GİRESUN KİTAPLIĞINDA YENİ ESERLER ( I )

El yazması eserlerimiz ve hattatlarımız vardı bir zamanlar. Ahırlı kâğıtlar kullanırlardı. Tezhip sanatının ustaları ise Kuran-ı Kerim’leri, Kara Davut’ları süslerdi özenle. Şairlerimiz cönk denilen özel defterler kullanırdı. İs mürekkebi ve hokka takımı olmadan kayda geçmezdi akılda olanlar.

1718 yılında kurulan Yavuz Sultan Selim Camii Kütüphanesi’yle Karadeniz’de ilk kütüphaneyi hayata geçiren bu şehir, 690 kitabı unutsa da, kurucusu Müderris Elhaç İsmail Efendi’yi unutmadı. İşte yazımızın birkaç yerinde karşılaşacağınız “Kültür Şehri Giresun” deyimi buradan geliyor.

1910’lu yıllarda Giresun’a matbaanın ilk gelişi ile başlayan yayım hayatı her şeyi dahada kolaylaştırdı. Gazeteler, tiyatro eserleri, şiirler, dergiler derken Giresun’da kitaplar yayımlandı. Genç Mektepliler, Şenyuva, İzler derken, Aksu’lar, çotanak’lar çıktı karşımıza.

O yıllardan bu güne birçok eser, Kültür Şehri Giresun’un hafızasını canlı tuttu. İsimlerini minnet ve rahmetle andığımız Ref’i‘ler, Can Akengin’ler, Rahmi Korkut Öğütçü’ler, Nuri Ahmet Çimşit’ler, Bekir Sukuti’ler (Kulaksızoğlu), Edhem Naci’ler, Yusuf Ziya’lar, İbrahim Halil’ler, İbrahim Hamdi’ler, Ali Naci’ler, Mehmet Hamdi’ler, Osman Turgut Pamirli’ler, Osman Fikret Topallı’lar, Ali Saim Bozbağ’lar ve yüzlercesi işte bu kültür şehrine sağladıkları katkılar nedeniyle aradan bir asır geçmesine rağmen unutulmadılar. Unutulmayacaklar. İzler Mecmuası’ndaki bir şiir, Giresun Maarif Gazetesi’ndeki bir makale, Işık Matbaası’nda basılmış bir halkbilim risalesi O’nları canlı tutmayı başardı.

Bu ay birçok yazarımız Giresun kitaplığına yeni eserler kazandırdı. Başımızın tacı fındıktan, Sempozyum bildirilerine, efsanelerden biyografilere ve hatta anılara kadar varan geniş bir yelpazede meraklı olanların beğenisine sunuldu. Büyük emek ve özveriyle hazırlanan eserler, gelecek nesillere aktarılan kültür hazineleridir. Bu hafta sadece bir kısmına değinmekle birlikte önümüzdeki günlerde diğerlerinden de bahsedeceğiz.

Öncelikli eserimiz akademik bir çalışma. Toplamda 1240 sayfa ve iki ciltten oluşuyor. 19-20 Ekim 2017 tarihinde Giresun’da Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygula Merkezi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından organize edilen VII. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu’nda sunulan bildirileri içermektedir.

Dr.Öğr.Üyesi Abbas Karaağaçlı editörlüğünde YL Öğr. Ümran Turgut’un editör yardımcılığı, Kütüphane Daire Başkanı Mehmet Fatsa’nın yayın koordinatörlüğünde yayımlanan eser Türkiye - Rusya İlişkileri VII. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu adını taşımaktadır.

Sempozyum açış konuşmalarında Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Cevdet Çoşkun’un “Yirmi ülkeden iki yüze yakın bildiri başvurusu aldık. Bugün burada Orta Asya, Avrasya, Orta Doğu, Afrika ve Balkanlardan akademisyenler, yazarlar, emekli diplomatlar, iletişimciler gibi kendi alanında uzmanlaşmış değerli bilim insanlarını konuk ediyoruz.” Sözleriyle aslında bu eserin kapsamı açıkça ifade edilmektedir. [1]

Her iki ciltte toplamda 96 akademik makalenin bulunduğu eser Türkiye – Rusya ilişkileri alanında çalışma yapanlar ve meraklı olanlar açısından mükemmel bir kaynak teşkil etmektedir.

İkinci olarak ise “Yaşam Öyküleri ve Fotoğraflarla Görele’den Portreler” adını taşıyan eser Sayın Seyfullah Çiçek tarafından genişletilerek 2’nci baskısı yayımlandı. Valilerden, sanatçılara, sporculardan akademisyenlere kadar isim yapmış Göreleli ve Görele kökenli şahsiyetlere yer verilen esere yerelde büyük ilgi olacağı kanısındayım.

Seyfullah Çiçek baba dostudur. Babamın “Seyfullah parmaklarından mürekkep lekesi eksik olmasın” diye bedduasını almıştır. Bu beddua tutmuş olmalı ki Seyfullah ağabeyim yeni eserlerle karşımıza çıkmaktadır. Emekliliğin tadını çıkarmak yerine, bıkmadan usanmadan Görele ve Giresun’a kültür hizmetlerini sürdürmektedir.

Giresun binlerce yıllık geçmişiyle medeniyetlere beşiklik yapmıştır. Konumu itibarı ile ipekyolu üzerinde olması değerini dahada artırmış ve Karadeniz’in önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Bu nedenle Kale’si, Gedikkaya’sı, Ada’sı ve mahalleri olmak üzere her köşesi farklı kültürlere şahitlik etmiştir. Tabiri caiz ise “Kültür Yumağına” dönüşmüştür. Bu kadar farlı kültür anlayışının bir arada olması, efsenelerin, hikâyelerin ve söylencelerin doğmasına ve yaşamasına vesile olmuştur.

Yüzyıllarca dilden dile aktarılan bu efsane ve hikâyeler, genç yazarlarımızdan Sayın Murat Akyol tarafından kaleme alındı. “Giresun’da Efsaneler Söylenceler Masallar” adını taşıyan bu eser, kültür çeşitliliği açısından ne kadar zengin olduğumuzu kanıtlamaktadır. Gelinkayası’ndan Gedikkaya’ya, Gizli Geçitler’den Çaldağ’a kadar uzun zamandır duymadığımız, dinlemediğimiz gizemlerle dolu efsanelerimizi tekrar hatırlamamızı sağlıyor. Eğer kaledeki gizli geçitten önce Gogara’ya sonrada Ada’ya yürümek, hatta 2000 rakımlı Çaldağ’da kayık gezintisi yaparak tuz çayırında tırpanla tuz biçmek istiyorsanız bu eseri kaçırmamanız gerekir.

Yazımızın başında bir asır öncenin kültür elçilerinin isimlerini yazmıştık. Onlar Giresun’a kattıkları değerlerle unutulmadılar. Yeni eserleriyle unutulmayacaklar arasına eklediğimiz kültür elçilerimizi kutluyoruz. Umarız Kültür Şehri Giresun’a katkıları artarak devam eder.

KAYNAKLAR:

[1] Giresun Üniversitesi Yayınları, Türkiye – Rusya İlişkileri, 2018, İstanbul

Kitap Kapak 1 : Giresun Üniversitesi Yayınları, Türkiye – Rusya İlişkileri, 2018, İstanbul (Kapak Tasarım Arı Sanat)

Kitap Kapak 2 : Seyfullah Çiçek, Yaşam Öyküleri ve Fotoğraflarla Görele’den Portreler, Arı Sanat, 2018, İstanbul (Kapak Tasarım Yunus Karaslan)

Kitap Kapak 3 : Murat Akyol, Giresun’da Efsaneler Söylenceler Masallar, Kültür Ajans,2018, Ankara ( Kapak Tasarım Melike Kaya- Merve Yıldırım)

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?