Refüjsüz Yol, Cinayet Yoludur!

İster kişi, aile; ister yerel yönetim, yerinden yönetim; ister kurum, şirket, kooperatif, oda, dernek; isterse özel, kamu olsun fark etmez. Kim olursa olsun, plan yapmalıdır, yapılmalıdır. Her şeyin başı plandır. Plan ile öncelikle mevcutların tespiti yapılır. Gerekirse pilot uygulamalar yapılarak, plan, sınanır. Sınama sonuçlarına göre genellemeler yapılır ve çıkarımlarda bulunulur. Plan, hedefleri belirlenir. Plan, varılacak düzeyi, noktayı somut bir biçimde ortaya koyar. Varılacak düzeyin sağlayacağı faydalar, sonuçlar ve çıktılar da değerlendirme içine alınır. İleride çıkabilecek olguları ve öngörülemeyenleri dikkate alarak sapmaları ve etkileri hesap edilir. Planlar kısa, orta ve uzun süreli yapılır ki, sapmanın etkisi azabilsin ve gerekli düzeltmeler yapılabilsin. Süre sonunda da, hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı da saptanır. Bu tespite göre yeni plan için hazırlık süreci başlar. Plan, kendini denetleme imkanı oluşturur.

***

Plan, aynı zamanda hesap işidir. Kaynakların büyüklüğü ile eldeki kaynağın nasıl harcanacağı öngörülür. Plana dahil olmayan giderler, israftır. Kaynakların kötü kullanımıdır. Plana dahil olmayan giderler, gereksiz borçlanmalara neden olur. Gereksiz borçlanmalar da geleceğin ipotek altına alınması demektir. Olumlu veya olumsuz etkileri ölçülmemiş demektir. Sonuçları öngörülmemiş demektir.

***

Bulancak ilçe merkezinde Karaburun'dan Küçük Sanayi Sitesine kadar süren ve eski sahil yolu olan şimdi iç yol olarak adlandırılan dolmuş ve benzeri toplu taşım araçlarının, otomobil ve her türlü nakliye araçlarının ve insanların sıkça kullandığı yolda, genişletme çalışmaları sürmektedir. Tahminime göre yol genişliği 10-12 metreden 18-20 metreye çıkarılmaktadır. Yolun iki yanına kaldırım yapılmakta ve aydınlatma direkleri yerleştirilmektedir. Yaklaşık 7-8 kilometre uzunluğundaki yolda bugün itibariyle üç tane trafik lambası bulunmaktadır.

Yapılan genişletme çalışmasının plansız olduğundan hiçbir kuşkum yok. Planlı olsa bu yol bu biçimde yapılmazdı. Dolayısıyla bir hesabının da olduğunu sanmıyorum. Plansız giderlerin, israf olduğunu söylemiştim. Ancak, hem plan hem de hesap boyutundan vazgeçtim. Seçimlere yönelik bir göz boyama faaliyeti olduğundan da vazgeçtim. Siz hiç, dakikada onlarca aracın geçtiği yirmi metre genişliğindeki bir yoldan karşı karşıya geçmeyi denediniz mi? Yirmi yaşında bir delikanlı olabilirsiniz, koşarak zıplayarak geçmeniz mümkündür, diyelim. Peki, okula gidecek olan sekiz yaşındaki çocuk karşıya nasıl geçecektir. Kaç adım atması gerektiğini, kaç saniyede, kaç dakikada geçebileceğini hiç hesap ettiniz mi? Ya da yetmiş yaşındaki bir yaşlının kaç adımda ve dakikada geçebileceğini bir kez olsun denediniz mi? Yaşlının elinde baston varsa, ayağında arıza varsa karşıya geçebilmesi mümkün mü?

Bu soruları daha fazla artırmadan ifade edeyim: Sözünü ettiğim yolda genişlemeden önce yılda üç beş yaralamalı kaza oluyorsa yol tamamlandıktan sonra her gün birkaç tane yaralamalı ve ölümlü kaza olacaktır. Yaya ve araçların karıştığı bu kazalarda yaralanan ve ölenlerin çoğu da çocuk ve yaşlılar olacaktır. Tepki koymak için illâ bir yakınınızın bir kazaya karışması mı gerekir?

***

Ülkemizde siyaset, büyük işlerle uğraşıp yer kapma, konum kazanma çabasında olduğundan böyle küçük işlerle uğraşacak siyasetçi de bulunmaz. Siyasetçilerin zamanları olmadığı için bu yolun bu şekilde yapılmasına itirazları da olmamıştır. Belediye başkanı, bir şeyleri cilalamanın peşinde olma gayreti ile bu cinayet yolunu yapmaya kalksa bile bunu engelleyecek, uyaracak bir muhalefet gücü yok mudur?

Bu yolu bu biçimi ile yapmak trafik cinayetlerine davetiye çıkarmaktır. Derhal, hemen, şimdi yolun ortasına refüj yapılarak yolu geçerken insanlara soluklanabilecekleri bir yer yapın. Yapılan yanlışlık ortadan kalkmaz ise de zararı en aza inmiş olur.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?