• 07 Ocak 2014, Salı 9:38
SüleymanÇelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

DİRENEN İRAN
 İran, bölgemizin ABD'ye karşı direnen ülkesi, kazanmaya başladı. İran- ABD ilişkilerinin yakın geçmişine bakacak olursak, ABD'nin İran'a karşı düşmanlığını görürüz.
SSCB (Sovyetler Birliği) ve ABD'nin iki süper güç olduğu dönem ve ya Soğuk Savaş dönemi 2. Dünya Savaşı'ndan 90'lara kadar dönemdir. Bu dönem de, ABD SSCB'ni güneyden kuşatma planı uyguluyordu. Yeşil Kuşak diye adlandırılan, bu kuşatma İslami rejimler ile yapılıyordu. İran'da bu hareketten etkilendi. İran'da büyük ayaklanmalar oldu. İran'da Şah Muhammed Rıza Pehlevi 16 Ocak 1979'da ülkeyi terk etti ve Fransa'da bulunan Ayetullah Humeyni ülkeye dönerek yönetime geldi. 
Humeyni iktidarı, başından ABD'ye karşı idi. İsrail'e karşı Filistin'i destekliyordu. 4 Kasım 1979 günü, Humeyni taraftarı öğrenciler Tahran'daki Amerikan büyükelçiliğini bastılar. Elçilik personelinden 63 kişiyi rehin aldılar. Öğrenciler rehineleri serbest bırakmak için, ABD'de kanser tedavisi görmekte olan Şah'ın İran'a teslim edilmesini istiyorlardı. ABD'nin ise bunu kabul etmesi mümkün değil idi. ABD zor çok durumda kaldı. Amerikan bankalarında bulunan İran paralarını dondurdu. Rehineleri kurtarmak için, bir de askeri operasyon yapmaya kalktı, başarısız oldu. Günümüze kadar, İran'a karşı, batının aldığı bütün yaptırım kararları etkisiz kaldı.
22 Eylül 1980'de İran-Irak savaşının çıkması ile İran, alacaklarının serbest bırakılması ile rehineleri serbest bıraktı. Rehineler sorunu da bitmiş oldu.
ABD, İran'a karşı mücadeleden vazgeçmedi. İran'a ambargolar uyguladı, sürekli tehditler ile zayıflatmaya çalıştı. İran teslim olmadı, direndi ve kendi kaynaklarını kullanma yoluna gitti. İran başarılı oldu, nükleer silah yapacağı konuşulmaya başlandı. Bu sefer, nükleer silah yapımı üzerinden de ABD'nin baskısı ile karşılaştı. İran'ın, Uranyum zenginleştirmesi denetlenmeye ve engellenmeye çalışıldı, ancak ABD başarılı olamadı.
Bugün, artık farklı koşullar var karşımızda. ABD büyük güç kaybına uğramış bulunmaktadır. 
ABD'nin bölgemize karşı başlattığı saldırı geri püskürtülmüş durumdadır. Artık inisiyatif, bölge ülkelerinin eline geçmektedir.
Afganistan işgali, ABD için başarısızlık ve yenilgi getirmektedir.  ABD, Afganistan'da da dayanma gücü bulamamaktadır.
 Irak'ı işgal eden ABD, dayanamamış ve çekilmek zorunda kalmıştır. Barzani, Irak Merkezi Yönetimi karşısında zor durumlar yaşamaktadır. Merkezi hükümet güçlenmektedir.
Mısır'da Mursi yönetimi, büyük bir halk hareketi ile devrilmiş ve İhvan ( Müslüman Kardeşler) yasa dışı ilan edilmiştir. Batıya karşı bölge ülkeleri ile yakınlaşan bir Mısır ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Mısır'da Nasırcılık yeniden güç kazanmıştır. Mursi'yi deviren büyük ayaklanma sırasında, halk Nasır posterleri taşımıştır. 
ABD için, Suriye'de de durum farklı değildir. ABD'nin yıkıcı terör hareketi yolu ile Suriye'ye karşı başlattığı saldırı, büyük bir yenilgi ile sonuçlanmıştır.  Bölge kahramanı Esat, yiğitçe direndi vatanını savundu ve kazandı. Suriye Ordusu ve Irak Ordusu, Irak-Şam İslam Devleti ve El Kaide terör örgütlerine karşı operasyon başlattılar. Suriye aslında, hepimizi savunmaktadır. 
Türkiye'de de ABD hızla güç kaybetmektedir.
ABD'ye karşı, Çin, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Hindistan, İran, Suriye, Mısır gibi ülkeler büyük bir cephe oluşturdular ve ABD'yi bozguna uğrattılar. Türkiye'de bu cephe içinde yerini alacaktır.
Sonuç:
Dünya güç dengesi değişiyor.  ABD, kaybediyor, ezilen dünya kazanıyor. Bölgemizde, ABD yanında saf tutanlar artık büyük bir yenilgiye doğru gidiyorlar.
ABD, İran karşısında da geri adım attı ve İran ile geçici 6 aylık bir anlaşma yaptı. İran'ın nükleer çalışmalarını 6 ay donduracak, ambargo da gevşeyecek. Ancak ABD, İran'ın nükleer çalışmalarını da  kabul etmiş oldu,. Tabi,görüşmeler devam edecek.
İran direndi ve kazandı.
Aslında hep beraber kazanıyoruz. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık