'a telefon ediyorum. Ahmet, emek­li öğretmen. İki dönem köyümüzde muhtarlık yaptı. Halk oyuncu, horancı, halkbilimci. Araştırmacı. Halkoyunları Federasyonu Giresun İl Temsilcisi. Mehmet Maksutoğlu'yla ilgili sağ­lam kaynak.
Mehmet, İstanbul'da banka işini bırakarak Giresun Belediyesi Bandosuna girer. Orhan Cüceoğlu'nun başkanlık yıllarında. Ahmet Torun, Giresun Eğitim Enstitüsü son sınıf öğ­rencisidir. Arkadaşlarıyla kiraladıkları bir evde oturmaktadır. Mehmet Giresun'a gelince bir yıl Ahmet'in yanında kalır. Ahmet Okulu bitirince de evden ayrılır kendine ev tu­tar.
Ahmet Torun ile Mehmet Maksutoğlu güne kahvaltıyla başlar. Ahmet okula, Mehmet Bando'ya gider. Saat 15'ten sonra dönerler eve. Öğle yemeği yenmemiştir. Öğleyle akşamı birleş­tirirler. Doğruca Deppoy'da Hacı Dayı'nın aşevine giderler. Eli boldur sakallı Hacı Dayı'nın. Pilav, üstüne nohut. Çok lezzetlidir, doyurucudur. Sabaha dek acıkmazlar... Akşam-ları varsa yoksa kemençe, türkü... Mehmet çalar, Ahmet söyler... Arasıra Ahmet'in çaldığı da olur. Ahmet bunları anlatıyor. Sonra da yazdırıyor Mehmet Maksutoğlu'nun derlemelerini:

EVLERİNİN ÖNÜNDEN
GELİR GEÇER ARABA

Evlerinin önünden
Gelir geçer araba
Emine'm güzel olsun
Varsın olsun maraba

Dağdım belime gezdim
Tonya dabancasını
Zaten aglım yoğudu
Aldın olancasını

Gızılağaç fidanı
Gurur dibinde gurur
O benim gısmetimse
Arar da beni bulur

Evlerinin kirişi
Furmadandur furmadan
Böyle ne karın olur
Anan ile durmadan

OCAG BAŞINDA EŞÜN
ÇEVÜR GILİGİ ÇEVÜR

Ocag başında eşün
Çevür gıliği çevür
Ne güzeller türedi
Yedi beni bu devir

Dönder yüzünü dönder
Gül yüzünü göreyim
Çıkar yaşmağı salla
Sevdiğini bileyim

Oturmuş caplamaya
Peşdamalı kısacuk
Belki alurum seni
Gonuşalım azuçuk
-B-
Közün üsdünde poğul
Gızarmışa nar gibi
Bulamadım bi sevda
Acap var mı yar gibi
-B-

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Günay --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?