Giresun Fındığına Farklı Fiyat Verilmelidir

Geçen Perşembe günü, bilim insanlarının fındık üzerine söyledikleri üzerine bir eleştiri yapmıştım. Bilimin, gözlemlerinin nesnel olması gerektiğini; objektif tespitler üzerinden çıkarımlarda bulunmasını gerektiğini dile getirmiştim.

Aynı koşullar altında herkesin aynı gözlemi yapması gerektiğini belirtmiştim. Aksi halde bir gözlemden söz etmek mümkün olmadığını söylemiştim. Sübjektif değerlendirmeler gözlem olarak ileri sürüldüğünde mutlaka sonucun, hatalı olacağını belirtmiştim. Hatalı gözlemle, hatalı genellemelere varılır ki, bilimin ters yüz edilmesi olduğu yargısını da öne sürmüştüm.

Bunlardan sonra Giresun fındığının maliyet hesapları ile Sakarya ilinde üretilen sanayi fındığının maliyetinin farklı olduğunu, arazi eğimi ve diğer unsurların maliyet hesabına katılması gerektiğini de dile getirmiştim.

Fındık rekoltesinin tespitinde çifte standardın olduğunu ifade etmiştim.

***

Bütün bunlar bin anımın canlanmasına neden oldu: 1986-1989 tarihleri arasındaydı. O zaman ki, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Tarım Satış Kooperatiflerinin alım ve satımını yaptığı ürünlerinin destekleme kararnameleri hazırlanmaktaydı. Kararnamelerden önce ürün raporları hazırlanırdı.

Bu yıllar, ikilemli yıllardır. Bir görüş destekleme zararlarının hazine için kara delik olduğunu ileri sürerek destekleme alımlarından vazgeçilmesini, tarım satış kooperatifleri piyasa koşullarında faaliyet göstermesini isterdi. Bu görüşün karşısında ise Tarım Satış Kooperatiflerinin destekleme alımı yapması gerektiği, ekonomik yararının yanında sosyal yararının olduğu, destekleme alımı yapılmaz ise üreticinin zorda kalacağı, tarım satış kooperatiflerinin de batacağı tezi dile getirilmekteydi. Siyaset dünyası, özünde destekleme alımından vazgeçmek istese de popülist bir yaklaşımla günü kurtarmak, seçimi kurtarmak adına destekleme alımlarına devam ediyordu.

***

İşte bu koşullar altında ürün raporları hazırlanarak hiyerarşik yapı içinde Bakanlar Kuruluna sunulmaktaydı. Bu yıllarda bir ya da iki yıl, ürün raporları hazırlayan ekipte yer almıştım. Giresunlu olmam nedeniyle fındık ürün raporunun raportörlüğünü yapmıştım. Giresun fındığı için farklı fiyat önerisini gerekçesi ile birlikte rapora eklemiştim. Dönemin tarım satış kooperatifleri ve destekleme alımlarından sorumlu Genel Müdür, raporu okuduktan sonra “Sen beni görevden aldırmak mı istiyorsun. Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın Bolu milletvekili olduğunu bilmiyor musun? Derhal çıkart.” deyince yapabileceğim bir şey kalmamıştı! Hiç unutmam, unutamam.

Genel müdür, siyasi gücün ne demek olduğunu, açıkça dile getirmişti. Raporda yer alan değerlendirmeyi eleştirmeyerek, Bolu ilinde (o zaman Düzce ili de, Bolu'nun ilçesiydi) de fındık yetiştiriciliği yapıldığından dolayı Giresun fındığından daha az bir birim fiyat verilmesine razı olmamıştı. Genel Müdürün üzerinde müsteşar yardımcısı, müsteşar, Bakan olduğu dikkate alındığında önerimin, daha yola çıkmadan engellendiğini ifade edeyim.

***

Siyasi gücünüz yoksa hiçbir sonuç almanız mümkün değildir. Ekonomik çıkarlarınızı savunmak adına örgütlü değilseniz yenilmeye mahkûmsunuz. Toplumsal talebi olmayan bir şeyi, bireysel iyi niyetle gerçekleştirmek de mümkün değildir.

Diliyorum ve umuyorum ki, siyasi parti ayrımı gözetmeden tüm Giresun milletvekilleri başta olmak üzere odalar, dernekler, kooperatifler, Giresun fındığına, özellikle tombul fındığa daha fazla fiyat verilmesi için çaba gösterirler. İlgili ve yetkili kurum ve kuruluşlar, geçmişte olduğu gibi gerçeğe uygun rekolte belirler. Yine ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlar, maliyet hesaplarını bölgesel ve arazi eğimi dahil olmak üzere elle ve makineli toplamaya göre farklı farklı belirler.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?