FINDIKTA 2013 REKOLTE MEYDAN SAVAŞI

Her yıl olduğu gibi bu yılda Temmuz ve Ağustos aylarında fındıkta rekolte meydan savaşı yaşandı.

Tarım ürünlerinde rekolte ilan etme yetkisi  sadece Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın görevi olmasına rağmen  nedeni bilinmez Türkiye Ziraat Odaları(TZOB), Karadeniz ve İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği(KMFİB) ve Fiskobirlik(FKB) gibi kurumlar görevleri olmamasına rağmen geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda rekolte tespit ve ilan ettiler.

TZOB fındığın üreten tarafı, KMFİB pazarlayan tarafı, FKB(önemini kaybetmiş) hem üreten ve hem pazarlayan tarafı olduğundan doğal olarak rekolteyi merak ederler. Ama bu merak onlara ayrıca rekolte ilan etme yetkisi vermez.

İlan edilen rekolte tahmin rakamları bazen birbirlerine yakın olabildiği gibi bazen de birbirlerinden çok farklı olabilmektedir. Bu farklı rakamlar yanıltıcı olduğu gibi bilgi kirliliği de yaratmaktadır. Ayrıca rekolte tespit harcamaları milli servetin gereksiz yere harcanmasına neden olmaktadır.

Bu kurumların hiç birisinin görev ve yetkileri arasında tarım ürünlerinin ve fındığın rekoltesinin tespit ve ilan edilmesi yoktur.

1-TZOB, 30 Haziran 2013 tarihinde 2013 yılı fındık rekoltesini açıklamıştır. TZOB, “fındıkta rekolte tahmini geçen yılın yüzde 26 altında, fındık üretiminin yüzde 99,2’sini karşılayan 14 ilimizde 484 bin 268 ton fındık üretimi beklendiğini” açıklamıştır. Ayrıca h

avaların sıcak gittiği, fındıklarda dökülme yaşandığı, bunun rekolteyi daha da aşağılara çekeceği belirtilmiştir.

Bu bir tahmindir.

Tahmin üzerinde nasıl bu kadar net konuşulur anlayamadım.

Üretim alanının, ocak sayısının ve çeşitlerin net olarak bilinmediği, ayrıca iç tüketimin ve gerçekleşen rekoltenin bile net olarak bilinemediği yerde tahminin bu kadar net belirlenmesini doğru ve inandırıcı bulmuyorum.

2-KMFİB, 4 Temmuz 2013 tarihinde 2013 yılı fındık rekoltesini açıklamıştır. KMFİB, Türkiye'nin 2013 ürünü fındık rekoltesinin kayıtlı dikim alanlarına göre 643 bin 34 ton olarak belirlendiğini, "Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık dikili alan büyüklüğü 178 bin 565 hektar olarak kullanılmakta olmasına rağmen, her yıl bu büyüklüğe göre hesaplanan rekolte tahmininden daha fazla tahakkuk olması, alan büyüklüğünün minimum 200 bin hektar olmasından kaynaklanmakta olup, söz konusu alan büyüklüğü de dikkate alındığında, normal iklim koşulları altında ülkemiz 2013 ürünü fındık rekoltesinin 661 bin 540 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir" demiştir.

KMFİB, Batı Karadeniz Bölgesinde fındık dikim alanının kayıtlı fındık dikim alanlarından fazla olduğunu iddia etmektedir.  Bu iddia doğru, eksik veya yanlış olabilir. TZOB ve KMFİB imkânlarını fındıkta ayrıca rekolte belirlemesinde kullanacağına Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın fındık alanlarının tespiti çalışmalarına yardım ederek kullanmalıdır.

            3-2013 yılında fındık rekolte tahmini yapan bir diğer kuruluş FKB’dir. FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar; “Şu anda piyasada bir sürü rakam var. Bir grup 484 bin ton diyor, bir grup 650 bin ton diyor. Yani tarım birliklerinin yaptığı da 580 bin ton civarında. Bizim yaptığımız rekolte tahminin de 570-600 bin ton gibi bir rakam var. Biz tamamen kendimiz yapıyoruz. Fiskobirlik olarak. Bizdeki rakam 570 ile 600 000 arasında. Yani hava şartları ile 575 bin ton çıkmıştı. Ama 570 bin ton civarında diyebiliriz” demiştir.

4-Fındığın rekoltesini esas belirlemesi gereken kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı dır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Bakanlığa bağlı İl Müdürlükleri sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile oluşturulan komisyon 2013 yılı tahmini Türkiye fındık rekoltesini 572 bin 385 ton olarak tespit etmiştir.

5.1-484 268 ton,661540 ton,570 000 ton ve 572385 ton rekolte  rakamlarından  hangisinin doğru, hangisinin yanlış ya da doğruya yakın olduğu ancak 2014 yılı Haziran ayına doğru belli olacaktır. Rekolte rakamları bir tahmindir. Bir hatası vardır ve olacaktır. Bu nedenle gerek Şubat-Mart ve gerekse Haziran sonu-Temmuz başı belirtilen rekolte tahminlerinde net ve kesin ifadelerden kaçınmak gerekir.

5.2-Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her yıl aynı tarihte olmak üzere fındık rekoltesini açıklamalı. Tüm kurumlar fındık rekoltesinin bu tarihte açıklanacağını bilmelidir.

5.3-Sivil toplum kuruluşları imkanlarını görevleri olmayan rekolte çalışması yerine rekolte çalışmalarında bir hata olmuşsa bu hatanın düzeltilmesi adına Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yardımcı olmak için harcamalıdır.

5.4-Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi rekolte açıklaması haricinde rekolte açıklamalarını yasaklamalıdır.

5.5-TZOB ve  KMFİB gibi  kurumlar Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’nde oluşturulan “Rekolte Komisyon”una birer temsilci verirler. Komisyonların belirlediği rakamlar ile TZOB ve KMFİB’nin rekolte rakamlarının aynı olması gerekir(farklılık varsa tutanaklarda belirtilir ancak tutanaklarda  farklı olarak belirtilmiş bir notun olmadığı görülmektedir). Komisyonların belirlediği rakamlar ile TZOB ve KMFİB’nin belirledikleri  rakamlar  aynı olmadıklarına göre temsilci diye gönderilen kişilerin  ya kurumlarını temsil etmedikleri ya da  bu kurumların aynı yıl içinde farklı 2 rekolte rakamı belirledikleri ortaya çıkmaktadır. Bu iki durumda adı geçen kurumların söylediklerinin inandırıcı olmadığını göstermektedir.

18.09.2013

Saygılarımla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Kaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?