Seka ve Fiskobirlik Örneği Aklımızı Başına Getirmedi mi?

Şeker Fabrikaları A.Ş., ülkemizin şeker pancarı üretimini planlayan başarılı bir kuruluştur. Üç yıl şeker pancarı eken üreticinin aynı toprağa dördüncü yıl bu ürünü ekmesi mümkün değildir. Münavebe adı verilen bu planlama ile hem toprak korunmakta hem de üreticiler arasında adalet sağlanmaktadır. Bu üretim planlaması, başka ülkelere dahi örnek olmuştur.

Şeker pancarını anlamak için son üç beş yıla bakarak karar verilemez. 400.000 ailenin geçimini sağladığı tarımsal alan diye bakılamaz. Kemal Derviş'li günlerden önce 2.000.000 çiftçi şeker pancarı tarımı ile uğraşmaktaydı. Doğru tanıyı koymak için son otuz-kırk yıl mercek altına yatırılmalıdır. Çalışan sayısındaki, ekilen alan miktarındaki, satın alınan ürün miktarındaki ve benzeri göstergelerdeki değişiklikler masaya yatırılmalıdır. Kilo başına maliyetin değişimi saptanarak, nedenleri araştırılmalıdır. Bu tespitler yapılmadan şeker fabrikaları zarar ediyor denilemez. Azami üç yüz kişinin çalışacağı fabrikada bin kişi çalıştırırsanız tabi ki zarar eder. Ülkemizdeki özelleştirmelerin en büyük özelliği, önce kötü yönettir, fazla işçi çalıştır, sonra zarar ettir taktiğidir. Bu yolla ülkenin kaynakları heba edilmiştir. Birikimleri silinmiştir.

Şeker pancarı üretimi nedeniyle taşımacılık faaliyetinde bulunan binlerce, on binlerce kişi, bu yolla geçimini sağlamaktaydı. Bunun ötesinde Anadolu'nun her ilinde her ilçesinde her kasabasında tarım makineleri tamiri, bakımı yapan küçük esnaf ve sanatkar da geçimini sağlamaktaydı.

Bugün ülkemizde tarımsal sanayinin gelişmesine katkı yapan ilk üç üründen birisi şeker pancarı tarımıdır. Halen tarım makineleri üretimi ve ihracatı yapan bir çok işletmenin kuruluş hikayesinin arkasında buğday, şeker pancarı ve pamuk tarımı için üretilen makineler yatmaktadır. Bu gün kullandığımız fındık patozunun üretilmesinin arkasında da zamanında buğday patozu üretilmesi vardır. Bu birikimleri hiç kimse inkar edemez.

Hele, Ankara Şeker Fabrikasının arazinin içinde bulunan Elektro mekanik fabrikası; fabrika yapan fabrikaydı. İçindeki “vinç”in büyüklüğüne ve kapasitesine erişen başka vinç yoktu. Ya da yok denecek kadar azdı. Birçok şeker fabrikasının yapımı bu fabrikada gerçekleştirilmiştir. Bu da kapatıldı. Bu fabrikada çalışan insanların bilgi birikimini otuz yılda geri getirmeyiz.

***

Giresun'da Seka Kağıt fabrikası 2003-2005 yılları arasında özelleştirme adı altında yok edildi. Şeker fabrikalarında olduğu gibi binlerin üzerinde çalışanı vardı. Şeker pancarında olduğu gibi Kağıt nakliyesi nedeniyle birçok insan nakliyecilik yaparak geçimini sağlamaktaydı. Fabrika çalışanları, esnaf ve sanatkarlardan mal ve hizmet satın alarak bu insanların da geçimini sağlamasına katkı sağlamaktaydı.

Şeker fabrikalarında olduğu gibi Fiskobirlik çalışanlarının sayısı da binleri aşmakta idi. Bu çalışanların il ekonomisine katkısı çoktu. Yine, Kemal Derviş'in 15 günde 15 yasa dayatmasıyla tüm tarım satış kooperatiflerinin, bu arada Fiskobirlik'in de kapısına kilit vurulmuş oldu.

Her iki kuruluşun özelleştirme ve özerkleştirme adı altında kapatılmasının sonucu göçtür, nüfusun azalmasıdır, fakirleşmedir, esnaf ve sanatkarlar işyerlerinin kapanmasıdır.

***

Kendimizi bir vatana bağlı hissediyorsak, ülkemizdeki üretime destek olmalıyız. Ülkemizin kaynaklarını korumalıyız. Tohumu üreticinin olan şeker pancarından üretilen şekeri kullanmalıyız. Nişasta bazlı şekeri kullanarak başka ülkelerin çiftçisine destek olmaktan vazgeçmeliyiz. Fırıncı esnafı, ekmeğini satmak istiyorsa beldesindeki, ilindeki, ülkesindeki fabrikalara sahip çıkmalıdır. Nakliyeci esnafı daha fazla nakliye hizmeti görmek istiyorsa beldesindeki, ilindeki, ülkesindeki fabrikalara sahip çıkmalıdır. Aksi halde sonumuz hüsrandır. Bizi, köle olarak bile çalıştırmazlar, denek olmaktan, kobay olmaktan öte geçemeyiz.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?