Milda Ya Var da, Fiskobirlik'e Yok mu ! ?

Her şeyin okulu vardır. Siyasetin de! Dar anlamda kamu yönetimi, maliye, uluslararası gibi disiplinler, siyasetin okuludur. Alaylıları yüceltme adına bazıları “Siyasetin okulu yoktur.” der! Söylediğinin biraz şu anlama da geldiğini bilmez: “Yalan söylemenin okulu yoktur.” Lisans eğitimini tamamlamak, siyaset biliminin tam olarak öğrenildiği anlamına da gelmemelidir. Bilim sürekli kendini yeniler, yeni gözlemler, deneylerle yeni bilgilere ulaşır. Bunların genellemelerini yapar. Bir lisans eğitimini, bitiren kişinin, okulu bitirdiğinin beşinci yılında öğrendiklerinin yüzde sekseni, eskir. Geçerliliğini yitirir. Uçar, gider! Lisans eğitimi, öğrenmenin, yorumlamanın yöntemlerini öğretir. Demem, o ki, siyasetin okulu olduğu gibi sürekli yenilemeye ve geliştirilmeye de gereksinimi vardır.

***

Dolardaki artışlardan sonra baktım, herkes, yerlici ve millici olmuş! Kâğıdı, biz neden üretmiyoruz? Dışarıdan kâğıt ithal etmeyelim! Bilmem ne otunu yetiştirirsek, bilmem ne ağacını dikersek çok hızlı biçimde selüloz elde ederiz, demezler mi? Şimdilerde, kağıt fabrikası kuralım, bir tanesi altı milyona yapılıyormuş demiyorlar mı? Tuvalet kâğıdının fiyatı yüzde yüzden fazla artınca herkes yerlici ve millici oldu! Marketlerin stokçuluğu kalmadı, hepsi “tu kaka” oldular!

Kâğıt, stratejik bir üründür, kâğıt fabrikalarını özelleştirmeyin diyenler, az mı aşağılandı? Seka, Aksu Kâğıt Fabrikası özelleştirilirken itiraz edenlere geri kafalı, dinozor denildiği duyulmadı mı?

Fındık bahçelerinde odunlar çürürken Rusya'dan gelen kömüre mahkûm edilmedik mi! Bugün de, öyleyiz. Rus doğalgazı da geliyor! Şimdi de ona mahkûm olacağız. Vatandaş olmadan yerlici ve milli olanlar: “Zonguldak kömürü ucuzmuş, onu alalım. Niye Rus kömürü alıyoruz?” diyor! Hatta sürecin nasıl işlediğini bilmeyenler, kömür satıcısının 24 Haziran 2018 öncesinde ucuz Dolarla satış yapmayarak, bizleri kazıkladığını öne sürüyor!

Bu ülkede otuz yılı aşkın süredir, kömür ocaklarının kapatıldığı, ekonomik olmadığı iddiası ile kömür işletmelerinin özelleştirildiği bilinmiyor mu? Kömür, stratejik bir üründür diyenlere geri kafalı, dinozor denildiği bilinmiyor mu?

İlk önce hepimiz, bu ülkenin vatandaşı olmayı içimiz sindirmeliyiz. Vatandaşın her birinin eşit olduğunu bilmeliyiz. Bunu istemeliyiz. Hiçbir vatandaşa, hiçbir kuruma ayrım yapılmayacağını ön koşulsuz kabul ediniz. Sonra millici ve yerlici olunuz. Vatandaş olmadan yerlici de olunmaz, millici de!

***

Seka Aksu Kağıt Fabrikası, yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılında beş milyon liraya Milda adlı şirkete özelleştirme adı altında satıldı. Şirket, beş yıl civarında üretim yaparmış görüntüsü altında çalıştı. Sonra makinelerini hurda olarak sattı. Özelleştirilen fabrikanın yağından ve sütünden son damlasına kadar yararlandıktan sonra arazisi, kamuya satıldı. Bedelinin altmış sekiz milyon lira olduğu söyleniyor.

***

Gazetemizin 29.09.20198 günkü nüshasında etkili ve yetkili olduğu anlaşılan bir siyasetçi tarafından “1938 yılında fındıkla ilgili kurularak, günümüze kadar faaliyetini devam ettiren Fiskobirlik, yeni yatırım planı içinde entegre fındık işleme tesislerini 2. Organize sanayi alanına taşıma kararından sonra, konumu itibarı ile üniversitemizin genişleme alanı için uygun konumda olan EFİT AŞ'nin 51.428 m2 arsasını sembolik satış rakamı ile üniversitemize bağışlasın. Ülkemizde eğitim alanı ve sanayi alanında şehrin ve ülkenin yararına bu tür sembolik rakamlarla satışlar, gerek hayırsever vatandaşlar, gerek iş dünyası ve gerekse devletimiz tarafımızdan sık yapılmaktadır. Bunun en güzel örneği FKB' de şehrimiz 5.derece teşvik sınırı içinde olmasına rağmen bölgemizde organize sanayi içinde yaptığı yatırım için arsa tahsisi dahil yatırımının tüm aşamasında 6. Derece teşvik imkanlarından yararlanacaktır.” denildiğine ilişkin haberi okuduk.

***

Bilmeyenler için söyleyeyim: Fiskobirlik, bir kooperatifler birliğidir. Kooperatifler, kooperatif birlikleri, özel hukuk tüzel kişisidir. Ticaret Kanununa göre çok açık bir şekilde bellidir ki, ticaret şirketidir. Yani, Milda Şirketinden bir gram farkı yoktur.

Her bir gerçek ve tüzel kişi gibi Fiskobirlik de organize sanayiden arsa tahsisi isteme hakkına sahiptir. Tahsis edilen arsayı gündeme getirerek Fiskobirlik'in gözünü çıkartmaya kalkmayın! Kendini siyasetçi sayan bu kişiye söylenecek, ilk söz Milda, kamudan neredeyse bedavaya satın aldığı Seka arazisini, devlete altmış sekiz milyon liraya satarken sembolik bir bedel mi aldı? Yoksa altmış sekiz milyon lirayı sembolik bir bedel olarak mı görüyorsunuz! Fiskobirlik'ten sembolik bedelle taşınmaz istemek, hangi vicdana sığar!?

Kaldı ki, Giresun'da EFİT gibi onlarca fındık işleme tesisine ihtiyaç varken, fiilen işsiz yetiştirme fabrikası olarak üretim yapan üniversitelere bedava arsa vermek ne demektir!?

***

Ancak, bu siyasetçiye cevap verebilecek etkili ve yetkili birisi, birileri çıkmadı, çıkamadı! Onlar, siyaset yaparak, koltuklardan koltuk kapma yarışındalar! Siyasetin okulu olmadığını savunmaya devam ediyorlardır! Siyasetin okulunun olmadığını zannedenler, vatandaşın eşitliğini savunmak yerine “eşit vatandaş” söylemiyle ortalıkta gezinirler! Fakat, ne anlama geldiğini bilmezler! İlk önce bu ülkenin vatandaşı olmayı ve her bir vatandaşın eşit olduğunu öğrenelim, bilelim ve içimize sindirelim. Vatandaş olarak da hepimizin hiçbir ayrım yapmadan hakkı ve görevi ülkenin tüm değerlerini yine hiçbir ayrım yapmadan korumak ve kollamaktır. Bunun içine Milda Şirketinden bir gram farkı olmayan bir ticaret şirketi olan Fiskobirlik de dahildir.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?