• 17 Mayıs 2019, Cuma 16:59
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

FINDIK LİSANSLI DEPOSU

Lisanslı depolar üreticiye ürünün güvenli bir şekilde depolama olanağı sunan depolardır. Fındık üretici fındığını lisanslı depoya götürecek ve miktarı ve kalitesi ( fındık ta randıman) belirlendikten sonra depoya teslim edecek. Karşılığında belge ( Üretici elektronik ürün senedi) alacak.
Giresun Ticaret Borsası Fındık Lisanslı Deposunu ziyaret ettim, lisanslı depo standartlara uygun olarak inşa edilmiş. Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi ( Öğrencim) Dr. Salih Memiş'in “LİSANSLI DEPO YER SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN FINDIK MAMULÜ İHRACATI YAPAN İŞLETME YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN ALGILANMASI” adlı doktora tezini okumuştum. Lisanslı deponun Salih Memiş'in yazdığı özelliklere sahip olduğunu görülüyor.
Üretici fındığını lisanslı depoya teslim edince, iki yıl hiçbir değişikliğe uğramadan depoda muhafaza ediliyor. 
Lisanslı depoda uygulamalardan bazılarını da yazmak istiyorum.
* Lisanslı depoya kabul edilen ürün karşılığında Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) düzenleniyor. Üreticiler Elektronik Ürün Senedini teminat göstererek Ziraat Bankası aracılığı ELÜS tutarının %75'i kadar 9 ay vadeli kredi kullanabiliyor. Kredi faizinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.
* Ürünler yetkilendirilmiş borsalarda TMO veya diğer alıcılara peşin olarak elektronik ortamda satılabilecek. (Fındık depoda olacak, senedi alan fındığı depodan alabilecek.) 
* Fındık 24 aya kadar miktar ve kalite kaybı olmadan muhafaza edilebiliyor. Depoya kabul edilen fındığa ilk 6 ay %100 kira bedeli desteği verilmekte, 6 aydan sonra, % 50 kira desteği devam ediyor.
Giresun Ticaret Borsası Fındık Lisanslı Deposu Türkiye'de standartlara uygun tek depo.
Lisanlı depoya, 2019 Mart başı itibarı ile 16.900 ton kadar fındık kabul edilmiş bulunmaktadır.
Lisanslı depo, fındığın depolanması ve piyasada satılması açısından üreticiye katkı sağlayacaktır. Depoya fındığı kabul edilen üretici ilk 6 ay kira bedeli ödemeyecek, sonrası için %50 kira bedeli desteği alacağı için de önemli bir kira bedeli ortaya çıkmayacaktır. Lisanslı depoya kabul edilen fındığın 1tonu için 20 lira kira bedeli belirlenmiş bulunmaktadır. Zaten, üretici fındığını 6 aydan fazla bekletmeyecek satacaktır. 
Fındık üreticisinin fındığını tüccara parasını almadan teslim etme ve daha sonra kendisi için uygun gördüğü bir zamanda satma alışkanlığı vardır. Buna emanete fındık verme deniyor. Bu durumda, tüccarın iflası gibi nedenler ile üretici büyük sorun yaşayabilmektedir. Lisanslı depo, emanete fındık verme alışkanlığını da Önemli ölçüde önleyebilir.
Dr. Salih Memiş'in çalışmasından çok yararlandım kendisine teşekkür ederim. Lisanslı depoyu ziyaretime kolaylık sağlayan GTB Meclis Başkanı ( öğrencim) Ertaç Öztürk'e, yardımcı olan (öğrencim) Şükrü Kumaş'a ve depoyu bana gezdiren ve ayrıntılı bilgi veren Erdal Suat Başkan'a çok teşekkür ediyorum.
Lisanlı depoyu Giresun'a kazandıran yönetim ve önceki yönetim ve katkısı olan herkese ayrıca teşekkür ederim. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mustafa Çetin Zor Mustafa Çetin Zor 27.05.2019 16:08

Ben de şahıs olarak 5 dönüm arazime " LİSANSLI DEPO " yapmak istiyorum. Minumum hacim nedir ? Projesini nereden temin edebilirim? Kredi alabilirmiyim? İşletme garantisi veriliyor mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim. cetinzor@mynet.com adresimden bilgilendirmenizi bekliyorum.

yukarı çık