Fındık Fiyatı, 4 Dolar Olmalıdır!

Bu köşede yer alan birçok makalede üreticiden satın alınan fındığın fiyatının 4 Dolar olarak belirlenmesi gerektiği dile getirilmişti. Uzun yıllar ortalamasına göre en uygun fiyatın 4 Dolar olduğu açıklanmıştı. Yaklaşık 6 yıldır fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiği ifade edilirken başlangıçta hiç kimsenin dikkatini çekmiyordu. Ancak, damlanın aynı noktaya aralıksız ve sürekli vurması gibi çok sayıda yazınca olumlu etkileri yansımıştır. Ana Muhalefet Partisinin lideri hem 2021, hem de 2022 yılında fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiği açıklayarak, düşüncemize destek vermiştir. Her iki yılda bu tutumun sürdürülmesinin oluşturduğu tutarlıklık önemlidir. Fındık üreticisini ileriye dönük koruyan bir çabanın yansıması olarak değerlendirilmelidir. Günümüze de mutlaka olumlu yönde etkisi olacaktır. 
Ana Muhalefet Partisi liderinin fındık fiyatının 4 Dolar olması önerisine karşılık Giresun Ziraat Odası Başkanının 3,5 Dolar civarında bir beklentisini ifade etmesinin aymazlığını takdir edecek olanlar fındık üreticisidir. Son yıllarda TMO, fındık alımı ile görevlendirilirken fiyatın 3 Dolar civarında belirlendiğini de anımsatalım.  Görevlendirilmesine karşın TMO'nun alırmış gibi yapması nedeniyle fiyat istikrarının oluşamadığını da bir kez daha söylemiş olalım.      
***    
Daha önce bu köşede onlarca makalede fındık fiyatının 4 Dolar olması gerektiğine ilişkin olarak nedenleriyle birlikte görüş açıklanmıştı. Bu nedenle gerekçelerini yeniden sıralamayalım. 
2022 yılında ise durum hiç parlak değildir. Neden? Açıklayalım:  2021 yılında dolar kuru yaklaşık 9 lira civarındayken fiyat, 27 lira olarak açıklanmıştı. Her ne kadar kamuoyuna dalgalı kur uygulaması olduğu için devalüasyon yapılmadığını öne sürenler olsa da fiili durum, çok ciddi bir oranda devalüasyon yapıldığını göstermektedir. Bugün itibariyle dolar kurunun 17,30 lira civarında olduğu dikkate alındığında 2021 yılının Temmuz ayından bugüne yaklaşık liranın % 100 oranında değer kaybından söz edilmesi mümkündür. 2022 yılının Ağustos ayında bu oranın nereye ulaşacağı meçhul olsa da tahminler ileri sürülebilmektedir. 
Bu devalüasyon nedeniyle özellikle 2022 yılının ilk aylarında fındık fiyatının dolar bazında düştüğü görülmektedir. Serbest piyasada oluşan fiyatlar analiz edildiğinde de bariz olarak görülmektedir. Nitekim fiyat düşüklüğünü ihracat bedel ve miktar ilişkisinden hesap edilebildiğini de anımsatalım. 
Liranın değerinde oluşan kaybın ithalatçısı tarafından ülkemizde bırakılmadığı açıktır. Yani, fındığın ithal fiyatının düşürüldüğü nettir. Bu nedenle 2021-22 mevsiminde fındık ihraç miktarı artmasına karşın bir önceki yılın fındık ihracat bedeline ulaşılamayacağını, şimdiden anımsatalım. Daha önce yazdık, kilo başına fiyattaki azalmayı görmekteyiz. Kesin sonuçların 31 Ağustos 2022 tarihinde ortaya çıkacağını bilmekle beraber öngörümüzü kamuoyu ile paylaşalım.  
Ayni olumsuzluğun, 2022-23 mevsiminde de yaşanacağını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yoktur. İşte bu noktada, uyarıyorum, ülkemizin fındık ihracat gelirinde kayıp olmasının önüne geçilmelidir. Ancak, bundan önce ülkemizdeki fındık ihracatçısının başarısız olduğunu, ihracatçıların başarısızlıklarını üreticinin sırtına yükleyerek sorumluluk almaktan kaçındığını belirtmek zorundayız. Ayrıntılarına girmeye gerek yoktur. Ama fındık bahçelerindeki verimliliğin artmasını sağlama çabasına girme yerine piyasaya çıkan ürünün daha fazla fiyatla nasıl satılabileceğine kafa yormaları gerekir. Fındık bahçelerinin yenilenmesi gibi bir ucube ile uğraşmak yerine katma değeri nasıl artırabileceklerini düşünmeleri, tartışmaları gerekir. Yani, herkes işine bakmalıdır!                    
***     
2022 yılı ürününün fındık ihracat gelirinde kaybın olmaması için yapılması gerekenleri bir kez daha açıklamakta yarar vardır: Öncelikle yetkili kamu otoritesi tarafından Giresun kalite tombul fındığın, 4 Dolar olduğu gecikmeden açıklanmalıdır. Yine, Giresun da üretilen sivri ve kara türü fındıklara da bu fiyata paralel bir fiyat açıklanmalıdır. Bu fiyatlarla uyumlu olarak ve yağ oranları gözetilerek levant bölgesi fındıklarının fiyatı da belirlenmelidir. Açıklanan fiyatın, serbest piyasada % 5'den aşağı düşmesi durumunda destekleme alımı yapılacağı, % 5'den fazla olması durumunda da istikrar için satım yapılacağı, kamuoyuna açıklanmalıdır. Yani, kesinlikle fiyat istikrarı sağlanmalıdır. Hiç kuşku yok ki, kamu otoritesi tarafından Fiskobirlik görevlendirilmelidir. Ayrıca, Fiskobirlik'e kendi hesabına en az 100 bin ton fındık alabileceği kadar finansman desteği de sağlanmalıdır. Bütün bunların gerçekleşmesi durumunda 2022-23 mevsiminde 2 milyar Dolar ve üstünde gelir sağlanabilmesi mümkün olabilecektir. Aksi halde 2021-22 mevsiminde olacağı gibi 2 milyar Doların altında bir gelirle yıl bitecektir. Şimdiden söyleyelim. Yani, testi kırılmadan uyarmış olalım! 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Dursun YILMAZ --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Orhan Sarımehmetopl - Mikro işletmelerin sayısı arttıkça,özellikle Giresun kalite fındığın fşyatı artacaktır.Bugğne kadar iç tüketimi neredeyse sıfır olan Giresun kalite fındığın şu an sadece Giresun'da bile iç tüketimş artmakta ,bu Anadolu'ya yatıldıkça ister şstemez fiyatıda artacaktır.Ötr yandan fındık fiyatı 4 dolar olsun,eskiden bir kural vardı 2..5 kg fındık fiyatı bir yevmiye idi.Şimdi fındığın fiyatı arttığında gerek yevmiye gerek diğer fındıkla ilgili faaliyetlerin fiyatı afaki bir lekilde artmakta.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 11:40
02

Ahmet Dursun Yılmaz - @Orhan Sarımehmetopl 01 nolu yoruma cevabı: Orhan hocam,

Hiç kuşku yok. Mikro işetmelerin sayısı hızla artmalıdır. Giresun ekonomisine ivme kazandıracaktır. Ansam Irgat Makine Sanayinin katkısı çok büyüktür. Diliyorum, herkes hisseder, algılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Haziran 15:51


Anket Fındık Fiyatı 2022 için ne kadar açıklanmalı?