Milletvekilleri Ne Demek İstiyor?

Yanıt gelmeyeceğini tahmin etmekle beraber 29 Eylül 2020 tarihli Yeşilgiresun Gazetesi'ndeki makalede Özel İdare ile ilgili olarak milletvekillerinin demeçleri üzerinden çok sayıda soru sormuştum. Bu sorular, tamamıyla milletvekillerinin demeçlerinin içerikleri üzerinden sorgulamaya yönelikti.
Ancak, milletvekillerinin sorularımıza cevap verip vermemelerinin bir öneminin bulunmadığı da aşikardır. Çünkü sorun, daha derindedir. 24 Eylül 2020 tarihinde milletvekili Kadir Aydın, Yeşilgiresun Gazetesi'ni ziyaret ederek İl Özel İdaresi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur:
“Genel sekreter Hüseyin Taşkın'ın hangi tarihler arasında görev yaptığının bilindiğini, bu süreç içerisinde hangi yolsuzluklar, usulsüzlükler ortaya çıkmış sonuna kadar araştırılmalıdır. Özel İdarenin parasında tüyü bitmemiş yetimin hakkı da vardır, ancak ortada ispatlanmış hiçbir şey yokken bir kişiyi suçlu ilan edemeyiz. Olduysa da Hüseyin Taşkın bu işleri kendi başına yapmamıştır, herhalde”
“Bu işin ucu siyasetçilere kadar gider mi?” şeklinde yönetilen soruya ise “Gereken inceleme ve soruşturma sonuna kadar yapılmalı, siyasetçiye kadar da gitmeli. Eğer bir siyasetçi olarak iddia edilen bu işlerde benim de bir ahdim varsa, suçum varsa benden de hesap sorulsun, hesap sormayan namerttir”
Yine, Yeşilgiresun Gazetesi'nin 28 Eylül 2020 tarihli nüshasında “Özel İdaredeki Usulsüzlükler Didik Didik Araştırılıyor” başlığı altında görevden alınan Genel Sekretere hitaben kaleme alındığı anlaşılan yazıda “… Giresun amatör spor kulüplerine yapılan 1.000.000,- TL. yersiz ödemenin … kişi borcu çıkarıldığı…” belirtilerek ödenmesi istenmiştir.
***
Önceki yazımda belirttiğim üzere milletvekillerinin açıklamalarından İl Özel İdaresi kötü yönetilen, geçmişten gelen sıkıntıları olan, kontrolü elden kaçan ve kamu hizmetinde sıkıntıları olan bir kurummuş. Milletvekillerinin bu sıfatlamalarına muhatap olan kurumun hukuki tanımı şöyledir: İdari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi. Temel görevi mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamaktır. Karar organı da seçilenlerden oluşmaktadır. Yani, karar vermek üzere bir meclisi vardır. Bu durumda idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisinin kötü yönetildiği, kontrolünün devlet tarafından elden kaçırıldığı kamu hizmetlerinin sıkıntılı olduğunu öğrendik. Dolayısıyla milletvekillerinin bu sıfatlarla tanımladığı İdarenin meclis kararlarının da kötü, sıkıntılı, devletin kontrolünden çıkan vasıfta olduğu, sıkıntılı kamu hizmeti verdiğini de anladık. İl Genel Meclisinin seçilmiş üyeleri, seçilmemiş yetkilileri, meclis başkanları, encümen üyeleri ve başkanı, bu zem edici ifadelerin muhatabıdır. Hatta doğrudan İl Özel İdaresinin tüzel kişiliği bu ifadelerin muhatabıdır. Eğer, bu yerici ifadeleri kabul etmiyorlarsa derhal açıklama bulunulmalıdır.
Diğer yandan Milletvekili Kadir Aydın'ın daha sonra verdiği demeci nasıl okumak gerekir? Görevden alınan genel sekreterin görev tarihi ile sınırlı olmak üzere yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin araştırılmasını istiyor. Yani, bu süre içinde kararlara katılan meclis üyeleri, encümen üyeleri, başkan ve valiler hakkında kuşkularını da dile getirmiş olmaktadır. Bununla birlikte süre yönünden sınırlamanın yanında soruşturmanın çok da üzerine gidilmesini istemediği anlaşılmaktadır. Bunu nereden anlıyoruz. Görevden alınan genel sekreterin üzerine gitmemiştir. Ortada ispatlanmış hiçbir şey yokken bu kişiyi suçlu ilan edemeyiz diyerek, bu kişinin iktidar partisinin koruma kalkanında olduğunu dile getiriyor. Diğer yandan inceleme ve soruşturmanın siyasetçilere kadar gitmesi gerektiğini ifade ediyor. Bunu da şöyle anlamak gerekir: Vallahi billahi, benim bir dahlim, suçum yok! Ama dahli ve suçu olan siyasetçi, siyasetçiler var. Kimi ya da kimleri kastediyor? Benim, dahlim yok demek yeterli mi? Bunu soracak muhalefet partileri olmadığı, olamadığı için siyaseten kendini sıyırmaya çalışıyor.
***
Diğer yandan 1.000.000,- TL.nin kişi borcu çıkartılmasına gelelim: İl Özel İdaresi Kanununa göre bağış yapılmasına ilişkin düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle amatör spor kulüplerine de bağış yapılması mümkün değildir. Spor kulüpleri, Dernekler Kanununa tabi dernektir. Dernekler ile İdarenin ortak hizmet projesi yapabilmesinin hukuki altyapısı vardır. Kanunun 64/c. maddesine göre derneklerle ortak hizmet projeleri gerçekleştirilmesi mümkündür. Genel sekretere kişi borcu çıktığına göre ödemenin 64/c. maddesi hükmüne göre yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu hükme göre amatör spor kulüplerine ortak hizmet projesi karşılığında bir ödeme yapılmış olsa herhangi bir sorun olmayacaktı. Talep yazısından anlaşıldığı kadarıyla proje karşılığı olmadan nakden ödeme yapılmıştır.
Bu ödemede yalnızca görevden alınan genel sekreterin mi imzası vardır? Meclis kararı ve Vali onayı ile encümen kararı yok mudur? Bunlar açıklığa kavuşturulmalıdır. Yasa hükmüne aykırılığı bir yana hangi spor kulüpleri yararlanmıştır? Spor kulüplerinin yararlanma ölçütleri, koşulları nelerdir? İldeki tüm spor kulüpleri yararlanmış mıdır? Bu yardımlardan yararlanan spor kulüplerinin hangi başarıları vardır? Ya da yardımdan sonra hangi başarıları olmuştur? Mahallin müşterek niteliğindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyet gösteren İl Özel İdaresi bu yardımları yaparak hangi müşterek ihtiyacı karşılamış olmaktadır? Tüm amatör spor kulüplerine yardım yapılmamış ise müştereklik nasıl sağlanmıştır?
***
Özetle hem İl Özel İdaresine yönelik zem edici, olumsuz ifadeleri kullanan milletvekilleri somut açıklamalar yapmalıdır. Kendilerinin dahli olmadığını öne sürdüklerine göre dahli olan siyasetçi ya da siyasetçileri de açıklamalıdır. Hem de, İdarenin meclis üyeleri, meclis başkanı, encümen üyeleri ve başkanı, genel sekreteri somut açıklamalar yapmalıdır ki, öğrenelim. Seçilenlerin bildiğini seçenlerde bilsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?