Putlar Hurafeler ve Tanrılar

“İbrâhim, babası Âzer'e, "Putları tanrılar mı sayıyorsun? Doğrusu ben seni de kavmini de apaçık bir sapkınlık içinde görüyorum" demişti. Aynı şekilde biz İbrâhim'e göklerin ve yerin melekûtunu görüp kavrama imkânı veriyorduk ki kesin inananlardan olsun. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü. "Rabbim budur" dedi. Yıldız batınca da "Batanları sevmem" dedi. Ayı doğarken görünce, "Rabbim budur" dedi. O da batınca, "Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yolunu şaşırmış kimselerden olurum" dedi. Güneşi doğarken görünce, "Rabbim budur; zira bu daha büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! ben, sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım." "Ben, O'nun birliğine inanarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim." (En'âm /74-79)
Bitmedi gitti insanoğlu, her şeyi kendine ilah edinmen ve her şeyden kendine bir put yontman! Ne bedenin yoruldu put yontmaktan ne de ruhun usandı sahte Tanrılara gönül düşürmekten!
Bir hurafeden diğerine koştun, durdun biteviye. Ne içindeki putlara söz geçirebildin ne ardına düştüğün Tanrılar derdine merhem olabildi. Belli ki sen de ne istediğini, kim olduğunu tam olarak bil(e)mez bir haldeydin.
Korkuların için ayrı bir put diktin, sevinçlerin için ayrı… Umutların için farklı bir put yaptın, hayallerin için faklı… Gündüz için ayrı yonttun, gece için ayrı…
Her duyduğuna inandın her söylenilene kandın. Ne itiraz ettin sana sunulana ne de şikayetçi oldun senden alınandan. Bak dediler baktın, sus dediler sustun. Çağırdılar geldin, kovdular gittin. Halbuki ne cevaplar senin sorularının cevaplarıydı ne de sana verilenler senin talep ettiklerin.
Yeterince derdin, sıkıntın yokmuş gibi kendine tabu üstüne tabu koydun. Doğru mu yanlış mı diye sorgulama gereği duymadan her örfün, adetin, ananenin, gelenek ve göreneğin cenderesinde ruhunu bir kör kuyudan diğerine attın.
İyi midir kötü müdür diye araştırma gereği bile duymadan önüne serilen her yeniliğe yetişme telaşesinden kimin değirmenine su taşıdığını dahi bilemezken yorulduğunla kaldın.
Güzelle çirkin arasındaki fark netice itibariyle bir görecelik farkına kadar indirilmişse kabahat bizim mi dediğinizi duyar gibiyim. Estetikten yoksun, zarafetten bihaber, nezaketten eksik, letafetten noksan, naiflikten nakıs; düşünmekten uzak, sevgiden nasipsiz yetişmişsek suçlu biz miyiz der gibi söylendiğinizi duyar gibiyim.
Ne suçlu arıyoruz ne de suç isnat ediyoruz. Derdimiz, yüreğinin şarkısını dinlemeyenlerin, kalbinin sesini işitmeyenlerin, gölünün haykırışlarını duymayanların, aklını başkalarına istimlak ettirenlerin, düşüncelerindeki ipotekleri kaldırmayanların, fikriyatını mahalle dedikodularından ilerisine taşımayanların üzerlerindeki ölü toprağını bir nebze olsun silkelemek ve onları kendileriyle tanıştırabilmek, kendileriyle barıştırabilmek. Eğer bu tanışma ve barışma gerçekleşebilirse yahut bunlar için ufacık da olsa bir adım atılabilirse omuzlarımızda taşımak zorunda sandığımız nice gereksiz yükten azat olduğumuzu ve sırt çantamızın her adımda biraz daha hafiflediğini görecektik. Böylelikle de düşüncelerimize geçirilmiş prangalardan, duygularımıza takılmış kelepçelerden ve inançlarımıza vurulmuş kementlerden kurtularak hem ellerinde oyuncak olduğumuz sahte Tanrılardan hem de kuklası olduğumuz putlardan özgürlüğümüzü geri alarak yolculuğumuza kaldığımız yerden devam edebilecektik.
Sözü şaire bırakmanın yeridir şimdi: “İbrahim/içimdeki putları devir/elindeki baltayla/kırılan putların yerine/ yenilerini koyan kim// güneş buzdan evimi yıktı/koca buzlar düştü/putların boyunları kırıldı/İbrahim/güneşi evime sokan kim//asma bahçelerinde dolaşan güzelleri/buhtunnasır put yaptı/ben ki zamansız bahçeleri kucakladım/güzeller bende kaldı/İbrahim/gönlümü put sanıp da kıran kim”*

*İbrahim, Asaf Halet Çelebi, Güldeste, Ötüken yay., Sh: 173, 2. Bs.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erol Konal - Mesaj Gönder --- Okunma

# Yolu

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresun Belediyesinin Çalışmalarından Memnun Musunuz?