• 14 Temmuz 2019, Pazar 17:28
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

ERGENEKON KUMPASI VE İMZACILAR

Çok uzun bir süre sonra Ergenekon kumpası yerle bir oldu. ABD'nin FETÖ aracılığı ile ordumuza ve genel olarak milletimizin vatansever aydınlarına kurulan kumpasa AKP'de ortak olmuştu. 
TRT Haber kanalında, “Genelkurmayın tırı cephane naklederken yakalandı” diye haber bile yapmıştı. Ne kadar gülünç değil mi, ama gerçek, sanki ordunun görevi cephane, silah değilmiş gibi. Orduya silahlı kuvvetler diyoruz.
Ergenekon kitapları yazanlar bile vardı, şimdi kaybolup gittiler.
Giresun Tempo Tv'de Kamusen İl Temsilcisi Ali Karadeniz ile Karar Sizin programına katılmıştım, 19 Şubat 2007. Programını Sevgül Yılmaz sunuyordu. Bir izleyicinin sorusu şöyle idi “Aydınlık Dergisi Fethullah Gülen'den ne istiyor? Gülen ile  ABD arasında ki iyi ilişkiler Haydar Baş gurubunu niçin rahatsız ediyor?” diye sormuştu. Ali Karadeniz soruyu Atatürk'ün, babası Çanakkale'de ölen İngiliz subayı için söylediği “babasının Çanakkale'de ne işi varmış” sözü ile yanıtlamıştı; “Fethullah Gülen'in ABD'de ne işi var.” Ergenekon kumpası başlayınca Vatan Partisi ( o zaman İşçi Partisi) hedef olmuştu. 
Benzeri tertip mütareke döneminde İstanbul'da yurtseverlere yapılmıştı. Bir bölümü Malta'ya sürülmüş ve orada İngilizler tarafından yargılanmışlardı. Bir bölümü de Bekirağa Bölüğü'ne tıkılmışlardı.  Mahkeme başkanlarından biri de Nemrut Mustafa Paşa idi, yargılananlar milletimizin bağımsızlık mücadelesine önderlik ettiler. Yarılayanlar unutulup gittiler. Nemrut Mustafa Paşa'da 150'lik oldu.
Ergenekon davaları başlayınca; Deniz Baykal “Ben ergenekonun avukatıyım “ demişti. Baykal, bu milletimize karşı bir saldırıdır ben milletimi savunacağım demek istemişti. Doğu Perinçek mahkemede “ Beşiktaş terör örgütü var, FETÖ var, bu bir tertiptir” demişti. Sonuçta, Baykal FETÖ tertibi ile düşürüldü, Erdoğan'da FETÖ ile yollarını ayırdı.
Ergenekon kumpası artık çöktü, kumpası kuran FETÖ hakim ve savcıları, polisleri ve diğer görevlileri ya hapiste ya kaçtılar.
Ergenekon kumpasını kuranlar içeri girdiler, tutuklanıp büyük cezalar alanlar dışarı çıktılar. Yer değiştirdiler. 
Ergenekon kumpası ile çözüm süreci birlikte yürüdü, birlikte çöktü.
ABD'nin emri ile yapılan 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası FETÖ'nün tamamına yakını devletten temizlendi ve etkisiz hale getirildi.
    **  **  **
Ancak, darbe girişimi sonrası ordunun yapısında da değişiklikler yapıldı. Ordunun atama sistemi değiştirildi, okulları kapatıldı. GATA ordunun elinden alındı. Askeri istihbarat nerede ise yok edildi. Yeni yasa ile askerlik kısaltıldı daha da önemlisi paralı askerlik sürekli hale getirildi, bu ordu için çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır.
Ordunun siyasetin içinde olmasını arzu etmeyiz ancak, ordumuzun binlerce yıllık yapısı bozulmamalıdır.

İMZACILAR
Türk milleti aleyhine bir iş varsa hemen öne çıkan geniş bir grup var. Hemen barış, insan hakları demokrasi geliyor akıllarına. Çocuklar ölmesin, barış olsun diyorlar. Savaşa karşıyız, vesayete karşıyız, askerlik zorunlu olmasın…gibi sahte söylemlerin arkasına sığınıyorlar.  diyorlar.   Bu ve benzeri şekilde ifade edilenlerin toplamının ana fikri devlete ve millete karşı bir cephede durmak.
İmzacılar, Ergenekon kumpası ile ortaya çıktılar ve “Ergenekon karartılmasın, derinleştirilsin” dediler. 300 imzacı bir bildiri ile kamu yayınladılar. Aralarında baro başkanları, sanatçılar, akademisyenler, gazeteciler…  var. Bugün özür diledikleri de yok. 
Bu imzacıların listesi sosyal medyada gündemde.
İmzacılık yalnız Ergenekon kumpası için değil tabi, 24 Temmuz 2015'te başlayan PKK'nın özerlik ilan ettiği bölgelere karşı başlatılan operasyon sırasında da hemen barış bildirisi yayınladılar. Bu sefer slogan “Bu suça ortak olmayacağız” idi. Barış akademisyenleri diye anılan bu grup PKK operasyonlarını engelleyemediler tabi. Daha sonra FETÖ darbe girişimi sonucu ilan edilen olağanüstü hal sırasında kamudan ihraç edildiler ve yargılanıyorlar. İmzacılar her zaman aynı kişiler olmuyor ama önemli bir kısmı aynı kişiler olabiliyor.
Bu imzacıların bir bölümü yaşananları kavrayamadıklarından bu işlere karışıyorlar belki ama sonuç değişmiyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık