Vurun Abalıya !

Vurun abalıya! 

Kamu kurumu niteliğinde çok sayıda kuruluşumuz var. Tüccarlar, sanayiciler, ticaret şirketleri ticaret ve sanayi odasına; esnaf ve sanatkarlar, esnaf ve sanatkarlar odasına;  avukatlar, barolara; mali müşavirler, meslek odalarına; mühendis ve mimarlar, meslek odalarına üye olurlar. Bu kuruluşlara üyelik, mesleki faaliyetin sürdürülmesi açısından zorunludur. Üyelik zorunluluğu, aidat ödeme zorunluluğunu da doğurmaktadır. Her bir üye, kurumlarına yıllık üye aidatı öder, en azından ödeme yükümlülüğü vardır.  

Bu meslekler gibi bir meslek daha vardır: Çiftçilik. Çiftçiler de, ziraat odasına üye olmak zorundadır. Diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında olduğu gibi çiftçi de yıllık aidatını öder, en azından ödemek zorundadır.  

***

18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren 7143 sayılı Yasa ile tüccarlara, esnaf ve sanatkarlara, avukatlara ve mali müşavirlere yönelik bir af getirmiştir. Bu meslekleri yürütenlerin, bağlı olduğu meslek kuruluşlarına olan borçlarının faizlerine af getirilmiştir. 31.03.2018 tarihinden önce tahakkuk etmiş aidat ve benzeri borçlarını faizsiz olarak ödeme imkanı oluşmuştur. 

Tüccarların, avukatların ve mali müşavirlerin hatta esnaf ve sanatkarların gelirin büyüklüğü ve elde edilme yöntemi yönünden çiftçilere göre daha avantajlı meslekler olduğu kuşkusuzdur. Gelirin elde edilme takvimi açısından da çiftçinin dezavantajlı olduğu bilinmektedir. Çiftçiler, yılda bir kez gelir elde edebilirken diğerlerinin günlük, aylık gelirleri bulunmaktadır. Karşılaştırmalı olarak bakıldığında çiftçilerin, her durumda, her koşulda diğerlerine göre daha sıkıntılı yaşam biçimleri vardır. 

7143 sayılı Yasa, çiftçilere göre daha avantajlı ve daha az sıkıntılı mesleklerde faaliyet gösterenlere gecikmiş aidatını ödemede faiz affını sağlamıştır. Fakat, 7143 sayılı Yasa, çiftçilere yönelik bir gecikmiş aidata yönelik faiz affını çok görmüştür!    

***

Tüccarlar, esnaf ve sanatkarlar, avukatlar, mali müşavirler, mühendis ve mimarlar zorunlu olarak yalnızca meslek kuruluşlarına aidat öder. Yani, bir mesleki kuruluşa aidat ödemesi yaparak mesleki faaliyetini yürütebilirler. Bir başka kuruma, kuruluşa aidat ödeme yükümlülükleri yoktur.

Çiftçiler, öyle mi?  Meslek kuruluşları olan Ziraat Odası yanında fındıkla uğraştığı için Fındık Tarım Satış Kooperatifine, Fındık Üreticileri Birliğine, fındığın yanında kivi de yetiştiriyorsa Kivi Üreticileri Birliğine, fındık ve kivinin yanında koyun yetiştiriyorsa Islah Amaçlı Koyun Yetiştiricileri Birliğine üye sıfatıyla aidat ödemesi gerekmektedir. Yaptığı, ürettiği ürüne ve ürünün sayısına göre çok sayıda üretici ve/veya yetiştirici birliğine üye olması ve aidat ödemesi zorunludur.    

Ülkemizde çiftçi de, köylü de, üretici de örgütsüzdür. Köylünün ve üreticinin üyesi veya ortağı olduğu kuruluşların sayısının çok olduğunu bundan öncede dile getirmiştim. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren yetiştirici birlikleri ve üretici birlikleri aidat yönünden çiftçinin yükünü daha da artırmaktadır.  

***

Özetle, çiftçilere göre daha avantajlı meslekler bir aidat yükümlülüğü ile mesleğini yürütme şansına sahipken ve bu avantajlarına rağmen aidatına yönelik faiz affı getirilmişken çiftçilerin aidat borcuna yönelik affın getirilmemiş olması  çiftçinin sahipsiz olduğunun açık bir göstergesidir. Umarım ve dilerim, çiftçinin sesini duyan birisi olur ! Daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere çiftçinin sahipsizliğinin yanında mesleki faaliyetini yürüme adına birden fazla kurum ve kuruluşa ortak veya üye olması da bir başka sahipsizlik göstergesidir. Umuyorum ve diliyorum, bu keşmekeş de bir gün biter!

Vurun abalıya!     

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?