KATİP ŞADİ’NİN ARDINDAN (2)

Konaklarda, içkili ortamlarda da yanındakilerin adını geçirerek doğaçlama türkü atar. Gelin almaya giderken yolda, gelini getirirken yolda, gelinçiler de doğaçlama türkü yakar.
Yayla şenliklerinde de böyledir. Bir Sis Dağı Şenliği'nde saatlerce çaldı söyledi, doğaçlama türkü attı. Bir düğünde ufak şakalarla kemençeci arkadaşlarına da türkü attı. Kimi doğaçlama söylediği türküler Görele'nin yaşamından izler taşır. Görele top­lumsal yaşamına tarih atar:

Altmış altıda çıktı da
Mini etekler mini
Çekemezsin güzelim
Kaynana sitemini

Görele'nin İstanbul'la ilgisi çoktur. İstanbul'daki giyim kuşam çok geçmeden İstanbul'a gidenler eliyle, gazeteler aracılığıyla Görele'ye gelir. Katip Şadi'nin bu dörtlüğü Görele'yle ilgili saptamadır. Gerçekten de 1960 sonrasında Görele Kumyalı kıyılarında genç kızlar "mayoyla" denize girmeye başlamış, ortaokul, lise öğrencilerinden kimileri de "mini etekli" gezmelere çıkmıştır. 1966 yılı Görele Lisesi'nin de açıldığı yıldır.
Halk ozanları halk yaşamını, gözlemlerini şiirlere, türkülere dökerler, tarihe not düşerler. Katip Sadi de böyle sanatçılardandır.
Katip Şadi tüm iyi kemençeciler gibi, kuşaktaşları gibi "çok iyi bir horancı"dır. Düğünlerde, şenliklerde kemençe çalması yanında kemençeden davul zurnaya geçildiğinde coşkuyla horana girer, "gerçek bir Görele horancısı "olarak oynar. Katip Ağabeyi nice asker uğurlamalarında, Görele'nin Kurtuluşlarında, düğünlerde, şenliklerde... horan oynar­ken "hayranlıkla" izledim, alkışladım. Kemençesi denli horanı da büyüktür Katip Şadi'nin.
Kemençe, türkü konusunda bölgemizle ilgili araştırma yapan nice araştırmacı için Ka­tip Şadi, "Kaynak Kişi"dir.
Trabzonlu halkbilimci, araştırmacı Dr.Mustafa Duman, Katip Şadi'den kemençe eşliğin­de türküler derlemiştir.
Kastamonulu araştırmacı, öğretim üyesi Süleyman Şenel, Katip Şadi'den; Sıksara, Yağ Koydum Yağdanıma, Bahçenin Kenarına, Bahçeye Kuzu Girdi, Oy Benim Sevdiceğim, Haydi Gidelim Dağa, Adına Dolandığım, Gemi Geliyu Gemi, Oy Kara Kız Kara Kız, Bahçesiz Barsız Adam, Irma­ğın Kenarında, Oy Güneyler Güneyler, Tepeler Tepeler Yüksek Tepeler, Esmerim Sevdiceğim, Keseyim Bir Püskülün adlı türküleri, ezgileri derlemiştir.
Önemli TRT Sanatçısı İbrahim Can, Katip Şadi'nin plağından alarak:

Mektup Yazdım acele de
Al koynuna gecele
Yazdığım mektupları da
Ağla ağla hecele türküsünü notalamıştır.

KTÜ Konservatuvarı Öğretim Üyesi Abdullah Akat, Katip Şadi'den Görele'de: Irmak Sıra Gum Sıra, Atışma (Sırrı Öztürk'le) türkülerini derlemiş, notalamıştır.
Elazığlı, Kültür Bakanlığı THM Sanatçısı, araştırmacı, dostum Salih Turhan, Katip Şa­di'den türküler derlemiş, notalamıştır:
Akşamın Serinliği (Yaylaya Gidemedim), Ayşe'min Mektubunu, Çağırdım Ben Seni (Parka Geldi Yanıma), Esti Yine Rüzgarı (Köyün Yaramazları), Yıka Çamaşırları, Yöneldi Otobisim.
Katip Şadi ile televizyon izlencelerine, radyo izlencelerine çıktım. Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu Dönemi'nde iki buçuk saatlik bir izlenceye Görele'den can­lı yayınla katıldık. Görele ekinini, türkülerini, ezgilerini, kemençesini tanıttık. Tanıtım konuşmalarını yeri geldikçe ben yaptım. Katip Şadi ile Haşım Torun türkülerimizi, ezgilerimizi çalarak örneklediler. TRT Trabzon Radyosunda yayın bandı olmalı.
Belgeliğimde Katip Ağabey'in "kasetleri", plakları var. Bunlarda yer alan türküleri örnekliyorum:
Asker Ettin Beni, Gel Otur Yanlarıma, Oy Benim Nazlı Yarim, Menşure, Oy Domuz Oğlu Domuz, Of Of Yaşa, Beni Çoban Ettiler, Oy Görele Görele, Almanya'dan Geliyor, Bitanem, Ben Aklıma Alırım, Yıkılasın İstanbul, Gel Verelim El Ele, Çanakçı'dan Aşağı, Sevdam Sevdalandın mı, E Başımın Belası, Zonguldak'ın Parası, Para Etsin Fındıklar, Ayrıldım İstanbul'dan Yıka Çamaşırları, Yaylaya Gidemedim, Ayşe'm, Horan, Taksim, Yarin Gözleri doldu,

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Günay --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?