• 14 Mayıs 2020, Perşembe 13:12
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

KORONA SÜRECİ

Evrensel boyutta sürmekte olan korona salgını bütün ülkeleri az ya da çok etkiliyor. Salgın sonrası dünyanın artık çok farklı olacağı da belli oldu. Bütün ülkeler çok büyük ekonomik kayıplar yaşıyor, salgın bitmediğine göre daha da yaşayacak. Büyük sıkıntılar hepimizi bekliyor.  
Bütün ülkeler gibi salgın bizi de çok etkiledi. Atlattık sayılmasa da mücadele de başarılı olduğumuz doğru. 
Ayrıca, salgın ile gördük ki, bizim sağlık sistemimiz de tıp eğitimimiz de oldukça iyi imiş.
☼    ☼    ☼    ☼     ☼
Salgın sürecinde, hiçbir malın sıkıntısını yaşamadık ama fiyat artışı fazla oldu. Tarım ürünlerinin büyük çoğunluğunda kendi ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Ancak, salgın gibi durumlar uzun süreli olursa sıkıntısını çelebileceğimiz ürünler de var.Onun için tarım ve hayvancılık öncelikli olmalıdır.
Sayın Cumhurbaşkanı, ekilmemiş bir karış toprak kalmasın diyerek, çok büyük bir hedefi ifade etti. Başarmak bizim için hiç zor değil.
☼    ☼    ☼    ☼     ☼
Salgın henüz bitmedi ve ne kadar süreceği de kestirmek kolay değil. Mevsim gereği, hasat döneminde hasat işinde biraz zorlanacağız.
Fındık üreticisinin önemli bir bölümü il dışında yaşıyor. Başka işler yapıyor, ürünü toplama zamanı geliyor. İşlerini bitirince yeniden dönüyor. Salgın ile bazı kısıtlamalar da uygulanmaya başlandığı için, il dışında yaşayan üreticilerimizin büyük çoğunluğu gelemiyor. Fındık toplama dönemi kısıtlamalar azalırsa işimiz daha kolaylaşacaktır.
Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş'nin faaliyet alanına fındığı da ekledi. Şirket aracılığı ile fındık bahçelerinin bakımı, ilaçlanması, temizlenmesi ve hasadının düzenli ve usulüne uygun olarak yapılması sağlanması amaçlanıyor. Geçen yıl Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş. fındık toplama işine katıldı.
Benzeri yollar çay için uygulanabilir. Belediyeler ve Tarım Orman il müdürlükleri sivil örgütler ile birlikte çay toplama için Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş.'nin yaptığına benzer yollar bulabilirler. İllerde toplantılar yapıldığını öğreniyoruz.
Fındığın toplanmasına daha zaman var, ancak salgının getirdiği engelin devam edeceği ihtimali dikkate alınarak planlama yapılmalıdır.
Bundan sonra insanın besleyebilmesinin büyük sorun olacağı görülüyor. Türkiye şanslı. 
Ülkemiz 300 milyon nüfusu besleyecek kapasiteye sahip.
Bir de çok çalışkan bir milletimiz var. Yakın gelecekte tarım ve hayvancılıkta önde ülkelerden birisi olmamız zor olmayacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık