Türk Sağlık Sen: “Sağlık çalışanlarının talepleri karşılanmadı”

Türk Sağlık Sen Giresun Şube Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, Covid-19 salgını ile mücadelede Sağlık çalışanları hakkında basın açıklamasında bulunarak, “Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı.

Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar” Dedi.

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının iki anlamda tarihe geçtiğini ifade eden Giresun Türk Sağlık Sen Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, “Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu. Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar.

“AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNDE ÇALIŞAN PERSONELLERİMİZ İÇİN SÖZ VERİLEN EK ÖDEMELER, ACİLEN ÖDENMELİDİR”

Sağlık çalışanlarının en az yarısı tavandan ek ödeme den yararlanamadı. Temizlik elemanından, sekreterine, şoföründen hizmetlisine, memurundan, veri hazırlama kontrol işletmenine, özellikli birimde çalışıp lise mezunu olan ebe, hemşire, sağlık memuruna kadar çok fazla personel, ya hiç ücret alamadı, alanlar ise 5-10 tl gibi komik rakamları aldılar. Covit-19 virüsü ile direkt temas etme olasılığı çok yüksek olan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları Sayın Sağlık bakanımızın söz vermesine rağmen, hiçbir ek ödeme alamamışlardır. Aile hekimliği sisteminde çalışan personellerimiz için söz verilen ek ödemeler, acilen ödenmelidir. Ama kamuoyunda yaratılan algıya bakıldığında sanki sağlık çalışanlarına çift maaş veriliyor gibi ortam oluşturulmuş, sağlık çalışanlarının fedakarlıkları göz ardı edilmiştir. Salgın başladığı döneme göre, salgın döneminde sağlık çalışanlarının çoğunluğu gelir kaybına uğramıştır. Çalışanlar salgın öncesi dönemden daha kötü durumdadır.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TEK SORUNU ÜCRETLER DEĞİLDİR”

Sağlık çalışanları mutsuz, sağlık çalışanları ümitsiz, sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanlarının tek sorunu ücretler değildir. Sağlık çalışanları sürekli olarak mobbinge maruz kalmakta, salgın döneminde fazla çalışmalarda adaletsizlik, kanun gereği bazı personellere fazla çalışma ücreti ödenememesi, geçici görevlendirmelerin personel üzerinde Demokles kılıcı gibi baskı unsuru olarak kullanılması, salgın bahanesiyle dal hastanesi personellerinin farklı birimlere görevlendirilmesi yapılarak, dolgu malzemesi olarak kullanılması, diğer servislerden pandemi servislerine görevlendirilmelerde, personelin  çalışma şartlarının farklı uygulamalara tabi tutulması, sağlık çalışanları arasında huzursuzluğa ve bıkkınlığa sebebiyet vermektedir. Sendikal ve siyasi ayrımcılığa, adam kayırmacılığa maruz bırakılan sağlık çalışanları için adaletli ve liyakatli bir yönetim anlayışı derhal uygulamaya konulmalıdır.

 “SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI İLE KENDİ ARASINA KOYDUĞU SOSYAL MESAFEYİ KALDIRMALIDIR”

Sağlık ve Sosyal hizmet çalışanları belirli zaman aralıklarında covit-19 testine tabi tutulmalı, salgına maruz kalan ve kalabilecek çalışanlar için devletin diğer kurumlarında personellerine sağlanan kolaylıklar bakanlık çalışanlarına da sağlanmalıdır. Kolaylık sağlanmamasında sorun personel yetersizliği ise atanamayan 400 bin sağlıkçı devletin imkanları ölçüsünde bir an önce atanmalı ve göreve başlatılmalı, sağlık ordusu saflarına katılmalıdır. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışan arasına set çekmeyi bırakmalıdır.Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir. Tavandan ek ödeme yapılırken, üniversitelerin tıp fakültesi hastaneleri bu sisteme dahil edilmiştir. Üniversitelerde sadece tıp fakültesi hastaneleri yoktur. Diş hekimliği fakültelerimizde de vatandaşımıza hizmet verilmektedir. Ama ne yazık ki burada çalışan hekim ve sağlık personeli arkadaşlar tavandan ek ödeme döneminde dahi, tavandan ek ödeme alamamışlardır. Burada çalışan personellerin de mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.”dedi.

18 Ağu 2020 - 21:18 Giresun- Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeşilgiresun Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeşilgiresun Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeşilgiresun Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeşilgiresun Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Fındığa verilen 22.5 TL Fiyatı Nasıl Buldunuz?