• 13 Aralık 2019, Cuma 16:37
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

PİRAZİZ ELMASI

Piraziz elması, Piraziz ilçemizde yetişen müstesna bir elmadır. Farklılığı anlaşılan elma Piraziz Ziraat Odası'nın başvurusu üzerine Türk Patent Enstitü'sü tarafından tescil edilmiştir.
PİRAZİZ ELMASI 
HAKKINDA BAZI BİLGİLER
Mayhoş bir elma olan Piraziz elması Piraziz de dar bir alanda yetişmektedir. Sıradan depolama şartlarında 5-6 ay saklanabilmektedir. Rengi: Bir yanı açık yeşil diğer yanı kırmızıdır ancak bazı elmaların üç renkli olduğu görülebilmektedir.
Piraziz elması rengi, kokusu, tadı, beyaz etli, sulu ve dayanıklıoması ile farklı bir elmadır. Kasım ayı ortalarında olgunlaşan ve hasatı yapılan elma, kurutulmaya ve pekmez yapmaya uygun çeşit olarak pazarda aranmakta olup, hastalıklardan da etkilenmez. Şeker hastaları için uygun bir elma olduğu belirtilmiş olan Piraziz elması bundan dolayı pazarda aranmaktadır.
Sevim Çiftçi, Aytaç Güder ve Habip Aydın tarafından yapılan, Piraziz elmasını diyabetlilerin tüketebileceğini gösteren araştırma; Giresun Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğü tarafından FEN-BAP-A-140316-17 numaralı proje ile desteklenmiştir.
100 adet Ağaç olarak Piraziz ilçesinde Piraziz köyünde ve ayrıca T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı - Meyvecilik Araştırma İstasyonu Eğirdir / Isparta' da koruma altına alınmıştır.
PİRAZİZ TARIM VE ORMAN 
MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN ÇALIŞMALARI
İsmail Baydar yönetiminde müdürlük, Piraziz elması üzerinde çalışmaktadır. Ziraat mühendisi Habip Aydın'ın uzun süredir yaptığı çalışmalar ve diğer personelin yaptığı katkılar ile Piraziz elması gündeme taşınmış ve tanıtılmıştır.
☼      ☼     ☼
İlçe Tarım ve Orman Müdüdürlüğü; sahil yolu kenarında bir örnek bahçe (Demostrasyon bahçesi) oluşturdu. Bahçeyi yeniden gördüm, bahçe çok güzel, elma ağaçları iyi budanmış,  meyveli dalların kırılmaması için de önlem alınmış. Bahçe üretici için örnek oluşturmaktadır.
Piraziz elması yıllık üretimi yaklaşık olarak 5000 ağaçtan, her ağaç 50 kg olmak üzere 250 ton olarak gerçekleşmektedir. Her yıl üretim artmaktadır.
PİRAZİZ ELMASI TESCİL EDİLDİ
Yukarıda yazdığım bilgiler ile Piraziz Ziraat Odası, elmanın tescili için 5 Mayıs 2013 tarih ve C2013/021 başvuru numarası ile Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak Piraziz elmasının koruma altına alınmasını istiemiştir. 
10 Nisan 2016 tarih ve 29680 sayılı Resmi Gazete ile ilân edilmiş ve daha sonra 204 tescil numarası ile 5 Mayıs 2013 tarihinden geçerli olmak üzere tescil edilmiştir.
Kendisi ile görüştüğüm Piraziz Ziraat Odası Başkanı Ünal Aşık, elmanın tescilini anlatı ve tescil yetkisini odalarında olduğunu söyledi.
DENETLEME
Piraziz Elması coğrafi işaretinin denetimi; Piraziz Ziraat Odası koordinatörlüğünde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Giresun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Piraziz Kaymakamlığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün de katılımıyla oluşturulan Denetim Komisyonu tarafından yapılacaktır.
☼      ☼     ☼
Piraziz elması yetiştirecek üreticilere, Piraziz Kaymakamlığı, Piraziz Ziraat Odası ve Piraziz İlçe Tarım Orman Müdürlüğü fidan yardımı yapmaktadır. Üreticiye gübre  desteği de yapılmaktadır.
☼      ☼     ☼
Piraziz elması bazı market ve bakkallarda satılmaktadır. Esnafımızın bu elmaya sahip çıkması elmanın tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır.
▬   ▬   ▬
BİR ÖNERİ
Giresun meyve çeşitliliği açısından çok zengin bir ildir. Ben öğrenci iken köyüm (Bulancak Bostanlı) ve civarında  yirmiden fazla elma çeşidi sayardım. Diğer meyvelerde de durum aynı. Ancak köy nüfusumuz azalmış olduğu için bu meyve çeşitleri zaman içinde azalabilir. Elimizde örneği kalmaz ise o tür yok olur ve biz onun yok olduğunun farkında bile olmayız. 
İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlükleri meyve türlerimizi oluşturacakları bahçelerde koruma altına alarak yok olmalarını önleyebilirler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık