Muhalefet, Sert Yapar!

Yeşilgiresun Gazetesi'nin 16.09.2020 tarihli nüshasında Sabri Öztürk'ün “ Özel İdare Kötü Yönetiliyordu” ; Cemal Öztürk'ün “Devlet, Özel İdarede Kontrolü Ele Alır” ; Kadir Aydın'ın Özel İdarede Bir Takım Sıkıntılar Vardı” açıklamasını okuduk. Ana başlık ise “Görevden alınmaya Milletvekilleri Ne Dedi? şeklindeydi. Manşeti okuyunca “Bakan Soylu Özel İdareye Neşteri Vurdu” ibaresini gördük. Bir bütün olarak haberler ve demeçlerden anlaşılan şudur: Özel İdare Genel Sekreterinin görevden alınarak yerine başka bir atama yapıldığı, Özel İdarenin ihalelerinde yıllardan bu yana sorun olduğu, maddi yönden iflas ettiği, taşınmazların satıldığı, çok fazla borcunun bulunduğu, kötü yönetildiği, Bakanın sel felaketi nedeniyle Özel İdarenin işleyişini yakından gördüğü gibi açıklamaların yer aldığını okuduk.
Milletvekillerinin, açıklamaları dikkatle okunduğunda, ancak, muhalefet partilerine mensup olan bir milletvekilinin yapacağı açıklamalar olarak yorumladım. Hatta, ılımlı bir muhalefet değil, sert bir muhalefet tarzı olarak algılamak gerekir. İsimleri ve partileri tanımayan ve bilmeyen birisi, bu açıklamaları iktidar partisine mensup Milletvekillerinin demeçleri olarak algılayamaz.
***
2002 yılından bu yana iktidar olan partinin milletvekillerinin muhalefetini ilginç bulduğumu belirtmeliyim. Mart 2004 yılından bu yana yapılan yerel yönetim seçimlerinden itibaren 18 yıldır iktidar partisi Özel İdare Meclisinde çok ağırlıklı bir sayıya sahip olarak muhalefeti hiçbir biçimde dikkate almadan yönettiğini arşivleri karıştıranlar görebilir. Bütün bunlara karşılık milletvekilleri, sütten çıkmış ak kaşık misali, geçmişi eleştirmektedir. Bugün, bu eleştirileri yapanlara geçmişte neden bu uyarıları dikkate almadınız diye sorulmaz mı?
***
Bütün bunların ötesinde milletvekillerinin, açıklamalarının içini doldurması gerekli ve zorunludur. Muhalefet tarzı demeçleri ile sorumluluktan ve yükten kurtulamazlar.
Sabri Öztürk, “Özel İdarenin, özellikle 2013 sonu 2018 sonu arasındaki süreçte çok kötü yönetildiğini, bu konuda kamuoyunda yaygın bir kanaat olduğunu vurguladı” açıklaması nedeniyle şu sorulara muhatap olmalıdır:
Sözünü ettiğiniz 6 yıllık süreçte çok kötü yönetilen özel idarenin, çok kötü yönetildiğine ilişkin bulgularınızı kamuoyu paylaşın, biz de öğrenelim. “Çok kötü” soyut bir sıfatlama, ne demek istediniz? Çok kötü yönetimi, görevden alınan genel sekreter tek başına mı yaptı? Genel sekreter, Özel İdareyi çok kötü yönetirken, Meclis Başkanı, meclisin iktidar grubu üyeleri ve Valiler ne yapıyordu? Şimdi kent konseyi başkanı olan belirtilen dönemde İl Genel Meclisi Başkanlığı yapan kişinin bu işteki sorumluluğu nedir? Görevden alınan Genel Sekreter, ne zaman asaleten bu göreve atanmıştır? Yapılan iş, ihale, borç alma ve satışa ilişkin kararlar, Genel Sekreter tarafından Meclisten kaçırılmış mıdır? Genel sekreter, ihale, satış ve borçlanmaları tek başına mı yapmıştır? Bu konuda, meclis ve encümen kararları ve Vali onayları yok mudur? Üyelerin ve Başkanın, bu satış ve ihalelerden haberi yok mudur? Satış ve ihale kararları, Valiler tarafından onaylanmamış mıdır? Borçlanma, ihale ve satış için encümen kararları yok mudur? Encümen, muhalefet partili üyelerden mi oluşmaktadır? “Özellikle 2013 sonu” ibaresinden 2013 yılı öncesinde de kötü yönetimin olduğu, özellikle 2013 sonundan itibaren kötüleşmenin arttığı anlaşılmaktadır. Neden, bir milletvekili olarak müdahale etmediniz? Özel İdare, kötü yönetiliyorsa bütçelerini, yıl sonu hesaplarını, stratejik planını inceleyerek düzeltilmesi yönünde hangi girişimleri gerçekleştirdiğinizi öğrenmek, kamuoyunun hakkıdır. Kamuoyunda Özel İdarenin kötü yönetildiğine ilişkin yaygın bir kanaat olduğunu da belirtmektesiniz. Bir Giresunlu ve bu konularda yıllarca okuyup yazmış birisi olarak Özel İdarenin kötü yönetildiği konusunda bir bilgim yoktur! Kamuoyu derken neyi kastettiniz? Kötü yönetilen Özel İdare hakkında kamuoyunda yaygın kanaatin neler olduğunu açıklama zahmetinde bulunur musunuz?
Cemal Öztürk, “Asıl sıkıntı Özel İdarede geçmişten geliyor. Geçmişten gelen birikimler vardı. Buraya neşter atılması gerekiyordu. Belki de iyi oldu. Devlet, Özel İdarenin kontrolünü ele alır” açıklaması nedeniyle şu sorulara muhatap olmalıdır:
Asıl sıkıntı diyerek ne demek istediniz? Somut olarak asıl sıkıntıyı açıklar mısınız? Geçmişten gelen asıl sıkıntının, başlama tarihi nedir? Yani, geçmiş, ne kadar geçmiştir? Asıl sıkıntının, geçmişten gelen birikimleri nasıl oluşmuştur. Sıkıntıların biriktiği tarihleri ve olayları, büyüklüğünü açıklarsanız biz de öğrenmiş oluruz. Sıkıntıların birikimlerinin “vardı” diyerek geçmişte bu konuları bizzat bildiğiniz anlaşılmaktadır. Neden, vaka anında kamuoyu ile paylaşmadınız? Neşter atılmasının gerekliliğini öne sürdüğünüze göre neşterlenmesi gereken büyüklükteki sıkıntılar nelerdir? Devlet, özel idarenin kontrolünü ne zaman kaybetmiştir? Ki, şimdi kontrolü ele alacaktır? Devletin, kontrolü kaybetmesi ve yeniden kontrolü ele almasını somut olarak açıklayınız? Ki, bizde öğrenelim!
Kadir Aydın “Özel İdarede kamu hizmeti anlamında bir takım sıkıntılar olduğunu, daha önceki toplantılarımızda Özel İdarenin mali konusu gündeme gelmişti. Görevden alma tamamen bakanımızın takdiridir. Görevden almadan önce düşüncelerini bizimle de paylaştı. İlimiz açısından hayırlı olsun” açıklaması nedeniyle şu sorulara muhatap olmalıdır:
Özel İdarenin, bir yerel yönetim kuruluşu olduğu, işinin tümü kamu hizmeti olduğu bilindiğine göre kamu hizmetindeki bir takım sıkıntılar nelerdir? Bir takım derken birden fazla olduğunu kabul ettiğiniz anlaşılmaktadır. Bu çerçevede, kamu hizmetindeki sıkıntıları açıklayın? Biz de öğrenelim. Kamu hizmeti dediğinize göre Özel İdarenin tüm işlemlerini kapsayan bu açıklama çerçevesinde dönem sonlarında özel idarenin hesapları (yani bilançosu), iktidar partisinin ağırlıklı çoğunlukta olduğu mecliste kabul edilmemiş midir? Uzun yıllardır, bilançosu reddedilen bir hesap yılı var mıdır? Meclis üyelerinden oluşan denetim komisyonunun görüşleri, sizin ifade ettiğiniz, kamu hizmetindeki sıkıntıları doğrulamakta mıdır? Özel İdarenin, mali konusu derken neyi kastettiniz? Somut olarak mali konuları açıklayın ki, öğrenelim.
***
Sonsöz, muhalefeti olmayan iktidar, kendisine muhalefet ederek, hem kendisini, hem muhalefeti, hem de toplumu kandırıyor! Herkes ve her şey, zifiri kirlilik içinde ama ben işin içinde değilim, temizim diyor! Tuz, kokmuş!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?