GİRESUN SPOR TARİHİNDEN KESİTLER (3)

Giresun’da İlk Futbol Topu
Giresun’da ilk futbol benzeri oyun 1905 yılında oynanmıştır. Futbol oynanan ilk topunun da bu tarihlerde geldiği bilinmektedir. Bu top İtalyan Konsolosu Domi’nin oğulları; Alber ve Kasbar’a getirilmiştir. Arkadaşlarının meraklı bakışları arasında ilk top koşturan çocuklar onlardır. Ancak topun genel yapısı ile ilgili herhangi bir bilgi maalesef bulunmamaktadır8.
Beş yıl sonra 1910 yılında Galatasaray Sultanisi’nde okumakta olan Sarıbayrakdaroğlu Abdullah’ın oğlu İsmail Hakkı tarafından Giresun’a ikinci futbol topu getirilmiş ve Hacıhüseyin Mahallesi İzzet Kaptan Çayırı’ında oynanmıştır. Eski adı Zenoğlu Çayırı olan bu düzlükte İsmail Hakkı; oyunu bildiği kadar arkadaşlarına da öğreterek mahallenin çocuklarından oluşan bir takım kurmuştur9.
Futbol oyunu o yıllarda Giresun’da iyi karşılanmamıştır. Hatta kabadayı geçinen bazı mahalle gençleri sivri uçlu bıçak yâda değneklere taktıkları iğne benzeri şeylerle topları delerek oynanmasına engel olmaya çalışmışlardır10.

Giresun’da Çeşitli Oyun ve Spor Etkinliklerinin Yapıldığı Alanlar
Konumuza başlarken I inci ve II nci bölümlerde Giresun’da kurulan ilk iki kulüpten ve deniz sporlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ilk futbol topuna değindikten sonra öncelikli konularımızdan biri ise çeşitli oyun ve spor etkinliklerinin yapıldığı, günümüzde beton yığınları altında kalan çayırları ve alanları tekrar hatırlatmak olacak. Elbette bu konuda yine 1940’lı yıllarda Şükrü Turgut Bey’in Aksu Dergisi’nde yayımlanan bir makalesinde anlattıklarına kulak vereceğiz.


“Pek yakın zamanlara kadar Giresun’da şehrin içinde birçok meydanlar vardı. Buralarda memleketin çocukları, gençleri koşup oynuyor eyleniyordu.
Hacıhüseyin ve Gemilerçekeği Mahallesi Sarıbayrakdaroğlu İzzet Kaptan Çayırı (eski adı Zenoğlu Çayırı) ve Tabya denilen deniz kenarında bulunan Karamustafaoğulları’nın küçük meydanlığında. Çınarlar Mahallesi, Kapıkahve Mahallesi, Sultan Selim Mahallesi, Kale Mahallesi de Kale Bayırında. (Burası malum olduğu üzere geniş bir çayırlıktır. Şimdi talim yeri olarak kullanıldığından çayırdan pek eser kalmamıştır). Ve kısmen Zeytinlik denilen Çınarlar’dan Kale’ye çıkarken sağ kola düşen çayırlık. (Burada zeytin ağaçları vardı ve zannederim pek ala zeytin de veriyordu) Soğuksu Mahallesi, Şeyhkeramettin Mahallesi, şimdi Gazi Paşa Mektebi’nin kurulduğu arsada. Nizamiye ve Osmaniye mahalleleri (bunların ikisine birden eskiden Saytaş deniliyordu) Mavridi Çayırı’nda, Hacımikdat, Hacısiyam (önceden genel adı Kumyalı) Mahalleleri de Pataroğlu Düzü’nde oynardı. Bunları yazmaktan maksadım ATLETİZM’in buralarda oyun şeklinde çok eski zamanlardan beri tatbik edile gelmekte olduğunu arz etmektir.
Buralarda yedi yaşında çocuklardan tutunuz da otuz yaşında delikanlılara kadar bin bir çeşit oyunlar oynanırdı11.“

Kaynaklar
Kaynak Dergi ve Kitaplar:

8-9-10 Ö. Erden Menteşeoğlu, Giresun Spor Tarihi, Yayımlanmamış eser.
11 Şükrü Turgut, Aksu Dergisi, Haziran 1940, sayı: 21-5, sayfa: 22, cilt II, Giresun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?