Tabana Bak Tabana !

Taban, tavan oldu! Ayakkabının tabanı, tavan olsa ayakkabı olmaz, olsa olsa şapka olur! Evin tabanı, tavan olsa ev ev olmaktan çıkar! Bazı fotoğraflarda evin çatısı tersyüz edilmiş olsa da evin zemini, yine zemindir. Siz, taban denilince ne anlarsınız? Bir şeyin en alt noktasıdır. Buradan aşağıya inilmez yada altı yoktur!  Bir tabanın altı varsa orası taban değildir! Denizin dip noktasının altı deniz değildir!  

İnsanlar, neden kandırılır, bilemem! Taban fiyat, taban fiyat diye! 2019 yılı ürününü, piyasaya 18 Liradan,  20 Liradan, 25 Liradan satanı duydunuz mu?  O zaman, neden taban fiyat açıklandı, denilmektedir? Açıklanan, olsa olsa tavan fiyattır.  

  ***   

Güya, TMO fındık ürününü 17 Lira taban fiyatla alacaktı. Peki, uygulama nasıl gerçekleşti, gerçekleşmektedir. Üreticiler, öncelikle internet üzerinden teslim günü randevusu almaktadır. Randevu, sırasında teslim edebileceği fındık miktarını öğrenmektedir. Yani bir kota ile karşı karşıyadır. Daha önce söz etmiştim. Reklamlar faslında dönüm başı 2 Lira destek verildiğinden fiyatın gerçekte 19 Lira olduğu dile getirilmişti. Bu nedenle dönüm başı 100 Kg. altında kota olmaması gerekirdi. TMO'nun koşullarına uymayan ürünler, piyasaya gitmektedir. TMO'nun şartlarına uysa bile zorlukla karşılaşan üreticinin adresi, yine özel sektördür.   

Öte yandan, miktarı ne olursa olsun kota, bahçesine iyi bakım yapan çiftçiyi cezalandırma işlemidir. Tamam, bazı üreticiler, dönüm parası adlı desteği aldığı için bahçesinin bakımına önem vermemektedir. Hiç kuşku yok ki, bu tavır, kabul edilemez. Ancak, gerçekten bahçesinin bakımını yapan, emeğini tamamen bahçesine harcayan bir kişi, kota üstü üretimi alınmayarak, cezalandırılmış olmaktadır. TMO'nun alım uygulamaları nedeniyle alırmış gibi yaptığını dile getirmiştim. Her ne kadar bazı milletvekillerinin alım noktalarını gezerek hiçbir sorun yokmuş demelerine bakmayın: TMO, insanların önüne fire, cins yönünden zorluklar çıkarmaktadır. Dolayısıyla özellikle cins yönünden karışık fındık getirenlerin önünde çok büyük bir engel bulunmaktadır.

Yurt dışında ve bölge dışında yaşayanlar ile fındık yevmiyesi, patoz ücreti, kredi borcu olan üreticiler zorunlu olarak ürünlerini piyasaya indirmektedir. Fındığını satıp çocuğuna okul giysisi, defter, kalem ve kitap alacak üreticinin düştüğü acizliği, nasıl anlatalım. Ya da fındığını satmadan okul araç ve gereçlerini nasıl satın alabilir? Yine bazı milletvekillerinin, ziraat odası yetkililerinin fındığı pazara sunmayın, sunmakta acele etmeyin demelerine bakmayın. Ancak, üreticinin derdinden anlamayanlar bunu söyleyebilir: Terme'den gelmiş patozcu, alacağını bırakır da gider mi? Tarım Kredi Kooperatifi, genellikle 30 Ağustos vadeli olan ve vadesinde ödenmeyen alacağına temerrüt faizi uyguladığında kim üreticinin yardımına koşacaktır? Milletvekili ve oda yöneticileri birinin yardımına koşsa hangi üreticinin derdine derman olabilecektir. İşin özü, Ağustos sonu, Eylül ayında üreticilerin çoğu değişik gerekçelerle olsa da ürünlerini satmak zorundadır. Eylül ayının ikinci yarısını yaşadığımız bu günlerde TMO başta olmak üzere Fiskobirlik ve özel sektör ne kadar ürün satın almıştır? Bir çalışma yapılarak üreticiden satın alınan ürün miktarı tespit edilebilir. Bu çalışmayı yapmadan bir tahminde bulunmak gerekirse ürünün yarısından fazlasının satıldığını öne sürmek abartı olmayacaktır.          

  ***   

Yaklaşık 300.000 ton kabuklu fındık satışa konu olmuş ise satılan bu fındığın ortalama satış bedeli nedir? Piyasada 10 Lira ile 17 Lira arasında fındık satıldığını gördük. Elimizde veri olmamakla beraber tüm ürünün satış ortalamasının 13-14 Lira civarında olabileceğini öngörmekteyim. Yani, üreticinin elinden fındık yaklaşık 2,35 Dolardan alınmıştır. Bu fiyatın üreticiye yaramadığı açıktır. Üreticiye yaramadığı gibi ülkenin dış ticaret açığına da ilaç olamayacaktır. Kilogramı yaklaşık 4,7 Dolar ortalama ile satılacak iç fındıktan yılsonunda 300.000 ton satılabileceği varsayımıyla 1,400 milyar Dolar gelir elde edilebilecektir. Kısacası, bu yıl satılan fındığın % 5'inin bile 17 Liradan satılamadığının, oluşan ortalama fiyat nedeniyle ihracat gelirimizin çok ciddi oranda düşeceğini, şimdiden haber vermiş olayım.    

  ***   

17 Lira olarak açıklanan taban fiyat, gerçekte başfiyattır. Gerçek taban fiyat, 10 Lira olmuştur. Ortalama fiyatın da 13-14 Lira olduğu düşünülmektedir. Fındık alım satımı yapılan borsalara düşen görev, kilo başına ortalama fiyatın sürekli olarak açıklanmasıdır. Üreticiyi aradan çıkartıyorsunuz, ama sonuçta olan ülke ekonomisine oluyor. Cambaza bak cambaza, hikâyesi: Tabana bak derken birileri yukarıdan malı götürüyor!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Giresunspor'da kötü gidişin sorumlusu sizce kim?