Batak

Behçet Necatigil'e göre 1889'da, Şükran Kurdakul'a göre 1886'da doğan Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu Cumhuriyet Dönemi'nin önemli adlarındandır.

1978'de ölen Baltacıoğlu çalışma yaşamına İstanbul Muallim. Mektebinde Öğretmen ola­rak başlar. 1913-1933 yıllarında İstanbul Üniversitesinde pedegoji profesörüdür. Bu ku­rumda dekanlık, rektörlük de yapar. 1939-1942 yıllarında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fa­kültesinde profesördür. 1943-1946 yıllarında Afyon milletvekilidir.

Baltacıoğlu 1 Ocak 1934'ten başlayarak uzun yıllar Yeni Adam'ı çıkarır.

Toplumbilim, tinbilim, sanat, felsefe, eğitim... onun yazılar yazdığı, incelemeler kotardığı alanlardır. Bu alanlarda inceleme, makale, deneme, fıkra türleriyle bilimselliği kucak­layan, kendine özgü bir alan yaratmıştır.

Yazın alanında de kendini gösterir Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu. Yalnızlar adlı öykü ya­pıtı, Batak adlı romanı; inanmak, Ölüler, Sait Çelebi, Hayvanlar, Akıl Taciri, Kafa Tamirci­si, Andaval Halas, Kütük, Dolap Beygiri, Karagöz Ankara'da, Küçük Şahit 1939-1961 yılların­da emek verdiği oyunlarıdır.

Oyunları, romanı, öyküsü kitaplaşmıştır. Rauf Mutluay'm oylumlu yapıtı 50 Yılın Türk Tiyatrosu'nda yazar, dönemin oyun yazarı olarak kimi oyunlarıyla yapıtta yer alır.

Yalnızlar adlı öyküsünü oyunlarını, Batak adlı romanını bulmak olası değil yazarın. Kim bilir hangi sahafta yıllardır dokunulmadan durmaktadır. Ya da hiç umulmadık bir ev­de 1940'lı,1950'li yılları kapsayan kitapların içinde...

Batak'la geçen yıl yüz yüze geldim Giresun'da. Gazi'de. Caddeden merdivenlerle inilen zeminde karton kutularda üç beş eski baskı yapıtın da bulunduğu bir kitapçıda... 

Yıllardır aranan bir dost buluşması sevinciyle satın aldım Batak'ı.

Saman kağıda basılı Batak. Kapağı albenili. Mavi üzerinde gözleri kapalı, kirpikleri çok belirgin, aşağıya düşmüş, tek gözyaşı çizgili düzgün bir kadın portresi. Arka, kapak renksiz, desensiz. On kapakta portrenin üstünde BATAK, kadının çenesinin altında ISMAYIL HAKKI BAMTACIOĞLU.

Kapak başta olmak üzere romandaki resimleri çizen Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu: "Yazan ve Resimleyen Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu

Basan ve Yayan YENİ ADAM. Yazarın yayın organı. 1943, İstanbul Sebat Basımevi. Roman for­ma forma yapıştırılmış. Fonmalar açılmamış. Ciltçi emeği gerekecek durumda...

Romanı ses getirmemiş; yazılara, eleştirilere konu olmamış Baltacıoğlu'nun. Behçet Necatigil'in Edebiyatımızda. İsimler Sözlüğü'nde, Şükran Kurdakul'un Şairler ve Yazarlar Sözlüğü'nde yazarın yaşam öyküsü içinde geçiyor. 

Rauf Mutluay'm oylumlu yapıtı (50 Yılın Türk Edebiyatı'nda 1943 yılında yayımlanan romanlarda adı geçiyor. Türk Dili Roman Özel Sayısı'nda Ali Püsküllüoğlu'nun düzenlediği Türk Romanları Kısa Kronolojisi'nde yer al­mamış. N. Ziya Bakırcıoğlu'nun Başlangıcından Günümüze Türk Romanı'nda Yıllara Göre Romanlarımız bölümünde yer alıyor Batak.

İ.H.B. Çamlıca 1942 adyazımlı Ön Söz: "Yazanı sıfatıyla soruyorum: "Batak' nedir?'

Bir roman mı bir hikaye mi, bir 'essai' mi? Yoksa hiçbiri değil de ilmi yahut felsefi bir etüt mü? "Batak"ta yaşayan insanlar bizimkiler, gerçekten gelenler mi yoksa kafamın için deki insanlar mı? "Batak"takiler olmuş, olağan şeyler mi, yoksa tasarlanmış, uydurulmuş şeyler mi? "Batak"ı yazan bunların hiçbirine cevap verebilecek halde değildir. İnsan iş­lerinin değeri kendinden önce kestirilemez ki sahibi de eserinin değerini önceden verebilsin ! Eserin değerini verebilecek olan, yalnız cemiyettir. Bütün acziyle ve bütün kuvve­tiyle eserimi cemiyete veriyorum. Bakalım onun zalim mahkemesi ne karar verecek ?"

"Adem ile Havva" efsanesiyle başlayan roman "kadın", "erkek, "güzellik", "çirkinlik", "sevgi", "nefret", "us", "duygu", "Mutluluk", "mutsuzluk", "hoşgörü" "kin-öfke"... gibi kavramları Ahmet, Zehra...gibi adlar çevresinde kurgulayarak canlandırıyor, irdeliyor, tartışı­yor...

Roman olarak da deneme olarak da felsefe yazısı olarak da okunabilecek bir yapıt Batak.

Seviyi, cinselliği de deneme denebilecek yazılarla tartışıyor yazar. Batak'ın so­nunda "içindekiler" bölümü bile romandan çok denemeye, "Deneme-roman"a yaklaştırıyor yapıtı.

"Adem ve Havva Efsanesi"yle bitiyor Batak. 1943'te üç bin basılan, satılıp satılmadığını bilmediğim, yıllardır okumak istediğim yapıtı ilgiyle okudum. Romana, denemeye, kişioğlunun iç dünyasına, bilinmezlerine bir bakış Batak...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Günay --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?