FINDIK NE ZAMAN TOPLANMALIDIR ?

Her yıl fındığın ne zaman toplanacağı tarih bir sorun olmaktadır. Fındığı daldan mı yerden mi toplayalım? Bir kısmı daldan kalanı yerden mi toplanmalı? Toplanırsa ne zaman toplanmalı?

Fındık hasat zamanı ile ilgili bir çok araştırma yapılmış ancak gelecek yıllar için meyve kalitesinin en yüksek seviyeye ulaştığı yada meyvenin olgunlaştığı tarihte meyve içinde, kabukta ve zuruf üzerinde fenolojik olarak herhangi bir hasat kriteri tespit edilmemiştir.

Fındık meyvelerinin tablaları düz, düz-meyilli ya da ortalarından dışa bombeli yani çıkıntılıdır. Örneğin; Tombulun tablası geniş ve yayvan, ortası kabarık, meyve bu kısım üzerinde bir tarafa meyilli olarak durabilmektedir. Palazın meyvesi basık, tablası geniş, uç kısmı havlıdır. Foşanın tabla kısmı dardır. Çakıldağın tabla kısmı geniş, düz ve nispeten dışa bombe yapmıştır. Uzunmusa ve sivri fındığın tablası dışa çıkıntılıdır.

Kabuklu fındığın tablasının üzeri (krem şantiye benzer) beyaz-süt beyazı renginde bir madde ile kaplıdır.

Fındık meyveleri ve zurufları topraktan su ve besin maddelerini; dal → sürgün → meyve sapı → göbek bağı yolu ile alır. Meyve sapı, tablanın ortasından dışarı çıkan göbek bağının dışarıda kalan ucuna bağlıdır. Göbek bağının diğer ucu iç meyvenin sütur çizgisi üzerinde, yanağın meyve ucuna yakın kısmında tohum taslaklarına ya da yumurtalara bağlıdır. Fındık meyvelerinin olgunlaşması ile su ve besin maddelerinin meyve sapından göbek bağına geçişi durmaktadır. Bu geçişin durmasından itibaren kabuklu meyvenin içinde, tablasında, zurufta ve sürgünde bir takım değişiklikler olmaktadır.

1-Kabuklu meyve içinde olan değişiklikler;

1.1-Su ve besin maddelerinin meyve sapından göbek bağına geçişinin durmasından itibaren göbek bağı canlılığını kaybetmeye başlar, beyaz olan renginin yavaş yavaş griye, açık kahverengine ve bilahare kahverengine döndüğü ve 5-10 gün içinde kuruduğu görülür.

1.2-Göbek bağının canlılığını kaybetmeye başlamasına paralel olarak iç meyvenin renginin beyazdan krem rengine döndüğü görülür.

2-Zurufta olan değişiklikler;

Su ve besin maddelerinin zurufa geçişinin durması ve göbek bağının kurumaya başlaması sırasında zurufun meyveyi saran kısmının üçte ikisinin renginin sarımsı kırmızı-kahverengi olduğu görülür. Zurufun meyveyi saran kısmının renginin sarımsı kırmızı-kahverengi olduğu andan itibaren fındık daldan toplanabilir. Çotanaklara ve zuruflu meyvelere dıştan bakıldığında birinci gösterge bu özelliktir.

Su ve besin maddelerinin meyve sapından göbek bağına geçişinin durması anından itibaren fındık daldan toplanabilir. Su ve besin maddelerinin meyve sapından göbek bağına geçişinin durduğu zaman nasıl anlaşılır? Su ve besin maddelerinin meyve sapından göbek bağına ve iç fındığa geçişi olduğu müddetçe meyvelerin tablalarının rengi beyaz-süt beyazı rengindedir. Bu geçişin durması anında; tablanın ortasında göbek bağının dışarı çıktığı yerde, tablanın beyaz-süt beyazı olan rengi kahverengine dönerek “1-3 mm çapında bir leke oluşur”. Bu kahverengi lekeye “Kaya lekesi” denilir. Fındığın tablasında Kaya lekesi’ nin oluşması sırasında meyve kalitesi de en yüksek seviyeye ulaşır. Kabuklu fındığın tablasının ortasında “Kaya lekesi”nin oluşmasından itibaren fındık daldan toplanabilir. “Kaya lekesi” nin genişliği 1-3 mm ve rengi açık kahverengi ise meyve yeni olgunlaşmış ve toplama olgunluğuna gelmiş demektir. Eğer bu kahverengi Kaya lekesi’nin genişliği 4-5 mm veya daha genişse meyvenin olgunlaşması daha önceleri(3-5 gün önce) tamamlanmış demektir. Görüldüğü gibi Kaya lekesi’nin oluşması ve görülmesi ile fındığın toplanma zamanı kolayca tespit edilmektedir. Bu kriter fındığın daldan toplanma zamanını belirleyen en net ve en kolay anlaşılır kriterdir.

Kaya lekesi’nin oluşmasından itibaren meyve ile sürgün arasında su ve besin maddeleri iletişimi kesiliyor, zurufun rengi gittikçe kahverengileşiyor, zuruf ve meyve gittikçe kuruyor. 10-15 gün sonrada çotanak kendiliğinden yere düşüyor.

FINDIĞIN TOPLANMA ZAMANININ TESPİTİNDE ŞÖYLE BİR YOL İZLENEBİLİR.

Temmuz ayının son haftasından veya Ağustos ayı başından itibaren başlamak üzere iki günde bir;

a-Çotanaklarda zurufun meyveyi saran kısmının yarıdan fazlasının ya da üçte ikisinin rengi hafif sarımsı kahverengi-kırmızıya döndüğü günler gözlenir.

b-Çotanaklarda zurufun meyveyi saran kısmının yarıdan fazlasının ya da üçte ikisinin rengi sarımsı kırmızı-kahverengine döndüğü günlerde meyvelerin tablalarında “1-3 mm çapında kahverengi Kaya lekesi” nin oluşup oluşmadığına bakılır. Tablanın ortasında Kaya lekesi’ nin oluşmasından itibaren fındık daldan toplanabilir. Ancak incelenen meyvelerin yarıdan fazlasında Kaya lekesi’ nin oluşması gerekir. Kısaca incelemeye alınan meyvelerin yarıdan fazlasının tablasında Kaya lekesi’ nin oluşmasından itibaren fındık daldan toplanabilir.

OLGUNLAŞAN FINDIĞIN % 20-30 u DALDAN, % 70-80 i YERDEN TOPLANIR.

15-20 dekar veya daha büyük fındık bahçelerinde Kaya lekesi’ nin oluşması ile başlanan hasatta fındıkların % 20-30 u daldan, kalan % 70-80 i yerden toplanır.

Bu gözlem-araştırma 2012-2016 yılları arasında kendi bahçemde yapılmıştır.

Makaleyi Paylaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Kaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?