HALİL SOYUER ÜSTÜNE

Görele Lisesi'ne Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni atanmıştı, Fethi Karamahmutoğlu, 9. sınıfta öğretmenimizdi. O yıllarda haftada beş saat edebiyat, iki saat kompozisyon dersi vardı liselerde.

Görele Lisesi'ne Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni atanmıştı, Fethi Karamahmutoğlu, 9. sınıfta öğretmenimizdi. O yıllarda haftada beş saat edebiyat, iki saat kompozisyon dersi vardı liselerde.
Fethi öğretmenimiz edebiyat defteri dışında bir de kompozisyon defteri aldırmıştı Bu deftere şiirler yazdırarak, sevdiği öykücülerden öyküler okutarak, ara sıra kompo­zisyon yazdırarak tamamlıyordu kompozisyon derslerini.
Tanıdığımız ozanların şiirleri yanında adını ilk kez duyduğumuz ozanlardan da gül düşürüyordu defterimize. Bunlar çoğunca hece ölçülü, duygusal sevi şiirleriydi. Biz bu şiirlerden yola çıkarak "ozan, besteci" duyarlılığını çat pat kavramaya çalıştığı­mız öğretmenimizin "aşık olduğunu", "sevdalandığını", birini sevdiğini, bu sevginin evliliğe gideceğini konuşuyorduk "teneffüslerde".
Öğretmenimizi duygulandıran şiirler bizi de duygulandırıyordu. Arkadaşlardan ki­mileri öğretmenimizi örnek alarak şiirleri türkülerle kaynaştırarak alt sınıftan "kızlara" uçuruyordu,
Saklamadığıma yandığım kompozisyon defterimde şu şiirle titretiyordu içimizi Halil Soyuer :
"Yar gitti gideli döndüm deliye / Eğlemiyor gayri buralar beni / Hanlarda se­rilmiş yatağa döndün/ Önüne gelen dert kiralar beni /Önümü ardımı sardı dikenler /Halinden bellidir derdi çekenler / Nerde diye aramağa çıkanlar / Yarın kapısında soralar beni / Gidip başka ağaçları taşlaman / Adını anmadan işe başlamam / Hizmetimde asla kusur işlemen / Yar yanına köle vereler beni / Saçı bölük bölük inmiş beline / En kızgın ateş­ler sinmiş teline / Düşmüşüm boş kağıt gibi eline / Aklına estikçe karalar beni / Mevsimleri baş ucunda yatırmış / Toprakta vakitsiz çimen bitirmiş / Kan dökmeyi huy haline getirmiş / Her gördüğü yerde yaralar beni"
Şiiri içimize "mıh gibi çakan" Fethi Karamahmutoğlu: kimdir, necidir, ne iş yapar, neleri vardır? gibi soruları gereksiz bulmuş olmalı. Halil Soyuer'i bir yapıt içinde Fethi Bey, İstanbul'a gidince onun yerine gelen Muzaffer Satıroğlu koyacaktı önümüze yetersiz de olsa...
Fethi Bey İstanbul'a gitmişti, Ben belgelenmiştim lise birde. Dereler akmış, köprünün altından sular değil yıllar geçmişti; Muzaffer Satıroğlu geldiğinde. Lisenin ilk yılındaki arkadaşlarım Bahtiyar Şengün, Ahmet Kizir Tıp'ta okuyordu. Göğsümüzü kabartıyordu...
Görele Lisesi 6- Edebiyat öğrencisiydim. Otuz ki kişilik bir sınıfta, merdiven başında. Şiir yazanımız, türkü söyleyenimiz, horan, karşılama, ince oyun oynayanımız "aşık alanımız" vardı. Aydın Kırbaş, Haşan Caba, Şinasi Poşul, Sema Erenel, Hayrettin Günay, Abdullah Erenel, Gülen Çıtlak, Ali Yük­ sel, Muharrem Ünlü, Köksal Kudu, Sezai Kalaman, Neşe Oktay, Hatice Bodur, Adnan Altun, İb­rahim Güdük, Ömer Güdük, Alişan Yılmaz, Halil Hasbal, Nurettin Baloğlu, Nihat Kahveci, Serap Kalaycıoğlu, Bilal Özkan, Hayrettin Karadeniz, Mehmet Karadeniz, Harun Dursun, Cemil Hafızoğlu, Kadriye Öztürk... anımsayacaklardır. Muzaffer öğretmenimiz küçük bir ki­taplık kurmuştu sınıfa.
Raftaki yapıtlardan biri Uluğ Turanlıoğlu'nun Türk Ozanları Antolojisi'ydi. Üç paragrafta anlatılıyordu Halil Soyuer... 1921 Edremit Havran doğumluydu. 1944 son­rası Milli Eğitim Bakanlığında "memurluk" yapmıştı. Sonraları kendi işini kuruyordu.
1950'de Liman'ı, 1953'te Kin'i, 1965'te Aylak İnsanlar Kenti'ni çıkarmıştı... An­tolojide TELAŞ, SON İSTASYON, BENİ yer alıyordu.
Telaş'ı anımsarsanız:
"Gidenler benden gitti / Ellerin telaşı ne / Zaman beni eritti Yılların telaşı ne // Sevda bıçaktan keskin / Gönlüme etti baskın / Baharlar bana küskün / Dalların telaşı ne // Şu dönen tekerlekler / Beni gurbete ekler / Yağmuru toprak bekler / Sellerin telaşı ne // Dert var saçı yoldurur / Aklı baştan aldırır / Yel tozları kaldırır Yolların telaşı ne // Yağan kar elbet erir / Ömür zamanla çürür / El oynar mızrap vurur/ Tellerin telaşı ne"
İlk yapıtı, 44 sayfalık LİMAN elimin altında. Halk şiirinden esinlenilen sevimli, etkileyici, içten şiirler var sayfalarında. Dili iyi yansıtan, yalınç ama sıradanlığa düşmeden içten şiirler. Halil Soyuer unutulmasa, anılsa. Yazdıkları toplansa... Fuat Edip Baksı gibi "Ozanlar, Yazarlar" sözlüklerine giremeyenlerden olmasa...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Günay --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?