Başarısızlık, Güvensizliğin Göstergesidir

İnsanların, umutlarının tazelendiği bu günlerde olumsuz konuşmak ya da eleştirel bir bakışla konuya yaklaşmak zordur. İnsanların, umutlu olması güzeldir! Ancak, hayallerle umudu da karıştırmamak gerekir. Hayal kurmanın, genel olarak başkasına zararı dokunmaz. İnsanlar, hayal dünyasında Karun kadar zengin olabileceği gibi bir astronot olarak uzay mekiği ile uzaydaki tüm gezegenleri ziyaret edebilir!  Hayalin sınırı yoktur! Hayal, toplumsal değil, bireyseldir. 

Buna karşılık umut, bireysel olduğu kadar toplumsaldır. Hayale göre elde edilebilir, kavuşulabilir bir yanı vardır. Umut, iyimserlik içerdiği gibi gerçeklik ile sınır sınıradır. Umut ile gerçeklik bazen iç içe geçebilir. Umut, sevginin de parçasıdır. Toplumun tüm bireylerini kapsayan bir umut, kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın, işbirliğinin de kapısını açar.     

***  

Ancak, aynı malzeme ile aynı bileşimi yaparak farklı sonuç alınamaz. Ne kadar fazla deney yaparsanız yapın, aynı malzemeden farklı sonuç çıkmaz, çıkamaz. Mevcutların tespiti yapılmadan, eldeki malzeme ile neler yapılabileceğinin analizi yapılmadan, en iyi malzeme, en uygun malzeme bulunmadan ister kimyasal, isterse fiziksel olsun, bileşimlerden farklı sonuç çıkmaz. 

Aynı durum, toplumsal yaşam içinde geçerlidir. Sürekli başarısızlık varsa insan, başka suçlu aramadan önce kendisine bakmalıdır. İnsan için geçerli olan bu durum bütün örgütsel yapılar için de geçerlidir. Dernekler, odalar, kooperatifler, şirketler için geçerli olduğu kadar siyasi partiler için de geçerlidir. Başarısızlık, analiz edilmeden, nedenleri araştırılmadan, tespitler yapılmadan her bir yeni seçim, yeni başarısızlık demektir.       

***  

Hayvanlar, birbirine güven duyarsa yan yana durabilirler. Koyunlar, sürünün köpeğine güven duymasa yan yana olabilir mi? Leylekler, birbirine güvenmeseler, kıtaları aşabilir mi? Hamsiler, birbirini yemeye çalışsa sürü halinde yolculuk edebilir mi? Arılar, birbirine güvenmese, görev bölüşümü, işbirliği ve dayanışma olabilir mi? Aynı kovanda yaşayabilir mi? Bitkiler, birbirine güvenmese ortak yaşam sürdürebilir mi? Aynı ortamı paylaşabilir mi? Canlılar dünyasının temel unsuru, güvendir. 

Hiç kuşkusuz, canlılar dünyasında olduğu gibi eşler arasındaki ilişkide de en önemli unsur, güvendir. Güven sevgiden  önce gelir. Güvenin olduğu ortamda sevgi de, saygı da kendiliğinden oluşur. Güven yoksa ilk önce sevgi azalır, sonra saygı. Güven, sürdürülebilirliğin de ön koşuludur. 

Canlılar dünyasında ve eşler arasında olduğu gibi toplumsal ilişkilerde de böyledir. Örgütsel yapılar için de aynı durum geçerlidir. Derneğiniz, şirketiniz, siyasi partiniz güvenilir ise korkmayın, kazanırsınız. Güven duyulan bir siyasi parti, sevgiyi, saygıyı koruma altına alır. Siyasi parti içindeki bireylerin her biri güven duyulan insanlar olsa sevgi de olur, saygı da. İşbirliği de olur, dayanışma da. Güven varsa organizasyon becerisi kat be kat artar. Güven yoksa herkes birbirinin kuyusunu kazar! 

*** 

Pazar günü yapılan seçimlerde yaşanan  başarılar ve başarısızlıklar nedeniyle birkaç şey söylemek gerek. İstanbul ve Ankara'da yaşanan değişim rüzgarı neden Bulancak'ta yaşanamadı? Giresun, neden kaybedildi? 

Tabi, şöyle söylemek mümkün: Bulancak için “Son iki seçimde 1000-3000 olan fark ortadan kalktı, başarılıyız.”, Giresun için “Çok az bir farkla seçimi kaybettik. Seçime katılma oranı biraz yüksek olsaydı, kesinlikle alırdık” şeklinde savunmayı duyabiliriz.

Bu savunmayı yapanlara, yapacaklara bir tek sorum var: Ne kadar güvenilirsiniz? 

Ayrıntısına girersek beraber yemek yediğiniz arkadaşınız size güvenir mi? Yoksa ilk fırsatta ayağınızdan çeker mi? Partinin tüm üyeleri ile bir güvenilirlik anketi, yapılsa sonuç ne olur? Beldenizdeki insanlarla güvenilirlik seviyenizi ölçen bir anket yapılsa durumunuz ne olur? 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?