Yeşilgiresun Gazetesi Arşivlerinden Giresun Spor Tarihine Bir Bakış-V

Yeşilgiresun Gazetesi Arşivlerinden Giresun Spor Tarihine Bir Bakış-V

20 Nisan 1940 tarih ve 630 sayılı Yeşilgiresun Gazetesi'nde ilk sayfada verilen haberler içinde 23 Nisan kutlamaları ile ilgili ilgiler bulunmaktadır.
İkinci sayfada ise “Haftanın Haberleri” sütun başlığı altında verilen ilk haber Yeşilgiresun Gazetesi tarafından 23 Nisan şerefine kulüpler arasında yapılacak olan maçlara ödül olarak kupa koyacağını bildirmesidir:


“Gazetemiz Kupa Koyuyor”
“23 Nisan şerefine kulüpler arasında kupa maçı”
Çoktan beri durgun geçmekte olan spor hayatına yeni bir hamle olur ümidi ile ve 23 Nisan bayramı şerefine kulüpler arasında bir futbol müsabakası yapmak üzere gazetemiz adına bir kupa koymaktayız.
Hilal Spor, Giresun Spor, Yeşiltepe Spor, Sahil Spor kulüpleri arasında yapılacak olan futbol maçlarının birincisi pazar günü yapılacak. Galip gelen takımlar da 23 Nisan Salı günü karşılaşacaktır.
Gençlerimize şimdiden muvaffakiyetler dileriz.”(1)
Bu haberin hemen altında ise Yolağzı'nda açılan Yıldız Spor Kulübü'nün yeni oluşturulan idare heyeti konu edilmiştir:
“ Yolağzı mevkiinde Yıldız adında bir spor kulübü açıldığını daha evvelce haber vermiştik. Kulübün idare heyeti şu zevattan teşekkül etmiştir.


Reis: Başöğretmen R. Denizel
Muhasip: Eşref Karakılıç
Murahhas: Mehmet Öztürk
Veznedar: Salih Durmuş
İdare Memuru: Ali Kurt
Teftiş Heyeti
Mustafa Kurt
Şükrü Karakılıç (2)
Yeşilgiresun Gazetesi o yıllarda haftalık yayımlanmaktaydı. Yukarıda haberini verdiğimiz Hilal Spor, Giresun Spor, Yeşiltepe Spor ve Sahil Spor kulüpleri arasında yapılacak ve birincisi 23 Nisan günü belirlenecek olan müsabakaların sonucunu öğrenmek üzere 27 Nisan 1940 tarih ve 631 sayılı nüshayı incelediğimizde ilk sayfadan verilen şu haberle karşılaşı-yoruz:
“Gazetemizin Kupa Maçı”
“İlk Karşılaşma Yarın Teyyaredüzü'nde Oluyor”
Havanın çok yağmurlu olması yüzünde 23 Nisan salı günü yapılamayan gazetemizin kupa maçı yarın Teyyaredüzü'nde yapılacaktır.
Havanın hafif olmasına rağmen Hilal Kulübü'nden başka bütün kulüpler sahada hazır bulunmuşlardır. Hilal Kulübü'nün de maçımıza iştirak etmelerini dileriz.”(3)
Haberden de anlaşılacağı üzere bir Giresun gerçeği ile karşı karşıya kaldık. Bu gerçeğin adı ise “YAĞMUR”. Genelde yağmurlu geçen 23 Nisan, 1940 yılında da kaideyi bozmamış ve maçların tehir edilmesine neden olmuş.
Elbette sonuçlar için bir sonraki gazeteye ulaşmamız gerekiyordu. Arşiv taramasında 04 Mayıs 1940 tarih ve 632 sayılı nüsha biraz olsun yüreğimize su serpti. İkinci sayfada yer alan haber ilk maç sonuçlarını veriyor ve şöyle devam ediyordu.
“Sahil Spor 2
Yeşiltepe Spor 1
Geçen hafta Gireson'da mevsimin en heyecanlı spor hareketlerinden birini seyrettik. Yeşilgiresun Gazetesi'nin koyduğu kupa maçları başladı.
İl önce Yeşiltepe ile Sahil Spor kulüpleri karşılaştılar. Bu karşılaşmayı bir yıldır hasret kaldığımız gençlik heyecanına yeniden kavuştuğumuz için derin bir alaka ile karşıladık.
Hele maçın baştan sonuna kadar heyecan nispetinde devam eden nezaket ve spor terbiyesinin icap ettirdiği vasıfların gösterilmesi gururumuzu artırdı. Bilhassa bu bakımdan gençlerimizi tebrik ederiz…” (4)
Bu maçın ayrıntıları ve final oynayacak olan Sahil Spor ve Giresun Spor kupa maçının sonuçları için bir sonraki nüshamız olan 11 Mayıs 1940 ve 633 sayılı gazetemize ulaşmamız gerekiyor. Kısa bir arşiv araştırması ve sonuçlarla Yeşilgiresun Gazetesi Arşivlerinden Giresun Spor Tarihine Bir Bakış VI isimli yazımızda buluşmak üzere…

KAYNAKLAR:
(1 )(2) Yeşilgiresun Gazetesi 20 Nisan 1940 tarih ve 630 sayılı, s.2, Giresun
(3) Yeşilgiresun Gazetesi 27 Nisan 1940 tarih ve 631 sayılı s.2, Giresun
(4) Yeşilgiresun Gazetesi 04 Mayıs 1940 tarih ve 632, s.2, Giresun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Gazi Menteşeoğlu --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Yeniden Valiliğe Devredilen Eski Rektörlük Binası Nasıl Değerlendirilmeli?
Tüm anketler