KADINSIZ YÖNETİM

Lafı uzatmadan söyleyeyim. Doğaları ve yaşam biçimleri gereği kadınlar, erkeklerden daha iyi yöneticidir. Yönetim, bir bilimdir. Kadın, erkek fark etmez, öğrenme yolu ile yönetici olunur. Yetiştirme biçimleri ve ev işlerini çekip çevirmeleri nedeniyle uygun bir öğrenim görmese dahi kadınların yöneticilik becerisi gelişmiştir.

Hiçbir kadın, ev temizliği yaparken mutfak, banyo ve tuvalet gibi küçük yerlerden başlamaz. Mutlaka, salon ve benzeri büyük odalardan başlayarak, küçük odalara doğru ilerler ve en son banyo ve tuvaletten çıkarak, temizliği bitirir. Hakkını vermek gerekir, kadınlar “iş bilir.”dir. İş bilmek, bir yönetim eylemidir. Tüm kadınlar “iş bilir” demek hakkaniyete uygun düşmez, iş bilmeyenleri de mutlaka vardır. Ancak, bugünkü konumuz, bu değildir.

***

“İş bilmek” eylemi, yaşamın her yerinde vardır. En küçük birimden en büyüğüne kadar yönetim bilimine ihtiyaç vardır. Yönetim biliminin bir eylemi olarak “iş bilmek” herkese ve her yerde gereklidir.

***

Özellikle, büyükşehir belediyesi içindeki ilçe belediyelerinin neredeyse tek görevi vardır: Çöp toplamak ve toplanan çöpü kaldırmak. “Çöp” son yıllarda “katı atık” olarak söylenmektedir. “Çöpü kaldırmak” da “bertaraf etmek” olarak tanımlanmaktadır. Bu değişikliğin bir anlamı vardır: Çöp sorununun, sağlık ve konfora ilişkin olduğunu gözden uzak tutmaktır. Çöpün, katı atık olması demek, çöpü “meta” yapmaktır. Çöp kaldırma da “bertaraf” adı altında anlamına uygun olmayan biçimde tesise dönüştürme çabasıdır. Aynı zamanda, yerel yönetimlerin kaynak araması ve borçlanması demektir. “Katı atık” söylemi çöpün, yatırım ve kâr yapma aracına dönüştürülmesi sürecinin deyim yerindeyse gizli adıdır.

***

Yaşamın içindeki değişime, gelişime ve dönüşüme bağlı olarak çöpün niteliğinde de farklılaşmalar olmuştur, olmaktadır, olacaktır. Eski yıllarda sobalarda odun ve fındık kabuğu yandığı için çöpün içinde bol miktarda bunların külü vardı. Ancak, bu küller, çöp kutusu yerine çoğunlukla tarla ve bahçelere atılırdı. Çöp olmaktan çıkardı. Külün çok azı çöp olurdu. Ya da hiç olmazdı. Sonraki yıllarda kömür yakacak olarak kullanılmaya başlayınca çöpümüzün ağırlığı kömür cürufu oldu. Son birkaç yılda doğalgazın kullanılmaya başlanması ve kullanımın artması ile birlikte çöpün içinde kömür cürufundan eser kalmayacaktır.

Yine, eski yıllarda ambalajlama çok gelişmediği için çöpün içinde az nicelikte ve nitelikte bulunan naylon ve ambalaj çöpleri, şimdi işin ağırlığını oluşturuyor. Dolayısıyla kentlerin önemli sorunlarının başında çöp toplamak gelmektedir. Toplanan çöplerin ortadan kaldırılması da tüm kentlerin belalısıdır.

***

Çöpü almak ve ortadan kaldırmak önemli bir kent yönetimi işidir. Çöpün, evde işyerinde ayrıştırmaya tabi tutulması gerekli ve zorunludur. Çöpün ilk oluştuğu yerde tasnif edilmesi, meselenin kritik noktasıdır. Sorunun büyüğünden başlanarak küçüğüne, deyim yerinde ise evin büyük odasından küçüğüne doğru işlem aşamalarını oluşturmak, işin püf noktasıdır. Soruna ilişkin ayrıntıları görmek, saptanan ayrıntıların çözüm yollarını aramak, tam anlamıyla bir tasarım, etüt, planlama, yürütme, denetim, teşvik aşamalarını içeren yönetim faaliyetidir.

***

Kent yönetimi, kadın işidir. Erkeklerin başaramadığı son günlerde çok sayıda istifa etmelerinden belli değil mi?! Evini yönetmeyi bilen ve beceren kadınlar, neden kenti yönetmesin? Eşit bilgi birikimi ve donanımdaki bir erkeğe göre evini yönetmesini bilen kadın daha avantajlıdır. Doğal ki, ev yönetimini becermek kent yönetimindeki başarıyı, tek başına sağlayamaz ama büyük bir avantaj sağlar. Mutlaka, yönetim, planlama, işletme, denetim, hukuk, muhasebe, sanat, estetik, mimari ve benzeri disiplinlerin tümünü içeren öğrenime, bilgi birikimine de ihtiyaç vardır.

Çöpü bir sorun olarak gören, sağlık ve refahlarının artırılmasını talep eden, yaşam kalitesini artırmak isteyen kentliler, yerel yönetimlerin başına kadınların getirilmesi için etkili ve örgütlü bir çaba içinde olmalıdır.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?