Bu transferi kim yapmış!?

Milletvekillerinin açıklamalarından itibaren on makalede Giresun İl Özel İdaresi ile ilgili konuları yazıyorum. Yazdığımın dayanağı Sayıştay raporlarıdır. Bundan böyle 2012 ilâ 2018 yılı raporundan özellik taşıyan ödenek kalemlerini, giderleri, gelirleri toplu olarak irdeleyeceğim. Şimdi, 630.05 kodlu hesaba intikal ettirilmiş olan transfer giderlerini ele alacağım. Gider hesabının alt kalemi olarak cari giderler olarak adlandırılan bu hesapta yıl içinde İdare dışına yapılan aktarmalar takip edilmektedir. Transfer ifadesi ile ödemenin, karşılıksız yapıldığının bilinmesini isterim.
***
Yapılan karşılıksız aktarmaların hukuki dayanağını kısaca açıklayalım:
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 29. maddesi hükmüne göre İdare, bütçesinde öngörülmüş olması kaydıyla kamu yararı gözetilerek dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere yardım yapılabilir. İl Özel İdaresi Kanununun 43/e maddesi hükmü uyarınca meclis tarafından belirlenecek ilkeler çerçevesinde köylere ve köylerin aralarında kurduğu birliklere yardım yapılması mümkündür. Devamında, h fıkrası hükmü uyarınca yoksul, muhtaç ve kimsesizler ile engellilere sosyal hizmet ve yardımda bulunulması da mümkündür. Aynı maddenin l fıkrası hükmü uyarınca kamu ve özel kesim ile sivil toplum örgütleriyle birlikte ortak hizmet yapımı ve diğer proje giderlerinin de yapılması mümkündür. 44. maddesi hükmü uyarınca bütçe dışı harcama yapılamaz. Yasanın 64. maddesi hükmüne göre İdare, meclis kararıyla ve anlaşma yaparak diğer kamu ve kurum ve kuruluşları ile ortak hizmet projeleri yapabilir ve bu amaçla kaynak aktarımı yapabilir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, dernekler, vakıflar ve esnaf odalar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir.
Bu hükümlerden ne anlamak gerekir: Onaylanmış bütçede olmak koşuluyla meclis kararıyla köy tüzel kişiliğine, köylere hizmet götürme birliğine karşılıksız aktarma yapılması mümkündür. Yoksul, muhtaç ve kimsesizlere de yardım yapılabilir. Bunlar için bütçe de ödeneği olmak ve yetkili organ kararına dayanmak yeterlidir. Bunun dışında bütçede ödeneğinin, ortak projesinin olması ve yazılı bir anlaşmasının bulunması koşuluyla kamu kurum ve kuruluşlarına da aktarma yapılabilir. Yine, bütçede ödeneğinin olması ve yetkili organ kararıyla ortak hizmet projesinin olması koşuluyla oda, dernek, vakıflara aktarma yapılabilir.
***
2012 yılından 2018 yılı sonuna kadar olan dönemde İdarenin giderleri ile bu giderlerin içinde olan cari transfer giderinin yıllara göre dökümüne, toplam gelire oranına ve yıl ortası dolar kuruna göre değeri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Bu tablodan anlaşılacağı üzere ilk yıllarda toplam gelirin % 10’u iken 2015 yılında % 15’i oranında transfer gideri yapılmıştır. İzleyen yıllarda % 6-7 aralığında sürmüştür. Gelir ve transfer giderini, dolar kuru üzerinden izlediğimizde 2013, 2014 ve 2015 yılında diğer yıllara göre çok fazla transfer gideri yapıldığını söylememiz mümkündür. Ancak, 2015 yılı çok çok dikkati çekicidir. Bu yılın artışında, bu yılda iki kez seçim yapılmasının bir etkisi var mıdır, bilemeyiz?
***
Milletvekilleri, İdarenin kötü yönetildiğini kamuoyuna açıkladıklarına göre bir bildikleri vardır! Sabri Öztürk, özellikle 2013-2018 arasında İdarenin kötü yönetildiğini dile getirdiği, dikkate alınarak, soralım:
Yukarıdaki listede görülen transferler kimlere yapılmıştır? Bu aktarmalardaki kamu yararı nedir? Bu aktarmaların bütçede ödeneği var mıdır? Köy tüzel kişiliği ile köylere hizmet götürme birliklerine ne kadar aktarma yapılmıştır? Yoksul, muhtaç ve engellilere ne kadar yardım yapılmıştır? Kamu kurum ve kuruluşlarına ne kadar aktarma yapılmıştır? Kamu kurumlarına yapılan aktarmaların anlaşması ve projesi var mıdır? Hangi oda, dernek, vakıf ve benzeri kuruluşlara transfer yapılmıştır? Bunlar, hangi projeler karşılığı yapılmıştır?
Toplam transfer giderleri içinde denizde bir damla olan spor kulüplerine yapılan 1.000.000,- TL. yazılı olarak dönemin Genel Sekreterinden istendiğine göre diğer ödemeler de istenecek midir? Bütçe, meclisten geçtiğine ve Vali tarafından onaylandığına, meclis, encümen kararları alındığına, bir projesi, anlaşması olduğuna göre söz konusu 1.000.000,- TL. neden istenmiştir!? Yoksa, spor kulüplerine yapılan aktarmaların projesi yok mudur? Peki, diğerlerinin var mıdır?
***
Yukarıdaki soruların cevaplarını bekliyoruz. Bu aktarmalar yapılırken meclis başkanı, meclis üyeleri, encümen üyeleri ne yapıyordu? Denetim komisyonu nasıl bir rapor düzenledi? Meclisteki muhalefet partilerinin temsilcileri kesin hesaba aykırı oy verdi mi? Denetim komisyonunun muhalefet partili üyesinin muhalefet şerhi var mı?
Milletvekilleri, İdareyi kötülediğine, yerdiklerine, zem ettiklerine göre bir bildikleri vardır! Bilgilerinin olduğunu düşündüğümüz bu soruların yanıtını alalım. Muhatabı olan meclis başkanı, üyeleri, encümen üyeleri ve denetim komisyonu üyeleri de altına imza atıkları belgelerin sorumluluklarını alarak açıklama yapmalıdır. Tabi ki, meclisin muhalefet partili üyeleri ile denetim komisyonun muhalefet partili üyesi de katkılarına ilişkin açıklama yapma zorunlulukları vardır? Bekliyoruz.
Son 10 yılda yapılan tüm aktarmaların bütçe dayanakları açıklanarak, anlaşması, projesi, nesi varsa tüm unsurlarıyla açıklanmalıdır.
Deyim yerindeyse yıllardır, iktidar ninni söylemiş, muhalefet de beşiğimizi sallamış!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?