• 04 Nisan 2019, Perşembe 17:11
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

OSMAN AĞA HEYKELİ

Atatürk'ün muhafızı Milis Yarbay Osman Ağa, Giresun Belediyesi'nin yaptırdığı balmumu heykeli ve TRT'de haksız ve rencide edici soru ile gündem de. Ancak bu büyük kahramanın ölüm yıldönümünün 2 Nisan olması da Osman Ağa'yı yeniden hatırlamamızın nedenidir.
TRT1'İN YANLIŞ YARIŞMA SORUSU
TRT 1 kanalında , “3'te 3 Tarih'te“ isimli yarışma programında Milli Mücadele Kahramanımız Milis Yarbay Osman Ağa'ya yönelik haksız ve rencide edici soru milletimizi üzmüştür. Belki bilgisizlik, belki de AB rüzgarları ile milletimizin geçmişini olumlu göremeyen anlayışın devamıdır.
Ancak, yoğun tepkiler üzerine TRT; olayın kurumu üzdüğünü ve program hakkında soruşturma başlatıldığını açıklayarak sorunu bitirmiştir.
VELİ KÜÇÜK'ÜN YAPTIRDIĞI HEYKEL
Giresun Jandarma Bölge Komutanlığına atanan Tuğgeneral Veli Küçük, Komutanlığın kurulmasını gerçekleştirdi ve 1996 ve 1998 arası 2 yıl komutanlığını yaptı. Veli Paşa, Milli kahramanımız Milis Yarbay Osman Ağa'nın heykelini yaptırdı ve Giresun Belediyesi'ne gönderdi. Ancak heykelin dikilmesi konusunda bazı tereddütler oluştu. Osman Ağa'nın Ali Şükrü Bey cinayeti ile ilişkilendirilmesi ve o dönem AB etkisi ile Türk devleti hakkında olumsuz kampanyalar tereddütlere zemin hazırladı. Giresun Kalesi'nde ki anıtın kitabesinin kazınması da bu döneme rastlıyor. 
“Pontus Soykırımı” iddiaları da Osman Ağa'nın heykelinin dikilmesi konusunda tereddütlere zemin hazırladı. Daha sonra Veli Küçük'ün heykeli dikilemedi ama Haydar Aliyev Parkı'na “ Kurtuluş Savaşı'nda Osman Ağa ve Giresun Uşakları Anıtı” dikildi. Veli Küçük'ün yaptırdığı heykelin dikilmesi ancak 2008'de gerçekleşti. Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, heykeli Şebinkarahisar yolu üzerinde Eğribel'de kendi evinin önüne dikti. Kendisi ile görüştüğüm Ali Kara, Osman Ağa hakkında yakalama kararı olduğu kısa dönemde, Şebinkarahisar'da kaldığı için heykelin buraya dikilmesinin böyle bir anlamı da olacağını söyledi.
BAL MUMU HEYKELİ
Giresun Belediyesi, 18 Mart 2019 günü Atatürk Meydanı'nda Osman Ağa'nın balmumu heykelinin açılışı yapıldı. Balmumu heykeli Milli Mücadelede Karazıpkalılar ve Osman Ağa Müzesi için hazırlandı. Balmumu heykeli müze açılana kadar Atatürk Meydanı'nda sergilenecek.
***
Osman Ağa'nın itibarının iade edilmediği çeklinde görüşler vardı, ancak Osman Ağa yargılanmamıştı. 
Kurtuluş Savaşı'nda Osman Ağa ve Giresun Uşakları Anıtı, Veli Paşa'nın yaptırdığı heykelin dikilmesi ve son olarak Osman Ağa'nın balmumu heykelinin yapılarak sergilenmesi,  kafalardaki Osman Ağa'nın itibarının iadesi ile ilgili tereddütleri bitirmiş oldu.
Dış tehditin bu kadar etkili olduğu bir dönemde, Giresun'a bir OSMAN AĞA heykeli dikilmesi çok isabetli olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık