ŞEHİT DEDELERİMİZİ KOYNUNDA SAKLAYAN KARDEŞ ŞEHİR POLATLI VE POLATLI TARİHİ ALANLAR TANITIM MERKEZİ ( X )

ŞEHİT DEDELERİMİZİ KOYNUNDA SAKLAYAN KARDEŞ ŞEHİR POLATLI VE POLATLI TARİHİ ALANLAR TANITIM MERKEZİ ( X )

“Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı Polatlı ve Fındığın Başkenti, Kirazın Anavatanı Giresun”

İki şehir. İkisi de tarih yüklü. İkisi de medeniyetlere beşiklik yapmış. İkisi de binlerce yıllık geçmişiyle Anadolu'da adından söz ettirmiş.

İki şehir. İkisi de Milli Mücadele'ye damga vurmuş. Biri işgal görmediği halde bağrından çıkardığı 42'nci ve 47'nci Gönüllü Alaylarla diğerinde binlerce şehit vermiş. Diğeri kendi evladı gibi şehitleri sahiplenmiş, bağrına basmış.

İki şehir. Biri Anadolu'nun bozkırında yoğurulmuş diğeri Karadeniz'in azgın dalgalarında hayat bulmuş. Biri ovalarda yaşatmış insanını, diğeri dağlarda. Biri ektiğinden, biçtiğinden almış kısmetini, diğeri fındık dalından.

İki şehir. Aralarında yüzlerce kilometre olmasına rağmen yolları hep kesişmiş. Torunlar şehit dedelerini ziyarete giderken, diğeri, kahramanca düşmana dur diyen yiğitler için her 2 Nisan'da Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerini Anma Gününde Osman Ağa'nın kabrine gelmiş.

İşte bu ziyaretlerde babamın Milli Mücadele yıllarını kapsayan araştır-maları Polatlı'ya kadar dayanmıştı. Giresun Uşakları anlattıkça araştırmalar dahada yoğunlaşmıştı. Kıymetli baba dostu Sayın Zeki Sönmez beyefendi ile tanışmaları ve Zeki Bey'in her yıl Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerini Anma Gününde Giresun'a gelmesi dostluğu daha da perçinlemişti.

Aslen Trabzon'un Çaykara ilçesinden olan Zeki Bey o yıllarda Polatlı Karadenizliler Derneği başkanı olarak sürdürdüğü çalışmalarla Samsun'dan Trabzon'a kadar Polatlı dostluk köprüsü kurmaya çalıştı. Bu yolda büyük emek harcadı. Babam, Ö. Erden Menteşeoğlu ile sürekli görüşür ve fikir alışverişinde bulunurlardı. Aslında iki şehir arasındaki kardeşlik burada kurulmaya başlamıştı.

Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi'nin kurulmasının ardından büyük bir tanıtım kam-panyasının başlatılmış olması tüm Türkiye'de Polatlı adının daha sık duyulmasını sağladı. Yapılan çalışmalarla, Sakarya Meydan Muharebesi'nde, Giresunlu cengâverlerin yürüdüğü dağlara, mevzilere ve şehit mezarlarına ulaşıldıkça, bağrında yatan Giresunluları hiç unutmayan Polatlı ve tabiri caizse her aileden bir şehidi bulunan Giresun birbirine daha da yaklaştı.

Takvimler 01 Nisan 2015 tarihini gösterdiğinde Yeşilgiresun Gazetesi'nde “Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya, Bir Heyetle Osman Ağa Anma Töreni için Giresun'a geliyor. Giresun'da her yıl düzenlenen Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitleri'ni anma törenlerine bu yıl Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya beraberinde 15 kişilik bir heyetle katılacak.” haberi manşetten veriliyordu. [33]

Habere devamla: “Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya ve beraberindeki heyet 2 Nisan 2015 Perşembe günü saat 09.00'da Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu makamında ziyaret edecek. Misafir heyet aynı gün saat 10.00 'da Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerini anma törenine katılacak. Polatlı Belediye Başkanı ve beraberindekiler saat 16.00'da Belediye Meclis Salonu'nda Başkan Kerim Aksu ve STK temsilcilerinin katılacağı toplantıda bir araya gelecekler.” deniliyordu. [34]

İşte bu toplantıda Polatlı Belediyesi, Araştırmacı Yazar Ö. Erden Menteşeoğlu'nu da unutmuyordu. Milli Mücadele konulu araştırmaların-dan ve Giresun ile Kardeş Şehir sürecindeki katkılarından ötürü ödüllendiriyordu. Yüzlerce kilometre öteden gelen bu ödül, Menteşeoğlu için çok önemliydi. Yıllar süren araştırmaları ve emeklerinin bir meyvesi olarak gördüğü ödül, O'nu çok mutlu etmişti. Polatlı Belediyesinin gösterdiği vefa örneği takdire şayandı. Bu ödül; sağlığında olduğu gibi vefatından sonra da kendi elleriyle yerleştirdiği çalışma masasının üzerinde durmaktadır.

03 Nisan 2015 tarihli Yeşilgiresun Gazetesi'nde ise “Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerini Anma Törenleri için geldikleri Giresun'dan ayrılacak olan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Polatlı Kent Konseyi Başkanı Serpil Öztürk, Meclis Üyeleri Alpay Poslu ve Musa Demir, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Savaş Dinçer, Polatlı Tarihi Alanlar Araştırma Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Sulama Birliği Başkanı Necip Toplu, Ankara Giresunlular Derneği Başkanı Salih Hacıömeroğlu, Polatlı Karadenizliler Derneği Başkanı Zeki Sönmez, Arkeolog Fatih Talay, Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu makamında ziyaret ederek Giresun'dan kardeşlik duyguları içinde ayrıldıkları” yazıyordu. [35]

16 Eylül 2015 tarihine geldiğimizde ise Giresun Heyeti Polatlı temaslarında bulunuyordu. Artık kardeşliği pekiştirme kararı alınmıştı.

Daha önce Giresun'da Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından Ö. Erden Menteşeoğlu'na gösterilen vefa örneği bu kez Polatlı'da karşımıza çıkıyor ve 16 Eylül 2015 tarihli Yeşilgiresun Gazetesi haberi şöyle veriyordu. “Başkan Aksu'dan Sönmez'e vefa plaketi. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu Polatlı Karadenizliler Derneği Başkanı Zeki Sönmez'i ziyaret ederek, Giresunlu Şehitlerin ortaya çıkarılması ve Polatlı ile Kardeş Şehir sürecindeki katkılarından dolayı plaket verdi.” [36]

Aynı gün Yeşilgiresun Gazetesi'ndeki haber ise şöyle idi. “Giresun, Polatlı ile kardeş şehir oldu. Giresun ile Polatlı'yı Kardeş Şehir yapan protokol Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafın-dan törenle imzalandı. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, tarihi birlikteliği geleceğe taşımak için barışa, kardeşliğe ve birlik-teliğe imza attık-larını söyledi.”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Sakarya Meydan Muharebe-si'ne katılan Osman Ağa'nın ve Giresunlu Yiğitlerin torunları ile kardeşlik sözleş-mesi imzalamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.”

Polatlı ve Giresun Belediye Meclisleri tarafından oy birliği ile alınan Kardeş Şehir sözleşmesi için Polatlı Belediyesi tarafından bir tören düzenlendi. Törene Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Akdeniz, MHP İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, CHP ilçe Başkanı Ömer Lütfi Türker, Polatlı Belediye Meclis Üyeleri, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Koordinatörü Em.Al. Kadim Koç, Polatlı Borsa Başkanı Yahya Toplu, Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Giresun Gönüllü Alayları Komutanı Osman Ağa'nın Torunu Cem Feridunoğlu, Ankara Giresun ve İlçeleri Derneği Başkanı Salih Hacıömeroğlu, yönetim kurulu üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Polatlı Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya yaptığı açılış konuşmasında, Giresunlu şehitlerin torunlarını, Şehitler Diyarı Polatlı'da ağırlamaktan iftihar ettiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasında yurdun dört bir yanından gelenlerin büyük emeği var. Giresun'un 42 ve 47'nci Gönüllü Alayları kendi illeri işgale uğramadığı halde büyük bir fedakârlıkla, vatan toprağını işgalden kurtarmak için canlarını ortaya koymuşlardır. Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı zor günleri atlatması için Sakarya Ruhunu örnek almak gerekir. Giresun ve Polatlı'nın tarihten gelen birlikteliğini, geleceğe taşımak, sosyal, kültürel, ticari ve diğer alanlarda işbirliği yapmak amacıyla kardeş şehir sözleşmesini imzalıyoruz.”

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Bugün şehitlerimizi ziyaret ettik. Giresunlu ve diğer şehitlerimize dua okuduk. Bu topraklarda 5713 şehidimizin yattığını biliyoruz. 192 Giresunlu şehidimiz var. Bu ülkenin kolay kurtarılmadığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin kolay kurulmadığını bizler çok iyi biliyoruz. Bunları görmek istemeyenlerin Polatlı'ya gelmesi gerekir. Kendi ili dışında şehitliği olan tek il durumundaki Giresun ülkemizin var olma mücadelesine iki Gönüllü Alayla katılmış, Sarıkamış'ta, Erzurum'da, Dumlupınar'da, Polatlı'da, Haymana'da, Afyon'da, İzmir'de, Çanakkale'de bizim dedelerimiz canlarını seve seve vermiştir. Giresun Belediye Başkanı olarak Milli Mücadele Kahramanı 47'nci Gönüllü Alayımızın Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa'nın koltuğunda oturuyorum. Gönüllü Alaylarımız 5 bin kişiyle gidip, geriye 250 kişiyle dönmüştür. Bu insanların çabaları ve özveriyle bugün işgal görmemiş bir şehrin belediye başkanı olmanın ve Osman Ağa'nın koltuğunda oturmanın onurunu yaşıyorum. Çanakkale'de Salihler Köyünde 1922 yılında Giresun Gönüllü Alayları karargâh kurmuş, barış sürecine giden yolda Atatürk'ün arkasında durmuştur. Bu köyde Osman Ağa ve Milli Mücadele Kahramanlarımızın hatıralarını yaşatmak için bir çalışma yürütüyoruz. Giresun Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılında Çanakkale ile Kardeş Şehir olmuştur. Polatlı ile kardeş şehir olma sürecinde önemli katkıları olan Karadenizliler Derneği Başkanı Zeki Sönmez, POTA Koordinatörü Kadim Koç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve meclis üyelerine, STK temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bu gün burada imzalayacağımız protokol, kardeşliğin, barışın ve sevginin belgesidir. Savaşların kazananı yoktur. Birbirimizi daha fazla sevmeye, birlikte barışı korumaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bu günden sonra Polatlı ile her alanda işbirliğimiz artarak devam edecektir.”

Konuşmaların ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Kardeş Kent Protokolünü imzaladılar. Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya, Başkan Aksu'ya Kadriye Oral tarafından yapılan Sakarya Savaşı'nın bir anını simgeleyen “Sancağı Yere Düşürmeyen Şehit Asker “tablosu hediye etti. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çok sevdiği Sakarya Atı üzerindeki özel bir çalışma olan tabloyu Yıldızkaya'ya hediye etti.” [37]

KAYNAKLAR

[33-34] Yeşilgiresun Gazetesi, 01.04 2015 e.t. 16.10.2018 (http://www.yesilgiresun.com.tr)

[35] Yeşilgiresun Gazetesi, 03.04 2015 e.t. 16.10.2018 (http://www.yesilgiresun.com.tr)

[36-37] Yeşilgiresun Gazetesi, 16.09 2015 e.t. 16.10.2018 (http://www.yesilgiresun.com.tr)

FOTOĞRAFLAR:

[45-48] Giresun Belediyesi Basın Bürosu e.t. 16.10.2018,

(http://arsiv.giresun.bel.tr/webs_haber_detay.aspx?hid=7040)

[46] Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (Kadim Koç)

[47] Yeşilgiresun Gazetesi, 16.09 2015 e.t. 16.10.2018

(http://www.yesilgiresun.com.tr)

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?