FIN-DIK BAH-ÇE-LE-Rİ YAŞ-LI DE-ĞİL-DİR(3)

Sevgili okurlarım,

Fındıkta yaşlanmanın belirtileri ile halk bahçelerinin durumunu belirttikten sonra yaşlanma belirtileri ile bahçelerin durumu acaba örtüşüyor mu? Ne kadar örtüşüyor? Ona bakalım.

Yaşlanma belirtileri ile halk bahçelerinin özellikleri hiç örtüşmemektedir.

Fındık bahçesinin yaşlı olabilmesi için; Ocakların tamamının yada tamamına yakınının yaşlanmış olması gerekir.

Oysa halk bahçelerinde fındık dallarının yaşı uygulamaların yanlış yapılması sonucu 15-30 yıl aralığındadır. Dallar  yaşlı olmayıp bakımsız ve verim çağındadır. Dalların yaşlı olmadığı yerde ocaklar da, bahçeler de yaşlı değildir.

Bende bir fındık üreticisiyim.

Bahçem 50-60 yıl önceleri babam tarafından ilkel yöntemlerle dikilmiştir. 50-60 yıl önce dikilen fidanların tamamı dal olduktan sonraki 20-30 yaşlarında kesildi. Ocaklarda dalların yaşı  en fazla 30 dur. Yaşı 30 dan fazla olan dal yok denilecek kadar azdır. Yaşlanmış dalların olmadığı bahçemde yaşlanmadan dolayı verim düşüklüğü vardır denilemez. Evet bahçemde verim düşüklüğü var ama bu verim düşüklüğünün sebebi yaşlanma değildir.

Bilgisizlik ve bakımsızlık ve bunlardan dolayı verim düşüklüğü tamamen fındık üreticilerinin hatasıdır.

Bilgisizlik ve bakımsızlığın hâkim olduğu bahçelerde verim sıfırlanmaz, düşük seviyelerde olmaktadır.

Ama düşük seviyelerde de olsa olmaktadır.

Oysa yaşlanma canlıların yaşamlarının belli bir bölümüdür.

Canlıların hayatlarının-yaşamlarının son bölümüdür.

Yaşlanma sonunda fındık dalları, fındık ocakları ve bahçeleri kurur. Verimleri sıfırlanır.

Gerçekten yaşlanmış ve verimden düşmüş fındık dalları ne yapılırsa yapılsın ürün verir hale gelemez. Yaşlanmış dallar-ocaklar dibinden kesilip kökleri sökülür.

Yaşlanma belirtileri ile halk bahçelerinin durumu birbirlerine hiç benzememektedirler.

Halk bahçelerinde verim düşüklüğü olduğu doğrudur.

Hatta bu düşük verimin yıllar geçtikçe daha düştüğü de doğrudur.

Mesleğim gereği 39 yıldır Giresun ve Ordu illerinin köylerinin büyük bir kısmının bahçelerini gezdim. İnceleme imkânı buldum. Binlerce bahçe, ocak, dal, fidan, sürgün, karanfilli tomurcuk, karanfil, çotanak resimleri ile dal kökleri resimleri çektim.

Giresun ve Ordu illerinde (kesilmeden, kurumadan yada hastalanmadan) 45-50 yıl ürün vererek ömrünü doldurmuş, yan dalları ve sürgünleri kurumuş, koflaşmış, sürgün veremez hale gelmiş ve verimleri düşmüş-sıfıra yaklaşmış fındık bahçelerinin oranı tüm fındık alanlarının % 1-2 sinden az (yok denilecek kadar az) olduğunu tahmin ediyorum. 45-50 yıl ürün vererek yaşlanmış bahçeler Fındık Araştırma Enstitüsü’nde ve bilinçli fındık tarımı yapan çiftçilerde bulunmaktadır.

Fındık bahçelerinin kalan kısmında bilgisizlik ve bakımsızlık hâkim durumdadır.  

Olmayan  ya da yok denebilecek kadar az olan bir şeyin sorunu büyük olmaz.

SONUÇ: 

1.1-Yaşlı bahçelerin oranının yok denilecek kadar az olması,

1.2-Toprağın sığ (15-20 cm) ve yapısının iyi olmaması (yani killi, kireçli, purlu ve kumlu olması), don ve kuraklığın olumsuz etkisi, fındık hastalık ve zararlıları ile zamanında ve önerildiği gibi mücadele yapılmaması gibi nedenlerle fındık dallarının erken yaşlanması ve kesilmesi,

1.3-Bilgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı dalların sürekli yenilenmeleri;

-Dalların sürekli genç-orta yaşlarda oluşmasına neden olmakta,

-Dalların yaşlarının 15-30 yaş aralığında oluşmasına neden olmakta ayrıca 

-Dalların yaşlanmasını engellemektedir.

Halk bahçelerinde bu durumların olması,

1.4-Dikim tarihleri 100-150 yıl ya da daha fazla olan halk bahçelerinin her 50-60 yılda bir yenilenmesi gerekirken günümüze kadar hiç yenilenmeden düşük verimle gelmeleri.

1.5- Gerçekten yaşlanmış ve verimden düşmüş fındık dalları ne yapılırsa yapılsın ürün verir hale getirilemezken halk bahçelerinden düşük seviyelerde(50-120 Kg/da arasında) sürekli ürün alınması,

1.6-Yaşlanmış bahçelerde, fındık dalları 45-60 yaş aralığında, birbiri ile aynı yaşlarda yada birbirine yakın yaşlarda olurken halk bahçelerinde çok sayıda ve farklı yaşlarda fidan, genç dal ile verim çağında dalların bir arada bulunması,

1.7-Yaşlı olduğu iddia edilen halk bahçelerinin özellikleri ile yaşlanmış bahçelerin özelliklerinin hiç örtüşmemesi,

HALK BAHÇELERİNİN  “YAŞLI OLMADIĞINI” GÖSTERMEKTEDİR.

HALK BAHÇELERİ BİLGİSİZCE DİKİLMİŞ VE BAKIMSIZDIR.

2-Halk bahçelerinde verim düşüklüğünün olduğu normaldir ve doğrudur. Hatta bu düşük verimin yıllar geçtikçe daha da düştüğü doğrudur.  Bu verim düşüklüğünün sebebi olmayan yaşlılık değil fındık tarımında dededen toruna, babadan-oğula, komşudan komşuya intikal ederek uygulanan “İLKEL FINDIK ÜRETİM SİSTEMİ” dir.

3-Fındık tarımının en acı tarafı Çiftçi Kayıt Sistemine(ÇKS) kayıt yaptırmış 350 000 çiftçinin % 25 inin  tek gelirinin fındık olduğu ve bunların köyde bahçelerinin başında oturduğu,  % 75’inin ek gelirinin fındık olduğu ve bunların maalesef köyde oturmadığı ancak hasat zamanı köye geldikleri bilinmektedir. ÇKS ye kayıtlı olup kağıt üzerinde fındık çiftçisi görülen ve gerçekte fındık çiftçisi olmayan % 76 oranında olan vatandaşların memur-çiftçi, esnaf-çiftçi, işçi-çiftçi, emekli-çiftçi, gurbetçi-çiftçi, kahvelerde pişpirik oynayan vatandaş-çiftçi vs oldukları ve fındık tarımı ile ilgilenmeye zaman bulamadıkları belirlenmiştir.

Sevgili okuyucularım,

Emekli-çiftçi grubuna giren çiftçilerden biri de benim. 6-7 da dolaylarında bahçem var. ÇKS ye göre fındık çiftçisiyim ama gerçekte fındık çiftçisi değilim. Fındık tarımında yapılması gerekenlerin tamamını en iyi derecede bilmeme rağmen şehirde oturduğum ve köyde oturamadığım için fındıkla yeteri kadar ilgilenemiyorum. Bahçemde verim düşüklüğünün en büyük nedeni budur.

4- 2012 yılında Giresun ve Ordu illerinin 343 000 ha dolaylarında fındık bahçelerinden 287 000 ton yani dekardan ort 84 Kg fındık alınmıştır. Halk bahçeleri yaşlı olsaydı verimleri dekar başına ort 84 Kg yerine 5-10 Kg yada daha düşük olması gerekirdi.

2012 yılında dekara 84 Kg ürün alınan ve yaşlı olduğu iddia edilen halk bahçelerinde dededen toruna, babadan-oğula, komşudan komşuya intikal ederek uygulanan “İlkel Fındık Üretim Sistemi” yerine “Modern Fındık Üretim Sistemi”nin yarısı dahi uygulansa toprağına ve yüksekliğine göre değişmek üzere dekara verim 150-250 Kg’a yani bu günkünün iki-üç katına çıkartılabilir.

Soruyorum! Yaşlanmak ve verimden düşmek bu mudur?

S O N U Ç :

Fındıkta bilgisizlik ve tembellik belirtileri ile yaşlanma belirtileri karıştırılmaktadır.

Çiftçilerin yaptığı uygulamaların tamamı yanlıştır.

YANLIŞ YAPILAN HİZMETLERE-UYGULAMALARA BAKARAK FINDIK YAŞLANMIŞTIR VE YENİLENMESİ GEREKİR DENİLEMEZ.

FIN-DIK  BAH-ÇE-LE-Rİ  YAŞ-LI  DE-ĞİL-DİR. YALNIZ FIN-DIK  TA-RI-MI  BİL-Gİ-SİZ-CE  VE  İL-KEL  YA-PIL-MAK-TA-DIR .

Saygılarımla

30.10.2013

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Kaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?