ÖĞRETMENDEN NE BEKLENİR ?

Yıllarını eğitim öğretime vermiş birisi olarak, bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünürüm. Öğretmen gerçekten de beklentilerin adamıdır. Toplum, çevre, devlet, birey sizden birşeyler bekler. Tecrübelerimin bana söylediği ya da toplumsal dinamiklerin bellettiği beklentilerin neler olduğuna birlikte bakalım. Gerçekten öğretmenden ne beklenir, öğretmen de bu beklentilere nasıl cevap verir? Öğretmen: Ulaşılabilir, nazik, merhametli, şeffaf, düşünceli ve kendisi olandır. Bunları azamî taşıyan biri öğretmenlik yolunda epey mesafe alır.
Ulaşılamayan adamdan öğretmen olamaz. Nedir ulaşılma? Ulaşılan insan, bürokrasiye teslim olmamış adamdır. 
İyi bir öğretmenin ulaşılabilir olduğu, onun sorun çözücü olmasından belli olur. Mevzuat hazretlerine sığınmayan, pratik kararlar alabilen öğretmen, ulaşılabilir öğretmendir. Üstenci ve nota bağımlı öğretmen, ulaşılabilen öğretmen değildir. Sadece nota dayalı öğretmen tipi, zaten ukala bir öğretmen tipidir. Aramızda da epey vardır. Okula uğramayan, sınıftan kaçan, telefonla ve sosyal medyayla erişilemeyen bürokratik öğretmen böyle bir tiptir. Tipik özelliklerinden birisi de bu öğretmenlerin oldukça tutucu ve değişime açık olmamalarıdır. Bu ulaşılamaz öğretmen tipleri, kendi fanuslarında yaşayan sosyopat tiplerdir.
Öğretmen nazik olmalıdır. Haddeden geçmiş nezaket yal-ü bal olmuş sana diyen şair duyarlılığı sevgilinin kibarlığına gönderme yapar. Ben de diyorum ki: "edebiyatçılar edepli olmalı, hem de edeb-i İslamiye ile müteeddip olmalı" diyorum. Edebi, nezaketi öncelemeyen, sadece kurallar manzumesine dayanarak öğretmenler yapanlar, kendini "memur" zanneden tiplerdir. Öğretmenin imanlı, edepli, vicdanlı olmasını isteyen Akif haksız mıdır? Öretmenler odasına gelen halkımızı yarı aydın kibriyle, kokuyor diye ötekileştiren tiplerden, muallim olamaz! Olsa olsa, sıradan bir memur olur! Oysa öğretmenlik, memurluktan öte bir yapının adıdır. Bu mesleği sadece maaş için yapanlar, sıradan insanlardır. Öğretmen vizyonu olan insandır. Kılık kıyafetimiz de, nezaketimizin taşıyıcısı olacaktır.
Öğretmen aynı zaman da şeffaf olan adamdır. Gizli kapaklı, sinsi, hesapkar adamlardan öğretmen olamaz. Maalesef mesleğimizi itibarsız kılan şeylerden birisi de bu şeffaf olmayan adamların sayısını artmasıdır. Genelde yönetici öğretmenlerde gördüğümüz bu hal, ilkesel bazda mesleğe ihanettir. Bir öğretmenini, diğer öğretmene kırdıran sinsi ve hesap verir olamayan öğretmenlere şahit oluyoruz. Yazılı kağıdını göstermeyen, bakarsam sınıfta kalırsın diyen öğretmen otoriter ve gizli kafalı öğretmendir. Ne olur yazılı kağıdını görse? Nesnel bir not verici, hangi öğrenci bakışından korkar? Öğrencisini özne göremeyen öğretmenden, şeffaf ve demokrat bir kafa çıkmaz. Nesne olan öğrenci de ilerde ezik bir adam olur. Açık, saf, hesap verebilir öğretmen, çağdaş ve özgüveni iyi bir öğretmendir.
Düşünceli ve fikreden bir öğretmen, çevresine ışık saçan bir volkandır. Düşünme melekesini geliştiremeyen öğretmen, sohbet karakterini de geliştiremeyen bir adamdır. Bu öğretmenler, sosyal yalnız ve silik bir karakter olarak kalacaktır. Toplumsal karşılığı olmayan, etkisiz öğretmen tipi bunlardır. Tefekkürü, tezekkürü, tedbiri elden bırakmayan öğretmenler, düşünen ve kendini geliştiren öğretmenlerdir. Toplum bazen bu öğretmenleri de anlamaya bilir! Onları sıradışılıkları ve özel olmaları nedeniyle, entel-dantel diye horlayabilir de! Çünkü tefekkürü ve tezekkürü anlamayan, bunu politik bir hadise zanneden bir yığın kültürümüzde var .Maalesef öğretmenin anlaşılamama hadisesi de budur.
Öğretmenin gerçekçi olması kadar güzel bir şey de yoktur. Gerçekçi öğretmen pek sevilmese de böyledir. Toplumsal hafızamız pragmatik öğretmeni daha çok sevse de biz gerçekçiliğin zor yollarından yürümeye devam edeceğiz. Gerçekçi öğretmen; az yalan ,çok iş yapan adamdır. İşini iyi yapan bir öğretmen, topluma ve öğrencilerine de yalan söyleyemez. Zayıf ya da kırık notu bile sevecenlikle onaylatan öğretmen, gerçekçi öğretmendir. Notunu açık, sözlüsünü yalın, düşüncelerini bükmeden söyleyen gerçekçi öğretmen yine toplumsal kesimlerden ilgi görmeyebilir! Gerçekçi öğretmen; "eski hal muhal, yeni hal ya izmihlal" diyebilen adamdır. Onu sevmeseler de böyledir.
Öğretmen kendisi olandır. Başkası olan bir çok öğretmen arkadaşımız vardır. Başkası olma, kendin ol diyen şarkı, tam bunlar için söylenmiştir. Başkası olmak, icad edilimiş gizli ve yanlış kurallara göre hocalık yapmaktır. Başkası ne der, ben korkuyorum diyen kendisi olan öğretmen değildir. Bunlar topluma ışık da veremez. 
Ağrısız baş baş değildir kuralı, değişmeyi ve paradigmayı ifade eder. Kendisi olan, doğal öğretmen hiçbir klasik öğretmen tipine uymaz. Yaratıcı, çalışkan, ileri düşünceli adamdır. Kendisi olan öğretmen, öğrencisini de değiştiren, dönüştüren insandır. Ona ilkeli, sade ve düşünceli bir kafa vaadeden öğretmen, kendisi olan ve geliştirici öğretmendir. Öğretmenden ne beklenir sorusuna vereceğim cevap, yine başlıkta gizlidir. Öğretmen: Ulaşılabilir, nazik, merhametli, şeffaf, düşünceli ve kendisi olandır. Siz bunları kendinizde topladınız mı, mesele yoktur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsa Çolaker - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Yeniden Valiliğe Devredilen Eski Rektörlük Binası Nasıl Değerlendirilmeli?
Tüm anketler