• 01 Kasım 2019, Cuma 16:20
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

SİYASİ DEĞERLENDİRME (3)

Barış Pınarı Harekâtı ile ABD ve PKK çok zora girdi. Yenildiler demek daha gerçekçi. Haritaya bakacak olursak PKK/PYD elinde tuttuğu bölgenin yüzde 25 veya 30 gibi bir bölümünü kaybetti. ABD ise biraz fazla kafa karışıklığı yaşıyor, aslında her kafadan bir ses çıkıyor demek daha doğru. Ancak ABD bölgemizde kaybetti. Bu çok açık.
Barış Pınarı Harekâtı ile bir görüldü ki, PKK/PYD'nin önemli bir gücü yok, ABD'nin verdiği o kadar silah ve mühimmata rağmen, kısa sürede, ordumuz karşısında perişan oldu. ABD, PKK/PYD'yi bölgeden çekeceği garantisini verdi ve 120 saat süre üzerinde Türkiye ve ABD anlaştı. 120 saatin bitiminde PKK/PYD'nin çekildiği görülüyor. 
Suriye ve Rusya, Türkiye'nin güvenli bölge alanı olarak plânladığı bölgenin bir bölümünü PKK/PYD'den teslim aldı. Bir bölümü zaten Suriye egemenliğinde idi.    Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'nin bu bölgelere girmesinde sorun olmadığını, sorunun teröristlerin çıkarılması olduğunu söyledi.
Erdoğan ile Putun Soçi de buluştular ve Soçi Zirvesi anlaşma ile sonuçlandı. Zirve Adana Mutabakatı temelinde PKK/PYD'nin 150 saatlik bir süre içinde Suriye'nin elinde bulunan güvenli bölgeden çıkarılması için anlaştılar. Türkiye, elinde bulundurduğu bölgede yerleşim yerleri oluşturacak ve Suriyeli göçmenleri yerleştirecek.
♦     ♦      ♦
ABD ve PKK/PYD karşısında ki bölge cephesine bakarsak; Türkiye, Rusya ve Suriye bir cephe oluşturdu ve Suriye'nin Kuzey bölgesi tamamen PKK/PYD'nin elinden alındı.  Kremlin Sözcüsü Peskov,  PKK/PYD terör unsurlarının Suriye sınırından çekilmemeleri halinde, Türk ordusunun “ üzerlerinden geçeceğini” söyledi. Gerçek şu, Türk ordusu PKK/PYD bölgesine girip ve ağırlığını koyunca üstünlüğün bölge kuvvetlerinde olduğu çok açık olarak ortaya çıktı.
ABD ve PKK/PYD cephesi büyük bir kargaşa içine düştü. Gerek ABD' den yapılan açıklamalar gerek ise  PKK/PYD'nin Irak'a geçen ABD askeri araçlarını taşlamaları ve PKK/PYD'nin Suriye ile anlaşma yollarını araması ABD ve PKK/PYD cephesinin artık varlığını sürdüremeyeceği gösteriyor.
Artık ABD'nin bölgemizde kalması da mümkün görünmüyor.
♦     ♦      ♦     
Karşı tarafın bu zayıflığını iyi değerlendirmeliyiz. Suriye ile beraber yürümenin yolu bulunmuş görünüyor. Sorun nasıl görüşüldüğü değil, anlaşabilmektir. Eğer, uygun koşullar iyi değerlendirilmez ise Suriye de ABD ve PKK/PYD'ye özerlik benzeri tavizler ortaya çıkabilir. Bu da gelecekte sıkıntı yaratacak bir sonuç olur.
♦     ♦      ♦
İran, Türkiye, Rusya ve Suriye ortak bir plân dahilinde PKK/PYD güçlerini etkisiz hale getirmelidir. Görülüyor ki, öyle bir bölge ittifakı PKK/PYD'yi Suriye devletine teslime mecbur bırakacaktır.
Barış Pınarı Harekâtı ortaya çıkardığı başka sonuçları ile de değerlendirilmelidir. Başka bir yazı konusu.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık