GİRESUN SPOR TARİHİNDEN KESİTLER (4)

GİRESUN'DA İLK FUTBOL TAKIMI VE ÇINARLAR MAHALLESİ GİRESUN SPOR KULÜBÜ

1914 yılında kurulan “İdman Yurdu” ve 1921 yılında kurulan “Gençler Birliği” kulüplerinin birer yıl kadar faaliyetlerini sürdükleri ve herhangi bir sportif etkinlik düzenlemediklerini daha önce belirtmiştik. Bu vesile ile bu kulüplerin bünyesinde her hangi bir spor dalında takım kurulmamış olması da normal karşılanmalıdır. 1923 yılında Giresun Türk Ocağı başkanı eski Liman Reis-i Hilmi Bey'dir. Hilmi Bey'in de gayretleri ile Türk Ocağı bünyesinde bir futbol takımı oluşturulmuştur. Bu takım Giresun'un ilk futbol takımı olma özelliğini üzerinde taşımaktadır. Takım; Giresun'da öğretmenlik yapan Faruk Bey tarafından çalıştırılmıştır. Çok yeni bir taşra takımı olmasına rağmen Ankara'dan şehrimize gelen Muhafız Gücü Takımı (Çankaya) karşısında güzel bir mücadele sergilemiş ancak sahadan (2 – 1) yenik ayrılmıştır.

Bundan iki yıl sonra takımın ileri gelen oyuncularının Türk Ocağı'nın idari işlerine de dâhil olmaya başlaması üzerine takım lağvedilmiştir. Bu karar üzerine takım kaptanı Faruk ve arkadaşlarının teşviki ile Çınarlar Mahallesinde 1925 yılında Giresun-spor Spor Kulübü Giresun'un üçüncü spor kulübü olarak kurulmuştur. Kurucu Başkanı Levazım Yüzbaşısı Sırrı Ünal Bey'dir. Kuruluşundan itibaren kısa bir sürede 182 üye sayısına ulaşmıştır. Bu kulübün ilk futbol takımı  Türk Ocağı oyuncuları Faruk ve arkadaşlarıdır.

Giresunspor Kulübü Çınarlar Mahallesi'nde Yüksek Kahve denilen küçük bir kahvede tesis olunmuştur. Bir yıl kadar sonra ise kışla pavyonlarından birine nakledilmiştir. Seçilen ilk başkan İbrahim Kumaşoğlu'dur. Daha sonra ise Yüzbaşı Necip Bey'dir.

İbrahim Kumaşoğlu ve Yüzbaşı Necip Bey'lerden sonra ise sırayla; Kalpakçıoğlu Haşim Bey, Tahrirat Müdürü Şevket Bey, Talaslı Mehmet Ali Bey, Kumaşoğlu Cemil Hüseyin Bey, Dr. Ali Naci Duyduk Bey, Varidat Müdüre Süreyya Bey, Avni Şen Özden Bey, Ihsan Ali Gürak Bey, Jandarma Mektebi Müdürü Binbaşı Necmettin Bey, Kasaposmanoğlu Emin Bey, Hacıosmanoğlu Kadir Gürsoy Beyler idare etmiştir 12" Faydalandığımız bu makalenin yayınlandığı 1940 yılı temmuz ayında ise mevcut başkan Harun Hattat Bey'dir.

1925 yılı İzler Dergisi; Çınarlar Spor kulübünde Yüzbaşı Necip Bey'in başkanlığı ve idare heyeti ile ilgili şu bilgileri vermektedir.

   “Çınarlar spor Kulübü reisinin askere gitmesi üzerine idare heyeti yeniden intihap edilmiştir. Malum olduğu üzere spor kulüpleri aynı zamanda bir mahfil-i edebidir ve öyle olmasını gönül arzu eder. Gündüz spordan zevk alanlar, gece mefruş bir odanın nezih havasını teneffüs etmek ve edebi hasbihallerde bulunmak ister. 

Hayet-i İdare: Yüzbaşı Necip Bey, Faikzade Cemal, Menteşezade Şefik (Ali Şefik Menteşe-oğlu), Boşnakzade Memiş, Maarrif kâtibi Sırrı, Tacalizade İzzet, Topalzade Hüseyin Eyüp Bey'ler13”

Hacıhüseyin Hilal Spor Kulübü

“Teessüs ettiği günden beri yılmaz ve yorulmaz bir suretle çalışan ve dünkü vaziyeti ile bugünkü arasında şayan-ı memnuniyet farklar görülen Hacıhüseyin Hilal Spor Kulübü ahiren bir de şirket-i iktisadiye vücuda getirmek üzeredirler…

Hacıhüseyin Kulübü heyetinin bu çok hayırlı teşebbüsünü takdir eyler muvaffakiyetler temenni ederiz14”

Hilal Spor Kulübü tarafından 1926 yılında İzler Dergisi'ne verilen teşekkür ilanı ise şu şekildedir: “Hilal Spor kulübü Riyasetinden:  Kulübümüz birinci takımı gömleklerini temin eden Sarıalemdarzade Abdullah Efendi mahdumu İsmail Bey'e ve kulübümüze daima hizmetleri sebkad eden genç sanatkârımız marangoz Sadık Bey'e alenen beyanı teşekkür olunur15”

- Kaynaklar -

Kaynak Dergi ve Kitaplar:

12 Şükrü Turgut, Aksu Dergisi, Temmuz 1940, sayı: 22-6, sayfa: 31, cilt II, Giresun

13 İzler, Mustafa Çulfaz, Monogram Reklam Çözümleri, İstanbul, Mart 2020, s. 85

14 İzler, Mustafa Çulfaz, Monogram Reklam Çözümleri, İstanbul, Mart 2020, s. 85

15 İzler, Mustafa Çulfaz, Monogram Reklam Çözümleri, İstanbul, Mart 2020, s. 211.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?